1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cypris, canlı yem üretimi ve temini

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cypris:
    Sizlere bu sefer yine canlı yemin en krallarından Cypris'i tanıtacağım. Açık söylemem gerekirse benim en çok güvendiğim canlı yem.
    Bir çok avantajını yazı içerisinde bulacaksınız.

Doğada genelde beklemiş, durgun ve tatlı su birikintilerinde hemen her zaman bulunabilen bir canlı yemdir. Genellikle sıcak aylarda kendiliğinden rengi yeşile dönmüş sularda, birikintilerde kolayca bulunur. Bu sulara gelişi sporlar vasıtası( rüzgalar vs) yumurta halinde gelir ve üreme başlar.
    Cyprisler su içinde farklı renklerde görülebilir bu sizi yanıltmasın. Rengi suyun alg düzeyine ve oksijen içeriğine göre değişiklik gösterir.

Cyprislerle yapılan beslemede en çok sağlanan avantaj, yoğun yosun tüketimine bağlı olarak vucutlarında depoladıkları türlü pikmentleri beslenme ile balıklara aktararak özellikle de akvaryum balıklarında aranan renk parlaklığını ve yoğunluğunu net olarak görmemizi sağlar. Bu yoğunluk diğer canlı yemlerden çok daha fazladır. Cyprilerin kendine özgü olan yağ asidi kompozisyonları da özellikle üretime alınmış balıklarınızda verim artması açısından çok çok yararlıdır.
    Diğer bir bana göre avantajı ise, akvaryuma atılan Cyprisler tam olarak tüketilmese de, balıklardan kaçarak filtreye çekilse, kaya aralarına girse de, hiç bir su bozulması yapmamaktadır. Bu bana göre önemli bir avantajdır. Bu canlılar daha sonra filtreden temizleme sırasında alınabilir, temizlenebilir.

Ev ortamında üretimi meşakatli olan Cyprisler, ben balıklarıma iyi bakarım ve bunun üretimini yaparım diyen akvarist arkadaşlar için üretimini de yazmaya karar verdim. Nede olsa iyi bir akvarist zoru seven, başaran, istediği renk ve formu balıklarında yakalayan hobicidir. Ayrıca balıklarında kabızlık, şişkinlik görmek istemeyenler için iyi bir tercih olacaktır. Kış şartlarında bile üreyebilecek tek kültür Cypris kültürüdür.

Ürtimi için en az 200 lt bir akvaryum gerekli. Mümkünse güneşi en iyi gören yere yerleştirerek yeşile dönen bir su elde edilmelidir. Bu akvaryuma içerisinde yosun kültürü bulunan su eklemek iyi olur. Sıcaklık 25 C derecede sabit ortamda, üzerinde 100 wat'lık ampul ışığı ve dakikada 50-60 kabarcık verimli C02 verilen bir düzeneği olan suda oluşan yosunlar işimizi görecektir. Ortam sıcaklık ve şartlarından kültürleri kolay kolay etkilenmez ve kültür çökmez. Kültürümüzü doğadan su göllerinden, rengi yeşile dömüş göletlerden toplayabiliriz. Taşıdıkları risk doğadan toplanan bir çok canlı yeme oranla çok daha azdır. Sebebi diğer canlı yemlerin tükettiği parazitleri tüketemezler. Bu avantajlardan bir diğeridir.

Üretmesini zağmetli bulan arkadaşlar, doğadan toplayacakları bu canlı yemi balıklarına gönül rahatlığı ile verebilir. Balıklarda görecekleri gelişmeleri bizlerle resim yolu ile paylaşmaları dileklerimle.

www.akvaryumportali.com :uyari:

Saygılarımla...

TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş