1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

cyano problemi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde okan058 tarafından 27 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Kumun üzerinde hafif kızarıklıklar var ve sanki cyano gibi geldi en kısa zamanda resim ekliyeceğim . Eğer kumdaki oluşum cyano ise ne yapmam gerekir ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    cyano problemi

Okan nasıl mesaj yazsam sana düşündüm kendi adıma. Biraz kızgınım bu anlamda .8. Kuyu suyu veya çeşme suyu muydu hatırlamıyorum o tarz bir su eklediğini belittiğin o mesajından alıntı yapıp ekleyeyim dedim vaz geçtim. çak:gif

Başka sebeb aramıyorum inanki. Oysa bu tarz suların kullanılmaması yönünde hep yazıştık.Yapılacak olan belli, ışıkları söndüreceksin bir süre ve tabana akıntı vereceksin. Su değişimleri ile süreci destekleyeceksin. Slikat olduğunu düşündüğümü yazmıştım akvaryumunda daha önce, eğer silikat toplayıcı filtre malzemesi eklersen bu süreçte o da yardımcı olur kurtulmak için. Balıklar üzerinde bariz etkisi yoktur ama poliplerin bu yüzden keyifsiz.

3. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Abi dandik damacana kullandım eksilen suyun yerine doğal kaynak suyu yazıyordu evdekilerde tadını zaten beğenmedi zoanın bir resmini ekleyeyim abi tekrar adam olurmu ? Bu arada ne tür bir filitre malzemesi birde nereden bulabilirim ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    cyano problemi

cyano göremedim ben ? Coraline alg onlar sanırım. Anlaman için kırmızılığın üzerine plastik bir çubuğu sürt çok kolay dağılıyor ve çıkıyrsa cyanodur. Yok kazımak gerekiyorsa coraline algdir.

Sözünü ettiğin damacana içme suyu ise ondan olmaz bence. Ben daha farklı bir su kullandın biliyorum. Dediğim şekilde bir kontrol edermisin. Fotoğrafta tabanda birşey görülmüyor.

5. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Tamam abi itiraf ediyorum :cekingen: ama sadece 2 sürahi valla kötü bi amacım yoktu ağla:gif tuzluluk yükselmedin diye abi :( . Resimi polipe bakman için koydum abi durumu nasıl . Bu arada kumda çok az olan kırmızılığa balık filesiyle dokundum yosun gibi dağıldı .

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    cyano problemi

O zaman bir miktar cyano başlamış demektir. Polipler cyano olduğunda keyifsiz oluyor bu bela ile uğraştık zaman zaman. Polip aldığından beri açmadı Okan, durumu nasıl olacak her karede kapalı zaten. Almadan önceki durumunu bilemem ama senin suyunuda sevmediği kesin.

Sıkma canını cyano sendeki gibi mercan olmayan bir akvaryumda sıkıntı değildir. Işıkları ilk önce 3-4 gün yakma akıntıyı cyano olan bölgelere cevir. Işıkları birkaç gün yakarak durumu gözle gerekirse yine kapat. Su değişimlerini dip çekimi yaparak yap ki dipten suyu cyano ile birlikte söküp alabilesin. Kolay gelir hortumdan kovaya.

Bu şekilde yok olacaktır inşallah. çılgın:

Sayfayı Paylaş