1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Copepod Üretimi mi Rotifer mi?

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde Montimahir tarafından 27 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Aşağıda karşılaştırmalı bir bilimsel araştırma var.

https://www.was.org/documents/MeetingPresentations/AA2009/AA2009_0287.pdf

Florida palamut larvalarına "Pseudodiaptomus pelagicus" copepod verilmesi hakkında bir araştırma.

PDF dosyasından görseller ve grafiklere bakabilirsiniz...

200 litrelik tanklarda, 20-25 gr/L tuzlulukta, 28 C'de, günlük ml.' de 300.000 hücre yoğunlukta Isocrysis fitoplankton verilerek copepod üretiliyor, günlük hasat 100.000 ila 1 milyon "copepod nauplii" (yavrusu).

Copepodların pek çok balık larvasının yemek listesinde olduğu biliniyor, doymuş yağ asitleri olarak, DHA,EPA ve AA bakımından zengin, doğar doğmaz almaya uygun büyüklükte, kimyasal ve görsel olarak ta iştah kabartıyor. Acartia tonsa ve Gladiorefens imparipes copepodlardan daha önce başarılı sonuçlar alınmış.

Hedef:
    -Copepodların palamut larvalarına ilk besin olarak verilerek etkilerinin gözlenmesi.
    -Değişik copepod diyetlerinin uygulanarak incelenmesi.
    -Copepod diyetinin larvarvalardaki büyüme, hayatta kalma ve strese karşı dayanıklılıkları üzerindeki etkilerinin incelenmesi.

F1 üretim ve vahşi yakalanmış iki ayrı anaç üzerinde araştırmalar yapılıyor.

13 litrelik siyah saksı/silindir tanklar kullanılıyor. Tanklardaki debi miktarı gün gün arttırılıyor. Günde 150.000-250.0007 ml. yoğunlukta Isocrysis ekleniyor(yeşil su), pod ve rotiferleri engellemek için copepod için 50 mikron, rotiferler için 240 mikron filtre önlemi alınıyor.

Aydınlatma miktarı ilk gün 200 lux'ten az, sonraki haffta içinde 950-1600 lux e çıkartılıyor.

Sıcaklık 24.5 C, tuzluluk 35ppt-0.8 g/litre.

Tanklardaki TAN, Nitrit-Çözünmüş organik ve pH günlük ölçülüyor.

Litreye 50 adet larva konularak testlere başlanıyor.

Kontrol verileri:

-İlk haftada hayatta kalan larva sayısı
    -Standart büyüme ve vücud genişliği (ilk gün, 3. ve 6.günler)
    -Her tanktan 10 larva kontrol ediliyor.
    -Sayısal fotoğraf analizleri de yapılıyor.
    -Larvaların yağ oranlarına bakılıyor.
    -Strese dayanıklılık; her diyet 4 defa tekrarlanıyor, her kovadan 5 larva alınıyor 200 mikronluk naylon filmlerde çeşitli sürelerde (30-600 saniye arasında) bekletiliyor ve ilk on dakika içinde hayata kalma oranlarına bakılıyor.

1.Deney

Uygulanan diyet; Rotifer (selcon ve ori-green ile zenginleştirilmiş) diyet, 1 günlük copepod nauplii+rotifer diyeti, 3 günlük copepod nauplii+rotifer diyeti.

Sonuçlar:

Hayatta kalma; Rotifer %20 , 1 günlük karma diyet %38, 3 günlük karma diyet %28.

Büyüme; Uzunluk bakımından 3 gün içinde fark yok, 6.günde 3 gün nauplii verilen diyettekiler çok az farkla daha uzun. Genişlik bakımından 6.günde bir günlük karma diyet çok az farkla daha yapılı.

Strese dayanıklılık, 120.saniyeden sonra ölümler başlıyor, daha uzun süre copepod verilen larvalar su dışında kalma testine daha dayanıklı oluyor. (5 larvadan 4 'ü hayatta kalıyor, sadece rotifer ile beslenen larvalarda sayı 1-2)

2.Deney (Copepod sayısı arttırılıyor ml'de 0.5 nauplii fazla)

Sonuçlar:

Hayatta kalma; 3 gün bounca Copepod' a devam edilen larvalarda hayatta kalma oranı %70' lere çıkıyor ( sadece zenginleştirilmiş rotifer %55, bir günlük copepod nauplii diyeti %63). 10 larvada 2 larva fark etmiş.

Büyüme; 6 gün sonunda bir günlük copepod takviyesi yapılan larvalar daha uzun ve daha yapılı.

Strese dayanıklılık; yine 120 saniye içinde ölümler görülüyor, 3 günlük copepod diyetine tabi olanlar daha uzun yaşıyor (5 larvadan 1-2 larva, 3 günlük diyetteki larvaların %30'u su dışında 600 saniye dayanıyor). Rotifer ve bir günlük copepod diyeti ile beslenen larvaların tümü 600 saniye içinde ölüyorlar.

Sonuç;

Copepod kullanılarak hayatta kalma oranı yükseltilebiliyor.

Mililitreye 2.5-3.5 copepod nauplii düşecek şekilde, 3 gün boyunca diyete tabi olan larvaların hayatta kalma oranları başarılı şekilde yükseliyor.

Copepod verilen larvalar daha uzun ve daha yapılı oluyorlar.

Copepod verilen larvalar strese kesinlikle daha dayanıklı oluyorlar.

Hobi üretiminde pek kullanılmayabilir, meraklı ve ticari üretecek arkadaşlar için...

zipkinteam, TencoMelih, ahmetzbfb ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Dün rotiferler ilr ilgili bir araştırma okurken, balık larvalarının doğadaki ilk günlerinde onları ayakta tutan ana besin in podlar olduğu yazıyordu. Doğal herzaman doğaldır.
    Güzel paylaşım. Teşekkürler

3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Palyaçolar için elzem değil ama ufak larvalar için şart.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Üretme denemesine başlamıştın sen abi nasıl durum ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Senin refugium gibi akvaryumdan bağımsız bir ortam yaratıp pod yetiştirilebilir. Fakat ben elyaf temizlerken çok pod topluyorum üzerinden ve balıklara doğru akvaryuma bırakıyorum bakan yok. Bunların da türleri vardır sanırım. Larvalar bizde olanları yer mi bilmiyorum.

Makale her zamanki gibi faydalı ellerine sağlık.

6. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Copepodlar için sağlam canlı kültür ve Isochrysis fitoplankton bulmak lazım sanırım, hiç bir hareketlenme olmadı bende, suyu iyice eskitmek mi lazım nedir bilemedim?

Anaçlarda var ama yeterli olmaz, toplamak ta zahmet şırınga ile :)

Mert bendekiler bu 3. linkte olanlardan, değişik kültürler, mesela bu makaledekinden bulmamız lazım.

8. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Muratım hatırlıyormusun sadıca aptasia yiyen tavşandan getirtecektim esas üstüne düşmemiz gereken tek canlı o idi ama yolda hepsi ölmüştü :)

9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hadi ya, yazık olmuş. Bir başka platformda Berghia üretildi, belki haberin vardır. Ama sadece üretildi yani :)
    Peppermint bekliyorum gelecek aya:)

10. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Üretimden haberim yok biz çok uzaklarda aramışık ozaman canlıyı desene :) ben üretmeyi bırak canlı haldeyken görmek nasip olmadı 3 euro vermiştim birde tanesine :) Peperler Emrine Amede :)

Sayfayı Paylaş