1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cyano Tedavisi Augmentin Kullanımı

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Pennywise tarafından 1 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.585
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Cyano sorunu dediğimiz şey bilinen dünyanın en eski oluşumu.
  Cyanobacteria tanımı http://tr.wikipedia.org/wiki/Siyanobakteri adresinden bakabilirsiniz.

  Yaklaşık 2.8 milyar yıllık fosili bulunan bir bakteri. Akvaryuma bulaştığı zaman tankı bozmaya bile gidebiliyor maalesef. Ben de yeşil renkli oluşumun ne olduğunu araştırmaya çalıştım. Cyanobacteria'nın kelime anlamı mavi yeşil algden geldiği için bendeki oluşumun acaba cyano mu diye biraz daha araştırınca yurtdışında örneklerine rastladım.

  Cyanobacteria - Augmentin Tedavisi.jpg

  Yukarıdaki fotoğraflar internetten bulduğum benim Cyanolara benzeyenler. Alttakiler ise benim tanktan çektiğim fotoğraflar. Green Cyano.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Bu oluşumdan kurtulmak için önce sifon işlemi yaptım. Ama 20 litre sifonlama yapmama rağmen yarısını bile toplayamadım. Ertesi gün de mevcut oluşumların renk değiştirerek çoğalmaya devam ettiğini görünce bu yöntemle baş edemeyeceğimi anladım.

  Albatros Akvaryumdan Ercan daha öncesinden bahsetmişti Augmentin tedavisinden. Onu aradım sağolsun yardımcı oldu. Aynı gün @emarch (Emrah abi) onunla da konuştum. O da uygulamış ama çaktırmıyormuş ;) . Bu şekilde tamamen kurtulduğunu söyleyince uygulamaya karar verdim.

  Öncelikle bebekler için olan Augmentine BID 200/28mg olan şişeden alıyoruz. Çocuğu olan arkadaşlar bilir, hazırlamasında kaynamış soğutulmuş temiz su kullanıyoruz ve içerisinde yazan uygulamaya göre karışımı hazırlıyoruz.

  Daha sonra 5ml çekip (250lt için uyguladığım miktar) PSi kapatıp 1 saat kadar, dalga motorunun önüne sıkıyoruz. 1 saat sonra PSi açıyoruz ama taşma ihtimalinin çok yüksel olduğunu hatırlatayım. O sebeple PS atık kabını muhakkak temizleyin. 2-3 saat içerisinde su kendine tekrardan geliyor. PS normalleşiyor.

  Sonrası beklemek ve görmek. ilk 24 saat içerisinde cyano oluşumlarının azaldığını, 48 saat içerisinde %95inin kaybolduğunu görüyorsunuz. Toplam maliyeti ise size yaklaşık 5TL oluyor.

  Dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise cyanodan kurtulduktan sonra %20 gibi bir su değişimi yapıp antibiyotiğin zarar verdiği diğer bakterileri tekrar geri kazandırmak adına Bioptim ve Biodigest kullanmanın faydalı olacağı. Sonuç olarak Antibiyotik bakterileri yoketmek için tasarlanmış bir ilaç, iyiyi ve kötüyü de ayırt etmiyor maalesef. Bu sebeple bakteri oluşumuna destek amacıyla Bioptim ve Biodigest kullanmak iyi fikir gibi geliyor bana.

  Tabi bu yaptığımız şuan sadece tedavi. Bu tedavi geçici olmasını istemiyorsak neden kaynaklandığını iyi araştırmak gerekiyor. Ben kendi adıma eskimiş Florasanların kullamak olduğunu düşünüyorum. Tabi bunun yanında RO suyu kullanmamış olmam da başka etmenlerden biri olabilir.

  Onun için ben ışıkları değiştirdim ve RO cihazı almaya karar verdim. İnşallah doğru tanıyı da koymuşuzdur tekrarlamaz.
  Mercanlar, omurgasızlar ve balıklar üzerinde en ufak bir etkisini de görmedim.

