1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Corydoras Sterbai Akvaryum Kurulumu.

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde LostRua tarafından 1 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Arkadaşlar portalımızda tuzlu su bitkili gibi belli standartlarda kurulumlara yenilik katmak ve türe göre yaklaşımlarda bulunmak onlara özgü akvaryumlar kurmak için bir adım atmaya başladım...

Corydoras Sterbai akvaryumu kurmak için hazırlanıyorum. Peki şimdiye kadar neler biliyorum ve nelere sahibim...

Corydoraslar için ince taneli kumlar gerekli bendeki kum ise hagen siyah kum. Bazı bölümlere ince beyaz kumlar koyabilirim... Bitkilide olacağından sadece belli bölümleri dekoratif amaçlıda olacağından beyaz kumun üzerine belli bir moss türü bulabilirsem yada küçük kütükler ile bölümler oluşturabilirsem oralarada moss bölümleri koymak istiyorum. İlerde olursa yumurtalarını cama değilde mossların arasına yaparlar zaten bitkilerde var bu uygulama için.

Ama kum sorun çıkartmayacağına emin gibiyim çünkü hiç bir sorun yaşamadım şimdiye kadar.

Hagen kumda o kadar büyük sayılmaz zaten.

Bitki olarak zeytin ve wallichi kullanıyorum hemanetihuslarda var. Bir adet güzel bir kütük alıp o kütüğü güzel bir noktaya ortalamak istiyorum yanlarına kök kök yani tek tek hemanetihusları dizmeyi planlıyorum. İlerde kütüğe mossda sarabilirim... Yada bunu en başta gerçekleştirebilirim. İlerde uğraşmam. Hemanetihusları o şekilde etrafında dolaştırmak istiyorum ama ilerde mosslar uzarsa orada ışık sıkıntısı olabilir gibide düşünüyorum... Bunada yardım edersiniz...

Zeytinleri atmak istiyorum akvaryumdan sadece wallichi kullanmak istiyorum arka fonda.. Arka fonda bir tek wallichi kullanmak istiyorum. Arka fonda bir hilal gibi arkayı kapatması ve oradanda Öne doğru yavaş yavaş budayan bitkilerin getirilmesini yani kütüğe kadar getirilip aynı açıyla yan camlara wallichileride genişletmek isterdim. Tabi her zamanki gibi düşünce birde zemin bitkisi lazım.. Şimdilik glostigma var ama o yayılırsa nasıl karınların altında değişim olacak kum yok ? Onun yerine önerebileceğiniz taban varmı. Aklıma pervula geliyor ama oda tüm dizaynı yeni sürgünlerle bozar gibi geliyor...

Akvaryum boyutumuz 60*40*50 yükseklik. Olacak diğer akvaryumu boşaltırsam 45 litrede olabilir mi ? Sterbai için. Düşündüğüm oran 10 tane alıp eğlenmelerini küçük bir sürü olmalarını istiyorum... Ama ilerde sterbai gibi corydoras türlerinide koyabilirim. Yada bana corydoraslarla ilgili akıl verin şunu yap bunu yap böyle işi daha iyi öğrenirsin şu sayı bu kadar gibisinden... Çünkü hiç cinsiyete dikkat etmiyorum sadece akvaryumumda 4 komanda 2 albino var başkada yok... Ama bugün bir yem yediklerini gördüm ve kesin olmalı dedim... : ) Corydoraslar için yardımlarınızı bekliyorum...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Corydorasların olduğu tankta çok ince kum kullanman gerekiyor.Senin öngördüğün gibi moss'a falanda yumurta bırakmazlar ne yazık ki.. Cama yada sert yüzeylere yumurtalarını yapıştırırlar.Ama sen yanlış yapıyorsun.. Balığa göre tank yapacağına tankı gene zevkine göre dekore edip balığın ona adapte olacağını sanıyosun.. Çürümüş yapraklardan tortular oluşturup corydorasları en güzel o şekilde mutlu edebilirsin.. Bende corydoras besliyorum ama onlara özgü bir tank yapmadım.. Ama eğer sen ille de corydoraslara özgü bir tank yapıcaksan çok araştırman lazım.. Bir sıkıntı olmayacağını düşündüğümden www.kedibaliklari.com adresini vermek istiyorum.. Eğer sorun olacaksa silinebilir.. Ama güzel ve sadece bu balıklara özgü bir forum..

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Volkan Hocam oradaki yazıları biyotopları kurulumları ezberledim diyebilirim. Gerçekten güzel bir site yani küçük ama hoş doğru kişiler var bende orayada açacaktım konuyu ama ayıp olması önce bir soruyum dedim bizim portala.

4. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Ben de mi başlasam ne bu kedi balığı işine. :) Cüceler ve coryler. :) Başarılı bir kurulum olmasını diliyorum. :ay:

LostRua bunu beğendi.
  5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Teşekkürler Toprak. Bakalım coryleri iş olarak görmüyorum... Ama dediğim gibi elimdeki balıkları çıkartıp ilk başta ondan kurtulmam lazım. Melek çiftimi büyük akvaryuma alıp oraya komando çöpçüleri koymam lazım. Sayılarını arttırmam lazım. Elimde olan albino çöpçüleri hediye ile dağıtmam lazım. Sae ordumu güçlendirmem lazım. Kalan 45 litrelik akvaryumumu sadece doğadan bulduğum kayalar ile dekor oluşturmak istiyorum ama bunun için her kaya olur mu hangi taşları almalıyım. Mesela bizim burada meram deresi var oraya gitsem derenini içinde bulunan kayaları dezenfekte edip kullanabilir miyim ? Bunu bir öğrenmek lazım aslında. Eğer olursa biraz ince silis kum alıp ince bir katman oluşturup. Sonrasını kaya dekorları ile tamamlamak istiyorum... Heryer kaya hiç yüzecek bir alan bırakmam bile. Yani abartı bu biraz ama Yinede kaya dekorlarımı arttıracağım. Birde bir adet florasan bağladık mı akvaryuma... Kayalar da yosun tuttumu çok güzel olur. :D Hatta biraz paladaryum gibi yapıp suyu eksik bırakıp kayalardan doğal şelalede düşünüle bilir... Belki bu cory içinde güzel olur. Ama bu kadar kayanın doğal olmasıda güzel olacaktır. Sizce denemelimiyim ?

6. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Şelale gibi olursa yağmur mevsimini taklit etmiş gibi olur. Sıcaklığı da düşürdün mü psikolojik olarak üremeye yeltenirler bence. :)

Sayfayı Paylaş