1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Coraline Alg Beyazlaması Nedeni

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde zexxus tarafından 23 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Son bir aydır başıma musallat olan coralin alg beyazlaması başladı 2 güne bir test yapıyorum bu olay çıktığından beri ama magnezyum harici her şey yerli yerinde örnek olarak dün yaptığım test sonuçlarını vereyim
    magnezyum:1250
    calcium: 440
    ph: 8,3
    kh: 8,5
    Ayrıca şunu da belirteyim magnezyumu kademeli olarak yükseltiyorum. ne yapmalıyım çözemedim.
    (dip not: calcium ve magnezyum dozaj pompasına bağlı sabit değerlerde 2 günlük ölçümlerim de her hangi bir değerde değişiklik olmuyor sadece acil durumlar da müdahale amaçlı toz katkı giriyorum mesela şuan için magnezyum ekliyorum!)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İsmail Coraline Alg Neden Beyazlar Ölür? konusunda aslında birkaç neden var ama stabil giden akvaryumlarda bu sorun geçici olur. Yeni kurulmuş bir akvaryum ise zaten belli ölçüde beyazlama doğaldır. İlave olarak, canlı kayalar belli bir su düzenine ve değerlerine adapte olduktan sonra değişim olan mg, kalsiyum, Kh değerlerine bu şekilde kısa tepki verirler. Aydınlatma türün nedir ve akvaryuma mesafesi nedir?

3. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Akvaryumum 5aya yaklasik bir akvaryum aydinlatmada daha 1 hafta olmadi led armature gectim ecotechin. Degerlerim genelde stabil en son su degisimimde bir kac balik kaybettim sebeb arastirirken kayalarimin az oldugunu farkettim kaya ekledim hem ana tanka hem sumpa bu dedigimde yaklasik 2 gün oluyor armaturun yuksekligide sudan 25cm yukarida ama bu beyazlama bütün bu degisikliklerden once başladı. Bir de kayserideki tecrübeli arkadaşlar degerlerimin düşük olduğundan bunun meydana geldiğini söylüyorlar

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Büyük ihtimalle Magnezyum.1300-1350 'lere yükseltmeyi deneyin. Reklam olmayacaksa "Grotech Mg+" sıvısı çok etkili bir üründür. Olmadı su değişimlerinde yüksek değerli tuzlar ile devam etmeyi deneyin.

5. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Su değişimlerimde red sea pro kullanıyorum söylemiş olduğun katkıları kullanıyorum. Kh düşük mü sizce?

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Radion lari hangi programla kullanıyorsun. Daha önce kullandığın armatür yine led miydi?
    kh ideal seviyede. magnezyum yavaş yavaş artırılmalı.

7. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Daha once 8*54w t5 kullanıyordum 5-6gun oldu lede geceli high growth modda kullaniyorum.

Suan en son bu fotolar var yanimda 2gun oldu cekeli.

Ekli Dosyalar:

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    High grow da en yüksek brightness % kaçta kullanıyorsun.
    Acclimation yapmadıysan t5 ten sonra yüksek gelmiştir ışıklar. Yapabilir geçici beyazlamalar.

Montimahir bunu beğendi.
  9. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Acclimation açık ama açıkçası radionlarin kullanimi hakkinda size tel açacağım bulent bey

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    % olarak nerden başladı acclimation ve süresi nedir?
    Süre kısa ise (örneğin 20 gün) ve yüksek bir değerden (%70 mesela) başladıysan olumsuz etki mümkün.

Montimahir bunu beğendi.
  11. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Acclimation period olarak geçen yer 4 hafta olarak seçili %olarak ta 50.

12. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Sıkıntı olmaması lazım bu ayarda.
    Led kaynaklı olduğunu düşünemeyiz bu durumda.
    Suya odaklanalım.

13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    En üstteki mercanlarda da bir sıkıntı yoksa evet, odaklanalım.

14. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Arkadaşlar kusura bakmayın daha yeni bakabildim mercanlarimda her hangi bir problem yok muhtemelen suda ama bugun ölçüm yaptım
    Mg:1300
    Ca:450
    Kh:8,4
    Bu arada gun icerisinde ne zamanlar musait oluyorsunuz Bülent bey bugün arayacaktim ama musait degilsinizdir diye aramadim

Sayfayı Paylaş