1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cyanobacteria kurtulmanın yolu

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde myillar tarafından 4 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.204
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  Dostlar Cyanobacteria yani bu kırmızı yosun hakkında bilgi sahibi olan arkadaşların konuyu aydınlatmasını rica ediyorum. Bu yosunun eritro isimli antibiyotik önüne geçile bildiğini makalelerde okuyoruz ama bu belanın doğal yollardan giderilmesi su değişimi ve sabır mıdır sadece, aklıma takılan bu yosunun mavi lamba ile olan alakası (tabi varsa) :heyo:
   
 2. lcturkey

  lcturkey

  Mesajlar:
  849
  İsim:
  Levent Cepdibi
  Cyanobacteria kurtulmanın yolu

  Mesut hocam benimde aynı problemim oldu büyük ölcüde su değişimleri ile kurtuldum.Belli bir süre ışıkları kapalı tutabilirsen bu su değişimleri sırasında kurtulman daha çabuk olur.

  O bölgede oluşturulacak kuvvetli akıntıda zayıflamasına sebep oluyor.
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cyanobacteria kurtulmanın yolu

  Mesut merhabalar,

  Konu güzel ve tam benlik. Bu sorunu yaşayan çok belki çözümüde çok çok zor değil ancak ben ana çözüme değinmek istiyorum çünkü eğer akvaryuma Cyanobacteria sokmazsak uğraşmak zorunda da kalmayız. :)

  Çeşme suyu kullandığını biliyorum. Tabi aslında seni onca uyarmamıza ramen kullanmanı sorgulayacak değilim ama bence konu sahiden güzel ve sanırım bir yerlerden okuduğun eritro isimli antibiyotik kullanımına kadar uzanıyor. Senin gibi tatlı su akvaryumlarında son noktaya gelmiş bir hobici için ilk tuzlu su denemesi zor olmayacaktı ama benimde dilimin kemiği pek yoktur. Abini idare et artık.

  Bir sohbette bana abi ben nemo besleyeceğim ve içinde bir de sendeki sallanan ( xenia) canlılardan olsun yeter dediğinde sana istediğin akvaryumu 2 günde kurarız 3.cü gün istediğin nemoları beslersin dediğimizde hocam hocam diyip ama bir acaba şüphesiyle konuya yaklaştığında haklıydın çünkü bu kadar basit olamayacağını düşünmüştün belkide. ;)

  Ben dediğimizi yapıp senin ilk tuzlu tecrübeni sana bu kolaylıkta yaşamana vesile olurken aradan geçen süreçte basitce başarmış ve istediğin balıkları akvaryumunda yem için takla atar vaziyette görünce malesef ki o andan itibaren yani aradan 4-5 ay geçince çeşmeden akan suya insan daha rahat el atıyor ve bizler bunun sonucunda da çeşme suyunun sayesinde burada yazı yazma ve bilgi anlamında kendimizi geliştiriyoruz.

  Levent'in yazacaklarına ekleyecek pek fazla şey yok ama konunun devamında eritro isimli antibiyotik olacak. :)
   
 4. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.204
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  Cyanobacteria kurtulmanın yolu

  Durumu şöyle toparlayalım o zaman çeşme suyunun bu bakteriyi ürettiği kesin ve net o halde çözüm noktasında kuvvetli akıntı dünden beri uyguluyorum su değişimide ctesi hallettim işikları kapatıyorum kontrollü olarak çünkü gün boyu kapattığımda xenialarda bozulmalar oluyor onlarada kıyamıyorum benim aklıma takılanı yine yeniliyorum mavi ışığın bu duruma etkisi varmıdır? saygılar..
   
 5. cimlikaya

  cimlikaya

  Mesajlar:
  2.268
  Yer:
  İST.
  İsim:
  Teoman Çimlikaya
  Cyanobacteria kurtulmanın yolu

  Mesutum
  Çeşme suyu kullamıyacaksın ( marmaraya devam)
  ışıkları 2 gün kapatacaksın (Xenialar ölürse devamı var )
  Tatlı suyu Yakacıktaki hayrattan alacaksın (Ben tarif ederim yanlız çok az akıyor)
  :heyo:
   
 6. görkemtemel

  görkemtemel

  Mesajlar:
  419
  Işıkları kapatmakda kısa süreli bir çözüm oluyor ,3-4 gün kapalı tutmuştum ,gerçekten akvaryumdaki bütün yosunlar ve cyanolar gitmişti pırıl pırıl bir su olmuştu ama 3-4 gün sonra geri geldiler...Bende Temel abinin tavsiyesi üzerine sık sık su değişimi yaptım ,bir süre sonra artık oluşmamaya başladılar ,2 hafta içindede yok oldular...Tabi bende bu arada ışıklarıma yenilerini eklemiştim onunda etkisi olabilir .8.
   

Sayfayı Paylaş