1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cyano ile mücadelede yardım

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Zaferiksir tarafından 29 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Zaferiksir

Zaferiksir

Yer:
    Manisa
    Arkadaslar,

Her hafta pazar günü 100.50.50 lik tankımdan 40 lt su çektikten sonra 3 tatlı kaşığı clearx ilave ediyorum. Cyanoda azalma olduysa da tamamen bitiremedim. Bugün 1 çay kaşığı dr oetker kuru maya 1 çay kaşığı şeker ve biraz suyu makul bir süre bekletip hem cyano ile mücadele hemde mercan besini olarak suyuma ekledim. Sizce bir fayda elde edebilir miyim?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ne yazık ki bu şekilde hiçbir fayda sağlayamazsınız. Bu tarz sorunların bir nedeni vardır. Nedeni olan sorunların sonucuna odaklanmak fayda getirmez, nedene odaklanmak gerekiyor.

Yapılan işlemler son derece karmaşık ve üst üste olmuş. Akvaryum ekipmanlarından, katkı kullanımı varsa şeklinden, akıntı gücü, sump içinde olanlar, kullanılan suyun ne olduğundan, yem miktarı ve markası yanında skimmer modelinden bilgiler vermeniz gerekiyor.

basma tulumba ve Alparslan bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu şekilde devamlılık arz edecek katkı vs. girişleri yapılmamalı. Bunlar kesildiğinde sorun katlanarak devam eder. Sorunun kaynağı bulunmalı. Öncelikle sistem ve işleyişi hakkında detaylar gerekli. Özellikle bu paylaşılırken görsel destek bol olmalı. Foto ve video ile desteklenmeli.

4. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Ro silikat reçinesi değiştikten sonra;
    Sumpa çivi atınız.
    Çiviler paslandıktan sonra,

Diyorlar ki: Sakın cyano'yu dağıtma.
    Ben diyorum ki: Ne kadar cyano varsa, fırçalayın gitsin. Gördüğünüz ne kadar cyano varsa üzerine gidin ve sökün.

Sonra ps yi sulu toplatmaya başlayın.
    Bayağı bir atık su çıkartın tanktan ve eksilen su kadar; slikat reçinesi değişmiş Ro cihazından çıkma suyu ilave ediniz.

1 hafta kadar sonra çivileri çıkartınız. Su değişimi kesinlikle yapmayınız. Ve bekleyiniz. Cyano tekrar gelecek gibi olacak ama gelmeyecekler...

Not: Işık sorunlu değilse, katkı girilmiyorsa; kesin çözümdür...

Ekleme: Özellikle cyano tekrar gelecek gibi olduğunda, 1 ampul biodigest ya da elinizdeki bakteri kültüründen dozajı abartmadan girilmesi de ek tavsiyedir...

veysel bunu beğendi.
  5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Yaptiklariniza ilaveten 2 yumurta kırıp 200 derece firinda pisirirseniz guzel bir deniz mahsulleri keki olacağını soyleyebilirim :D
    Deni akvaryumunun toleransi azdir şeker maya votka gibi diy uygulamalar profesyonellik gerektirdigi gibi coklu kullanimlar mumkun olduğunca yapimamalidir. Arkadaşların dedigi gibi sorunun asil sebebini yok etmeye yönelmek gerekir. Aksi taktirde sorun geçti gibi gorunup katlayarak geri döner.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş