1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ctenopoma Acutirostre (Leopar Çalı Balığı)

Başlığı 'Labirentli Balık Türleri Forum' kategorisinde salkayetrer tarafından 29 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Adı : Ctenopoma acutirostre

Davranış Biçimi: Kendi boyutlarına yakın balıklarla sorunsuz yaşar.

Coğrafik dağılım:Afrika iç kısımlarındaki sucul alanlar ve ''Kongo''

Yüzme Seviyesi: Dip,orta katmanlar.

Beslenme : Etçil, yem ayrımı yapmaz.

Davranışı:Az agresif genelde uyumlu.

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı erkeklerin solungaç ve yüzgeçlerinin daha gelişmiş olmasından anlaşılır.

Üreme: Akvaryumda üretilebilir. Düz yumurta dökerler.

Su Sertliği: Yumuşak, orta.

pH: 6.5-7.5

Sıcaklık: 25-29 C cıvarında olursa rahat ederler.

En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm.

En Az AHacim: 200 litre(Tabiki bu değer olması gerekendir yoksa 100 litrede 5 tanede beslenir.)

Genel yorum:Labirentliler familyasına aittir. Büyük akvaryumları tercih eder. Çok sert olmayan kısmen nötr sulardan hoşlanır. Siyah bir taban , mango kökleri ve bitkili bölgeler oluşturularak uygun şartlar sağlanabilir.Geceleri aktif olmayı tercih ederler. Aynı zamanda akvaryum ortamında bu özelliklerini sergilemedikleri görülür.

2. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Teşekkür ederim paylaşım için. Bu türe niyetlendim bir ara değişik bir balık. super:gif super:gif

3. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Birşey değil :) Evet renkleri hoşuma gitti benimde :).Tıpkı astronot tarzı bir görünümü var ama eline su dökemez :D

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Paylaşım için Teşekkürler. Google aratmasında tam aynısı olmasa da yakın açıklamasıyla bağlı olduğu bir linke rastladım. Ancak gerekli düzenlemeler tarafımızca yapılarak özgün hale getirilecektir müsadenizle. Paylaşımı sayfalarımızda tutabilmemiz için bu düzenleme kurallarımız gereği şarttır. Alıntı portal platformunda yayınlanamaz. ;) Paylaşım için teşekkür ederiz.

5. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Hımm sorun olacağını düşünmemiştim .8.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkür ederiz sanırım artık sorun yoktur. ;) Hevesinizi kırmak istemeyiz. Paylaşım için tekrar teşekkür ederim. Gördüğünüz gibi artık size ait bir paylaşımdır. ;)

7. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Teşekkür ederim Temel abi :cicek: Benim olmasından ziyade bizim olması daha uygundur bence..Yarar sağlıyorsak ne mutlu bizlere.. :)

8. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı

Güzel bi şeye benziyor.

Teşekkurler paylaşım için...

9. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Önemli değil Mustafa :)

10. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Bu balığı acaba ülkemizde bulabilir miyiz? Bilgisi olan var mı?

11. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Ben kendi adıma söyleyeyim Abdullah abi, değil bulmayı adını duyduğunda şaşırıp gülen petshop sahipleri var :) Fakat ben şundanda eminimki ithal balıklar öncelikle İstanbul gibi illerin pazarına girip daha sonra diğer illere yayılıyor...Anlıyacağın İstanbul'da bulurmusun bilmiyorum ama ben Adana'da rastlamadım ...Zaten petshoplarda hep belli türler satılıyo nedense .8. Ehh bize kalan araştırmak sanırım .Ş.

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Haber salacağım iki büyük toptancının müşterisi olan akvaryumculara... Belki bulurlar...

13. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

İnşallah...Eğer onlar bulur ve sizde edinirseniz çok güzel olacağına eminim...Özellikle bitkili bir akvaryumda :)

14. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Diğer yandan Sehacığım (umarım böyle hitap ettiğim için kızmazsın ama bettalar haricindeki labirentlilere gönül verenler benim için özeldir o yüzden de seni kendime yakın hissettim ve bunu bir şekilde belirteyim dedim) kafamı kurcalayan birşey var... o da bu balığı diğer labirentliler ile birlikte besleyebilir miyiz? Bu balıklar türler arasında korkunç bir vahşet sergileyebiliyorlar... Bu konuda bilgin var mı acaba?

15. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Evet.. Araştırdığım kadarıyla Abdullah abiciğim :) (Bu arada arada ismimle hitap etmenizde veya -ciğim,-cığım koymanızda bir mahsur kesinlikle yok aksine bu bana samimiyet verir ve karşılıklı bilgi alış-verişinde rahat olmamı sağlar :) ) bu balıklar genelde ya kendi türleriyle ya da kendi boyutuna ulaşabilecek (yani boyut açısından sorun çıkmayacak) türlerle beslenmelidir.Aksi takdirde etçil kökenli bir balık olması nedeniyle yem ayrımı yapmayacak ve ağzına sığabilecek büyüklükteki balıkları yiyecektir :(

16. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

İşte klasik Labirentli vahşeti... Neyse bulursak Mavi Kolizaları başka bir yere koyacağız demektir... :) Bilgi için sağol Sehacığım...

17. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Aslında Abdullah abi benim şu anda evde 2 tane akvaryum var birinde astronot diğerinde ise Malawi türleri besliyorum.. :) Fakat bir üçüncü akvaryum kurarsam bana astronot zevkini verecek ve bol bitkili bir tankta bakacağım bir balık araştırıyordum ve sonuç olarak leopar çalı balığı diye bir türe rastladım tesadüfen...Hem bol bitkili bir ortamdan geliyor hem şekil ve beslenme itibariyle astronotu andırıyordu.. .Ş. ''Aradığım tür bu! :)'' diye içimden geçirdim ama henüz nasip olmadı Abdullah abi.Artık sen beslersen Mavi kolizalar biraz mahrum kalacağa benziyor akvaryumlarından :D Eğer edinirsen abiciğim fotoğraflarını ekler ve akvaryumdaki davranışlarını yazabilirsen bizde bu arada bilgilenmiş ve tecrübenin ışığında ilerlemiş oluruz :cicek:

Sayfayı Paylaş