  Emrah abi ve Albatros Akvaryum'dan Ercan'a teşekkürlerimle.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Nisan 2016
  zorvolkan, ybarbaros, sernur83 ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
 2. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.825
  Yer:
  ankara (aydın)
  Güzel anlatım olmuş Levent teşekkürler, sonuçlarını da iyi veya kötü yönde çekinmeden anlatırsan iyi bir kaynak olur.
   
  Nadir, emarch ve Montimahir bunu beğendi.
 3. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.585
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Yukarıda da belirttiğim gibi, diğer canlilarlada herhangi bir etki yok. Ek önlem almadım. Nitrit testim yok ama bugün amonyak, fosfat ve nitrat ölçerim.

  Tabi ki iyi ve kötü yönlerini yazmak şart. Başka insanlara fayda yerine zarar vermek istemem. Bugün 36 saat geçti bu akşam da fotoğraf çekip en yakın zamanda gelişimi yüklerim.
   
  Emirk0652, emarch, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 4. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.585
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Amonyak 0
  Nitrat 10 ile 25 arasında eski değeri ile aynı
  Fosfat 0.03ken 0.1 gibi ama onu da pul yem fazla verdim bu hafta ona baglayabilirim.

  Tek bir kaya üzerinde el ile dokundugumda rengi değişmiş ama yine de cyano değil diyemeyecegim bir katman var. Sifon ile rahatlıkla alabilirim. Ama çok da vaktim ve dermanim yok.
   
  Ahmet Kaşlü, veysel ve emarch bunu beğendi.
 5. basma tulumba

  basma tulumba

  Mesajlar:
  2.556
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Burhan Mutlu
  Paylaşım için teşekkürler,
  eğer ki bir gün çivinin sökmediği bir cyano olursa bunu deneyeceğim.
   
  veysel, emarch ve Pennywise bunu beğendi.
 6. emarch

  emarch

  Mesajlar:
  697
  İsim:
  emrah aydogdu
  Geçmiş olsun abi, güzel anlatım.. bir de doz aşımı burada önemli olduğu söyleniyor.. dikkatli kullanmakta fayda var ve kesinlikle görünmez yıkımları olduğuna inanıyorum. biyolojik dengeyi de kesinlikle bozacağını düşünüyorum.. Fakat çaresiz kalındığında kesin bir çözüm olduğunu da kabul etmeli. biyolojik dengeyi tekrar 2 3 haftada toparlayabilirsiniz..
   
  MESUT_KERİM bunu beğendi.
 7. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.585
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Cyano nedenim yüksek TDS olma olasılığı çok yüksek. 17.8 gibi bir değere sahip Saka Suyu düşmanıma dahi tavsiye etmiyorum. RO alacağım ama biraz kendimi topralamam lazım.
   
  emarch, YMR_AY, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 8. ercolog

  ercolog Firma Yetkilisi

  Mesajlar:
  42
  İsim:
  ERCAN EROĞLU
  :) güzel paylaşım tebrikler..

  Ro olayına gelince, arıttığımız su saf su olmasına rağmen her zaman saka su gibi bir markadan bakteriyel açıdan daha tehlikelidir heleki içinde bulunduğumuz susuzluk ortamında ve musluklardan akan dip suları sayesinde olumsuzluk daha da arttı.

  Çözüm :) malesef yine ufak bir masrafla ro cihazımıza eklenecek uv cihazından geçiyor..
   
  emarch bunu beğendi.
 9. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.585
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Masraf çıkarma Ercan. :)
  Yukarıda yazdıklarıma ilaven varsa da Paylaş bizimle
   
  emarch bunu beğendi.
 10. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.585
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Dün akşam 35lt su değişimi yaptım. Tek bir kaya üzerinde partiküller olduğu için sifon hedefimde orası vardı. Bunun yanında ayrıca kumun üzerinde de bariz beyazlamalar gördüm. Bugün 96 saat geçmiş durumda ve şuan için herhangi bir cyano kalıntısı dahi yok.
  Büyük kayanın üzerinde ben şeffaf mantar diye baktığım ama antibiyotik tedavisi sonrası aslında onun sünger olduğunu anladığım organizmayi görmüş oldum. Şuan gayet iyi durumda devam ediyorum.
  Bu tedavi sırasında herhangi bir canlı kaybına ugramadigimi üstüne basa basa söyleyebilirim.
  IMG-20140828-WA0004.jpg
  IMG-20140828-WA0003.jpg
  Yukarıdaki fotoğraflar Emrah abiye aittir. Teşekkürlerimle.
   
  eltes elektriks, veysel, emarch ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 11. emarch

  emarch

  Mesajlar:
  697
  İsim:
  emrah aydogdu
  Ben teşekkür ederim Levent bey : )) abi bugün akşam üstü yemeğe gittik bi restauranta akvaryumu var adamın 10 numara kafam kadar sailfinler angeller bluetanglar falan var.. Neyse konuşuyoruz baktım kumda cyano var.. Yanında bir adam da var.. işte ordan burdan konuşurken o yanındaki adam 3 4 yıllık tecrübeli 1 ton akvaryumu olan bir adam çıktı.. abi utanarak antibiyotik kullandım falan dedim.. korkma abi ben 3 yıldır basıyorum antibiyotiği dedi.. akvaryumunun resimlerini gösterdi sert yumuşak mercanlar balıklar vs.. adı üstünde antibiyotik iyi kötü tüm bakteri kültür biyolojik dengeyi çok ciddi sarsıyor fakat bunu Ercan beyin dediği gibi doğru dozajda yaparsan gerçekten doğru hamle gibi geliyor.. bunu uygulayıp arkasına hemen su değişimi ve hemen biodigest bioptim basacaksın belki çok az göremediğimiz yaşam ile ilgili kaybı kısa sürede geri getirecek..
   
  Pennywise ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
 12. emarch

  emarch

  Mesajlar:
  697
  İsim:
  emrah aydogdu
  abi ro alırken çok para verme hepsi özünde aynı.. banyoya akvaryum için alacağın bir ro sistemini sanırım evdekiler koydurmaz.. illa mutfak altına koyacaksın.. o zaman içme suyu ile ilgili bir şey al koy mutfağın altına ve benim yaptığım gibi ek bir filtre silikat (reçine) ile masraf yapmadan hem mutfakta hem de akvaryumda kullan. Takmaya gelen servise söyle veya daha önceden sen reçine filtresi temin et.. yaklaşık 50 60 tl civarında.. arıtıcıyı takarken onu da montajlarlar. Almadan önce ara istersen yönlendirebilirim abi.. Hatta servisle nereden nasıl bağlantı yapacağını anlatabilirim. Ben mutfağımda bunu kullanıyorum www.tekzen.com.tr/su_aritma_cihazi_ro_10_alkalin_detox_/159478 Bir dönem su arıtma ile ilgili bir bayilik almıştım.. Az çok sistemlere yabancı değilim.. İçme suyun, Yemeklerdeki suyun ve akvaryumdaki suyun : )) her yerde kullan sonra.. yıllık damacana giderini bir hesapla bir de arıtıcıyı hesapla..
   
  eltes elektriks ve Pennywise bunu beğendi.
 13. ercolog

  ercolog Firma Yetkilisi

  Mesajlar:
  42
  İsim:
  ERCAN EROĞLU
  Uv de ekleyin :) garanti olsun..

  Emrah hocam 1 tonluk tankı olan Tekirdag damı?
   
  eltes elektriks, emarch ve Pennywise bunu beğendi.
 14. emarch

  emarch

  Mesajlar:
  697
  İsim:
  emrah aydogdu
  Seni tanıyor abi : )) ismini hatırlayamıyorum..
   
  eltes elektriks bunu beğendi.
 15. eltes elektriks

  eltes elektriks

  Mesajlar:
  113
  Yer:
  Tekirdağ
  İsim:
  Sait ibiş
  evet o kişi benim)))bu arada emrah bey antibiyotikten sonra son durum nedir?
   
 16. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.585
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Sait Bey Emrah abide de bende de sıkıntı yok. Önemli olan bu dönemde limitleri aşmadan kullanmak gerekiyor. 250lt için 5ml kullandım ve cyano kalmadı. Bununla beraber lps ve soft mercanlarda herhangi bir problem yaşamadım. Ancak o dönemde sps türü mercanım da olmadığından bu konu ile ilgili bir tecrübem yok.

  Şuan yine akıntı kaynaklı cyano oluşumları var. Akıntıyı kayalar ile oynayarak tamamlamayı planlıyorum. Olmazsa yine bu uygulamayı deneyeceğim.
  Sonrasında bakteri ve bakteri kültürü ile tamamlama yapabilirim. Ama dediğim gibi önce nedeni bulmak lazım. Son çözüm için ise Antibiyotik Cyanodan daha zararlı değil.
   
 17. eltes elektriks

  eltes elektriks

  Mesajlar:
  113
  Yer:
  Tekirdağ
  İsim:
  Sait ibiş
  levent bey bunun kaynağını bulmak gerçekten çok zor gibi arasıra hortluyo meret bende sps olmasına rağmen herhangi bir kayıp yaşamadım çabuk kurtulayım diye bu illetten birazda dozu aştığım oldu.antibiyotik kullanmadan sık su değişimi ve dip çekimide denedim bence kesin çözüm antibiyotik çünki en geç 48 saat sonra eser kalmıyo hemde kayıpsız bir hafta sonrası su değişimi su cam gibi oluyor ve bakteri kültürüde hiç kullanmadım.
   
 18. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.585
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Biliyorsunuz antibiyotikler bakterileri öldürüyor. Bunu yaparken de yararlı veya zararlı demiyor. Yararlı bakterileri tekrar suya kazandırmak amacıyla bakteri kültürünü öneririm. Ama bu benim fikrim tabi.
   
  TAN3R bunu beğendi.
 19. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  5.755
  Yer:
  Bursa
  Antibiyotiği bende tecrübe edenlerdenim.Şayet dozunu aşmazsanız (ben aşmıştım) kesinlikle en etkili yöntem.Sisteme de hiç zararı olduğunu düşünmüyorum, bakteriler bir şekilde kendini idame ettiriyor.Kullandığımdan bu yana 3-4 ay geçti ve bir daha cyano görmedim.Hatta geçenlerde bizim Halil' de kullandı, aylarca doğal yollardan mücadele etmeye çalıştı ancak sonunda oda antibiyotik kullandı.Kullandıktan söylediği keşke daha önce kullansaymışım oldu.Yanlız dikkat edilmesi gereken nokta, tanka ilaç girildikten sonraki gün ışıkların açılmaması gerekiyor.Ben bunu bilmediğim için doz aşımı yapmıştım.
   
  TencoMelih, Pennywise ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 20. MOVACIKLI

  MOVACIKLI

  Mesajlar:
  1.679
  İsim:
  Mustafa ovacıklı
  Bu antibiyotik i forumda ilk kullanan benim sanıyorum ilk zamanlar baya yadırganmıştım. Şimdi bakıyorum da herkes kullanıyor maaşallah. Ben hiç bir zararını görmedim fakat kullandıktan 2-3 ay sonra yine tekrarladı yine bastım gitti fakat ben antibiyotikler den sonra mikrobactermiş falan filan onların hiç birini girmedim. Bence gerekte yok girdiğimiz doz zaten çok düşük bir doz ne zararı olacak diye düşündüm madem bu antibiyotik bu kadar yıkıcı insanoğlunun bu durumda yaşamaması lazım gelir oysa durum tam tersi antibiyotik ler yoksa ozaman yaşayamayız.
   
  Pennywise bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş