1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cyano Sorunu Nasıl Tedavi Edilir

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Onur Pir tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Onur Pir

Onur Pir

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Pir
    Ben bir süredir cyano sorunu yaşıyorum. Tankı kuralı yaklaşık 3 ay oluyor. Cyano tedavisi nasıl yapılır araştırıyorum. Mercanların balıkların keyfi gayet yerinde. En başta yosun sorunum vardı fakat şu an yosunlar tamamen gitti.

Düzenli su değişimi yapıyorum.Fakat cyano sorunu patlak verdi. Neden dolayı sebebini de bilmiyorum.

Su değerlerim iyi fakat Nitrit, nitrat ve fosfat testim yok. Gerek duymadığım için almamıştım. Forumda bazı makaleler buldum.

http://www.akvaryumportali.com/threads/cyano-tedavisi-augmentin-kullanımı.18299/

Işıklandırma günde 8 saat yanıyor. ( Bu günden sonra 3 saate düşürdüm.)

Cyano nun nereden kaynaklandığını henüz bulamadım. Ama dikkatimi çeken nokta sadece canlı kayalarda oldu.Seramik kayanın 2 yerine ve kumun az bir bölmesine sıçramıştı.

Canlı kayaları sistemden çıkardım. Cyano olan kumu dağıtmadan tamamen çıkardım.Seramik kayada olan kısımlar ufak çıkıntılar da idi onları da kırdım aldım.Şu an bir tek frogspawn ın üzerinde var. Tatlı su banyosu yaptırdım fakat cyano etkilenmedi hiç.Canlı tekrar toparlanmaya başladı onuda akıntıdan kumdan kayadan uzak bir şekilde pet şişenin içinde muhafaza ediyorum. Oradan zıplamaz diye ümit ediyoru.

Şimdi temel soru bu:

Cyano Sorunu nedeni ve tetikleyen etkenler ne olabilir ?

Bacteriafeeder i çok kaçırmıştım bir ara ondan olabilir mi acaba ? 1 aydır katmayı kestim gerçi.

Işıktan şüphe ettim gün simülasyonundan dolayı zayıf kelvin den dolayı mı dedim.Gün sümülasyonunu iptal ettim %100 gücünde calısıyor.

Ve dediğim testler yok.

Olan testler:

PH - 8.7 - Bu güne kadar hiç bu kadar çıkmamıştı.
    KH - 8
    CA - 440
    MG - 1080
    Aklıma şu an tek gelen. Yosunlar oluştuğunda yüksek fosfat mı vardı . O zaman mı tetiklendi.Şu an yosun gitti ama cyano var.Şu an bir tek frogspawnın kökünde var gibi görünüyor oda muhafazada.
    Fikirlerinizi alabilirsem çok sevinirim.Sizce neler yapmam gerekir.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Nisan 2016
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kullanılan su neydi, ilk kurduğumda yüksek fosfat vardı demişsin.

3. Onur Pir

Onur Pir

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Pir
    Telaffuz hatası olmuş pardon.Düzelttim şimdi.
    Damacana su kullandım.Ama su değişimlerini artık nestle su ile yapıyorum.Su tamamla deposunda da nestle su bekliyor.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Onur akvaryum ve sistemi tanıtmışmıydın. Canlılar neler, günlük yemleme miktarı ne, aydınlatma ne. Bunları bilsek güzel olur. Bir de foto eklersen daha iyi olur.
    Cyano olan bölgeleri ince hortumla çekip temizlesen olurdu, kayaları kırıp dışarı çıkarmana gerek yok. Akvaryumda akıntı yeterli düzeyde mi? İç ve yüzey akıntısı nasıldır nedir? Nitrat, fosfat seviyeleri yüksek ise, zamanı geçmiş yetersiz düzeyde aydınlatma bunlar tetikler cyano denen illeti.

5. Onur Pir

Onur Pir

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Pir
    Yarın kapsamlı bir tanıtım yaparım. İlk müdahelem su değişimini yaparkendi. Suları alırken dip çekimi yapar gibi cyonları slikon hortumla kazıyarak aldım. Daha da yayıldılar.

veysel bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kazıyarak değilde hafifçe çektirsen olurdu neyse önce sorunu çözmeye çalışalım hem konuyu açmış olursun sistemi ve akvaryumu tanırız, hemde cyano neden kaynaklı adım adım giderek bulmaya çalışırız. Fotoğraflarla desteklersen iyi olur hem de ilgiyi daha fazla çeker konun.

7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Anladığım kadarı ile tek sebep yararlı bakterilerin azalması. Akıntınız az olabilir, kimi akıntıyı yanlış algılar yer çekimi kanunu suyu saat yönünde aşağı indirir hesaplamayı bunu kıstas alarak yapmak en doğru şekildir.

Diğer kısmı bakteriyi çoğaltmak için onları beslemek lazım. Maya bence işinizi görecektir, 3 gün boyunca her seferinde nohut kadar yaş mayayı osmos suyu ve az bir miktar şeker ile karıştırıp tanka vermen gözle görülen cynoyu bitirir.

Maceracı, Montimahir ve veysel bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Onur biraz aceleci olup tuhaf uygulamalar yapmış görünüyorsun. Cyano olan kayaları çıkarmak, kayasında Cyano var diye mercana banyo yaptırmak son derece havanda su dövmek gibi gereksiz ve anlamsız. Cyano yarı alg yarı bakteri ve bunu bölgesel alma veya temizleme ile yok edemezsin, akvaryumun genel sorunu olarak gormelisin. Biyolojik denge yetmezliği veya bozulması konusunda Fatih ile aynı düşünüyorum. Akıntıyı artırıp her su degisiminde sifonlama yaparsan zamanla denge kurulur. Yem olarak pul yem kullaniyorsan veya benzer fosfat içerikli yemler veriyorsan onlarda tetikler.

9. Onur Pir

Onur Pir

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Pir
    veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş