1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cyphotilapia Frontosa (Giberrosa) Mpimbwe Blue Skupina Yanlışı

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde Lake Tanganyika tarafından 28 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Herkese Merhaba,

Frontosa Mpimbwe Blue Skupina, bu türü uzun süre araştırdım ve böyle bir tür'ün olmadığının farkına vardım. Ayrıca Çekçe 'Skupina' Grup yani koloni anlamına gelmektedir, ayrıca Skupina dedikleri Frontosa türü Kipili Blue'dur.. Forumda Mpimbwe Blue Skupina olarak satılıyor ama aslında Kipili Blue'dur.. Saçma sapan isimler koyuluyor..
    Aralarından hiç bir fark yoktur gerek maske olarak gerek bant olarak gerek vücut olarak.

Net açıklamak gerekirse eğer; O gördüğünüz "skupina" tanımı çek menşeeli bu konuda uzman bir sitede bu balıkların "grup" veya ''koloni'' halindeki fotoğraflarının altına yazılmış açıklamaya istinaden,bu balıklar için uydurulmuş bir isimdir.

Kipili Blue

By tupacsh at 2012-06-27

Mpimbwe Blue Skupina Diye Hitap Edilen

By tupacsh at 2012-06-27

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Cyphotilapia Frontosa (Giberrosa) Mpimbwe Blue Skupina Yanlışı

Ellerine sağlık Yavuz araştırman için. Sözünü ettiğin yanlış isimlerdirme birçok tür içinde bulunur, balıkların bazen kapalı sistemlerin farklarından, bazen ise gerçek anlamda doğal alan yani bölge şartlarından dolayı renk ve görünümlerinde farklar oluşabilir. Bu durumlarda yeni ırk tanımı yapmak güçtür, fakat bazı türlerde bu zorunlu olabilir.

3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Teşekkürler Temel ağabey, ama kanaatimce ''Skupina'' diye iddaa edilen türün olmaması ki yok zaten.. Bu konuyu hangi Foruma açtıysam hem sildiler beni gerçeği göstermek suç değil umarım burada da üyeliğim silinmez. :) Açıklamada da belirttiğim gibi ''Skupina'' Grup diğer adıyla koloni demek..

Saygılar...

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Burası onuncu köy,
    Yani doğru söyleyenin 9 köyden kovulduktan sonra kabul edilip yaşamaya devam ettiği yer.
    Hoşgeldin diyelim.(forumda eski olmana rağmen:)
    Merak etme burda herşey tartışılır, kafasına yatmayan da söyler biz böyle düşünüyoruz diye.
    Keyifli forumlar.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Fotoğraflarda sorun var sanırım açılmıyor yüklediğim hiç bir fotoğraf yeniden yükledim..

Kipili Blue

Uploaded with ImageShack.us

Mpimbwe Blue Skupina

Uploaded with ImageShack.us

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    İki fotoğraf görüyoruz, sorun yok gibi.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Sayfayı Paylaş