1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Convolutriloba Retrogemma ( Flatform Red Planaria )

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 17 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

İlk görüntü benim akvaryumdan. Bu oluşumları hiç araştırmak ihtiyacı duymamıştım açıkcası çünkü gözle görülür bir zararını görmüyordum akvaryumda ve gerçi halen görmüş değilim. Ancak aefw olarak gecen acropora ile beslenen türü var. Zoplankton besinleri arasında. Tabii beslenen mercan türleriyle alakalı bir sorun yüksekliği veya azlığı olarak değişebilir. Bir alg türü sanıyordum bu oluşumları ancak solucan türü çıktı. Ortaya çıkış sebebleri hakkında pek bir şey yok açıkcası. Filtrasyon düşüklüğü gibi bir kanı var ama pek katılamadım buna açıkcası çünkü iyi bir filtrasyona sahip akvaryum. Belki daha farklı nedenler olabilir veya mercanlarla gelmiş ve ortam bulmuş olabilir.

Soğuk su ile baya kolay yok edilebiliyor aslında ama bu yöntem akvaryum ısısını,ph değerini oynatabilir. Farklı bir yöntem olarak Six-line wrasses afiyetle tüketiyor bu solucanları. Mandarin tüketir mi onu da araştırmak istiyorum çünkü ciddi besin kaynağı olabilecek yapıdalar ve tabi sayıda. Yine Blue Velvet nudibranch, Melanurus damsel doğal tüketicisi durumunda.

Dip çekimi yapar gibi hortumu üzerinde gezdirdiğinizde kolayca sifonlanabiliyorlar. Tabi sık sık bu işlemi yapmak gerekiyor. Örnek olarak daha köklü bir yok etmek istenirse aktif karbon eklenmiş bir dış filtre tarzı filtreyi çalıştırıp su çekim kısmını üzerlerinde gezdirip tamamen filtre içerisinde elyaf ve karbon filtre malzemelerine sıkışıp kalmaları sağlanabilir. Bir süre bu işlem devam ettirilirse büyük oranda ortadan kalkacaklardır.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
    Montimahir, murat parin, grafikdelisi ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Şu deniz akvaryumları ne alem yaa. Börtü böcek hiç eksik olmuyor.:)

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Peki zararlı çıktı derken Temel abi araştırlamalarında neler yazıyordu zararlarında? Merak ettim şimdi.

volkantr34 bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok fazla bir zarar bilgisi yok açıkcası ama özellikle SPS mercan üzerine yerleştiklerinde beyazlamalar ve o kısımların bozulması olası görünüyor. Tutunma gücü zayıf bir canlı bu yüzden her mercana zarar veremiyor diye düşünüyorum. Ben bir formül deneyeceğim kurtulmak için veya tüketen balıklardan ekleyeceğim akvaryuma.

5. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Abi konu dışı ama bir şey sormak istiyorum yerdeki mavimsi tür olan mercanın ismi nedir çok güzel duruyor.Xenia değil sanırım.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Clove polip güzel bir mercan türü. Aslında bodur xenia olarak da adlandırılıyorlar. Çoşmuş durumlar ve tabanı kaplama eğilimi var. Fakat orfoz kaya dibini kazıyıp çıkardığı kumları üzerlerine atınca beynimden vurulmuşa döndüm ve orfozu yakaladım çıkaracağım.

Clove polip oldukca değerli bir polip aslında ve pahalı yani bir ara öykeydi minik bir taş üzerindeki guruba 100 dolar istendiği olmuştur. Şuan bilemiyorum piyasa durumunu.

7. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Çok hoş bir mercan baya hoşuma gitti hiç karşılarmadım daha önce şimdi gördüm fiyatıda iyimiş umarım hala öle değildir.

8. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman
    Cevap: Convolutriloba retrogemma Zararlı Çıktı

Temel Bey merhabalar,
    Uzunca bir aradır pek forumu takip edemiyordu. Hatırlarsanız size bu canlının benim bütün akvaryumumu sardığını ve SPS'lerimede ciddi zarar verdiğini söylemiştim.

O gün bu gündür bu canlıyı yok etmeye çalışıyorum. En sonunda başedemeyip tankı boşalttım .Benim araştırmalarıma göre bir çeşit "flatworm" olan bu canlıları yoketmek gerçekten çok zor. Blue Velvet nudibranch, Melanurus damsel doğal tüketicisi durumunda diye bildirmişsiniz.Doğrudur , Blue velveti denedim. Ancak tam olarak yok etmek için bunlardan deyim yerindeyse bir ordunuz olması gerekiyor. Yabancı forumları tarayınca bunlardan kurtulmanın tek kesin yolunun "flatworm exit" adlı ilaç olduğunu öğrendim. İlacın işe yaradığı kesin, ancak kullanırken oluşacak yan etkilere çok dikkat etmek gerekiyor. Aslında ilacin direkt yan etkisi denemez. İlacın bilinen bir yan etkisi yok gibi. Ancak bu canlılar öldükten sonra suya bir toksin salgılıyorlar ve deyim yerindeyse suyu zehirliyorlar.Mercanlara bir etkisi pek olmasada tankın içerisindeki balıklara oldukça zarar veren bir toksin. Dikkat edilmeden kullanılırsa balık kayıpları kaçınılmaz oluyor. O yüzden ilacı kullanmadan evvel mümkün olduğunca sifonlama ile bu canlıların sayısını azaltıp, ondan sonra ilacı vermekte fayda var. Ölen flatwormları bekletmeden suyun yüzeyinden dışarı almanız ve bu esnada en az % 30'luk bir su değişimi yapmanız gerekiyor. Kısacası pratikte biraz zorlu bir uygulama gerekiyor. Ve balık kayıpları muhtemel....İlaç Türkiye de yok. Ben yurt dışından getirttim.Açıkçası tanka ( XXL ve **** boy tanglerim olduğu için) uygulamaya cesaret edemedim. Onun yerine tankı komple boşalttım,Mercanları ve kayaları , balıkları ayri bir yere aldım (bir arkadaşım boş olan tankını getirdi sağolsun). Akvaryumun kumundan kayasına herşeyini yeniledim. Tüm bu kurulum sürecinde sumpsız bir akvaryumda hayatlarını sürdürmeye çalışan canlılarımın bir çoğunu kaybettim. Aslında balık kaybım olmadı ama mercanlarımın yarısından çoğu sizlere ömür oldu. Neden hemen elden çıkarmadın diye sorabilirsiniz. Bu flatworm denen illet canlı mercanların içine ve kayasına yerleşebiliyor ve kesin öldüklerinden emin olmadan başka bir hobiciye vermek onunda tankını riske atmak demek oluyor. O yüzden kimseye vermedim. Benim tank hazır olunca önce balıkları içine attım. Ondan sonra mercanları taşımadan evvel içinde bulundukları tanka olması gerekenden biraz fazla bir dozaj ilaç katıp tam olarak bu illetten kurtulduğumdan emin olduktan sonra ana tanka aldım. Tüm bu süreç esnasında devasa boyuttaki 2 adet hammer coral, Star polip, 25 kafa fosforlu sarı, 10 kafa metalik yeşil candy coral, 3 kafa torch coral, tridacna, red schrimp, 2-3 adet ricordea, 2 adet sps ve hatırlamadığım bir kaç canlı daha kaybettim. 30X20 üzeri glove poliple kaplı bir kayayı tanka tekrar sokmaya cesaret edemediğimden attım. Şu anda pişmanmısınız derseniz "kesinlikle hayır" diyebilirim. Tankım şu anda pırıl pırıl. Mercanları da yavaş yavaş tamamlıycam. En kısa zamanda tankımın yeni fotolarınıda koyucam inşallah. Tekrardan herkese merhaba...
    Bu arada tankımın bozmadan önceki durumunu merak edenler için

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
    fth-94 bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selam Hocam,

Sizin konuda belirtmeniz uzerine ve zaten bende de yaygin olmalarindan dolayi arastirdim. Zararli oldugunu dusunmuyordum cunku bir hayli olmalarina ramen en kucuk bir zararlarini gormuyordum. Fakat siz SPS uzerinde zarar olarak bariz etki var diyince olabilir diye dusunerek daha iyi arastirdim. SPS icin zararli diye bir bilgi bulamadim ancak ras gele her yere konmalari zararli olabilecekleri fikrine katildim.

Benim akvaryum yenilendi yani eski akvaryumu yeniledim ve ciddi bir Acropora, Montipora yukum var. Kurulum portalinda konuyu gorebilirsiniz, dun itibari ile eklemeler oldu. Bu yeni akvaryuma gecerken bu zararli dedigimiz canli icin hicbir onlem almadim yani alamadim cunku yok olmuslardi. Elbette bu kendiliginden olmadi ama yaptigim tek sey iki adet sixline wresse eklemekti ve fazlasiyla yetti.

Cep mesaj...

10. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Blue Velvet nudibranch'ın Convolutriloba retrogemma flatworm'u canlı canlı yerken bulduğum bir videoyu paylaşmak istiyorum. :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
    grafikdelisi bunu beğendi.
  11. kargolu

kargolu

İsim:
    serkal arman

Bu blue velvetler gerçekten iyi iş yapıyor aslında ama ne yazıkki bir sabah bakıyorsunuz ki yokolmuş...Ya motora takılıyorlar ya da başka birşey bilemiyorum. Gerçi bütün nudibrachlarda aynı sorun var .Uzun süre bakabilen oldu mu acaba??

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akinti sistemi olan ve akvaryumdan sumpa su tasiyan sisteme sahip olunan akvaryumlarda canlinin yasam suresi sansli olacagi gunlerden ibarettir. Beslemek isteyenler ozel sartlar hazirlamali.

Cep mesaj...

Sayfayı Paylaş