1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cyano ve Kırmızı Yosun Sorunu

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Elmaslar tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    Deniz akvaryumu cyano, kırmızı yosun sorunu var. Cyano nasıl tedavi edilir size danışmak istedim. 4 yıldır bakmaya çalıştığım akvaryumda 2 hafta içinde oluşan yosun ve cyano problemim gelişti.

Cyano Sorunu Olan Akvaryum Bilgileri

Tankım 200 ltr
    Tuzluluk 1024 refrakto metre ile ölctüm
    Mg 1200
    Kh 11.2
    Alkalinity 3.99
    Nitrat, nitrin, amonyak testlerim tarih gectigi icin atmiştım
    Isı 24 derece
    İpad ile foto yükleyemedim pc den denerim.

Aceleden unutmuşum, PS redsea prizm delux askılı dış filtre kullaniyorum fluval 405 icinde seramik , zeolit, aktifkarbon , ve biolojik sunger var akıntı motorlarım 5000 ltr/saat ve 2300 ltr/saat 300 W ısıtıcı, aydınlatma 5x21w aqua white 10000 K 1x21W blue.

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    4 yıldır hiç cyano sorunu olmayan bir tank son iki hafta içinde cyano yapmaya başladıysa sorulacak tek soru var :)
    Son bir ay içerisinde ne değiştirdin.?

3. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    Kesinlikle haklisiniz 1 anemon ekledim 2 ay olmadi daha redsea coral pro tuz aldim degisim ve eklemede kullaniyorum

Simdilik hersey normal gibi en azından baliklar icin ama polipler kotulesti mushroomlar yerlerini terk ediyor zaten 10-15 tanelerdi

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Balıklara vermez.
    Değişen tek şey tuz mudur yani.
    Su değişim sıklığı, miktarı, aydınlatma süresi, katkı, yemleme periyodu,miktarı.
    Bunlar sabit midir. Lamba bile değişmedi mi?

5. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    Hangi resimlere ben daha yuklemedim yanlislik olmasin sizi yaniltmak istemem

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Konu ile alakasız mesajlar silindi/düzenlendi.​

7. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    Su degisimim 2 haftada bir %10 kadar yani 1 damacana havaya gorede eksileni tamamliyorum hazir tuttugum tuzlu su ile yapiyorum 4 ay once armatur degistirdim kendi yaptigim kapak icinde 5tane 51 w olmali normal t5 kullaniyordum onlari 21 w aqua white ikili armaturler ile degistirdim ışıklarım sabah 9 da yanar 19 da kapanir zamanlayici bagli yemlede sabah ve aksam ayni saatlerde olur ben olmasamda ofisteki arkadaslarim yaparlar

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    "Hazır tuttuğum tuzlu su" bunu açar mısınız.
    Lambalarınızı-armatürü ne zaman değiştirdiniz.

9. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    20 litrelik bir bidonum var 1024 tuzlu suyu icinde hazirliyorum 800 ltr saatlik kafa motoru var icinde surekli donuyor

4 ay once degistirdim armaturleri.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sanırım çeşme suyu kullanılıyor sistemde, bu doğru mu?

Zeolit markası ve özellikle karbonun markası nedir? Ayrıca bu iki kimyasal filtre malzemesini birlikte kullanmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

11. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    6 aydir damacana su kullaniyorum karbon seranin zeoliti unuttum kutusunuda atmisim kimyasalin birini cikartabilirim hemen şu an benim iki hafta olmadigim sure icin almam gereken tedbir varsa onem arz ediyor zahmet verdigimi biliyorum ama yardimlarinizi bekliyorum doner donmez buyuk ve sumpli tank yapacagim tankimda su an 4 balik 6 karides 1 anemon yasiyor kum olarakta iri mercan kirigi var 15 kg kadarda kaya izmirden gelmisti 4 yil once

Alparslan bunu beğendi.
  12. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Aslında aktif karbon çıkabilir filtreden, fosfat salınımı yapabilir. Bunun üstüne dış filtre temizliği aksatılırsa nitratta yosunun tetiklenmesine yardımcı olur.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Veysel abiye katılmakla beraber,tankta bir sıkıntı yoksa ve evde tankın düzenini aynı şekilde koruyacak ve ilgilenecek biri varsa,hiç birşeye gider ayak dokunma derim abi,geldiğin zaman istediğin değişikliği bence yap...:)

YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
  14. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Karbon ve zeolit değişme sıklığı nedir.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Süleyman bey hazır olarak beklettiğiniz su atmosferden bazı bakterileri içerisinde barındırıyor ve bunların çoğalmasına ortam sağlıyor. ve buda size geridöşte çeşitli sıkıntılar çıkarıyor. nitrat testinşz yüksek çıkabailir. O suyu bence bundan sonra su değişiminden 1-2 gün önce hazırlamaya başlasanız yeterli.

16. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    haklisin alpaslan bakim islemlerini dakika şaşmadan yaptiriyorum calisma arkadaslarim yardimci oluyorlar dip cekimi ve su degisimi yapip onlara birakabilirim ImageUploadedByTapatalk1365747841.298663.jpg ImageUploadedByTapatalk1365747863.641052.jpg ImageUploadedByTapatalk1365747887.281819.jpg ImageUploadedByTapatalk1365747903.690969.jpg foto iside kolaymis ben becerememisim onuda anladim

Alparslan bunu beğendi.
  17. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    Zeolit en fazla 700 gr 2 ay, karbon 500 gr 4 ay bazen 5 ay oluyor.Filtre malzemelerini tuzlu suyumun bir miktarını alıp sadece içinde çalkalıyorum 2 haftada bir

18. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    Bugün yetişebilirsem testleri alacagim.Mg,kh,ca salifert kalanlarida salifert dusunuyorum.Suyu 2 gun once hazirlayabilirim haklisiniz ben olmadigimda arkadaslarin eksilen suyu tamamlayabilsinler diye hazir birakmaya calisiyorum her soylediginize dikkat edecegim sevgili dostlar tesekkur ederim

Alparslan bunu beğendi.
  19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Zeolit ve karbon çıkarın, sadece biyolojik sünger ile boş çalışsın bir süre dış filtre sistemi. Süreler çok uzun.
    Su değişimlerini 24 saat önceden hazırladığınız su ile bekletmeden yapalım. Fazla bekleyen su bakteri üretecektir. Her seferinde Sadece değişimde kullanacağınız kadar su hazırlamaya bakın.
    Bu çerçevelerde bir su değişimi yapıp öyle gidin seyahate,Döndüğünüzde farklı göreceksiniz tankı. Su değişiminden sonra epar ampül kırmayı unutmayın.
    Orta vadede dış filtreyi askılı şelale filtre ile değiştirmenizi tavsiye ederim.

Alparslan bunu beğendi.
  20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Eksilen suyu hazırladığınız su ile tamamlayacaklarını söylemişsiniz.Eksilen suyu tuzlu su ile tamamlamıyorlar değil mi?

Sayfayı Paylaş