1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cyrtocara moorii (Yunus Cichlid) cinsiyet ayrımı.

Başlığı 'Tür ve Cinsiyet Belirleme Portalı' kategorisinde bmehmetyavuz tarafından 3 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. bmehmetyavuz

  bmehmetyavuz

  Mesajlar:
  301
 2. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Ynt: Cyrtocara moorii (Yunus Cichlid) cinsiyet ayrımı.

  Mehmet bey;bu resimde yunuslarda belli başlı temel nitelikleri öne çıkartmışsınız.Yüzgeçlerde sivrilik,ovallik,kafa yapısı vs.

  Ama kesinlikle yunuslarda bu %100 cinsiyet ayrımı değildir.Yunusların birçok varyetesi vardır ve herbiri bir diğerinden farklıdır.Bu balıklarda sadece yüzgeç ve kafa yapısı ile cinsiyet ayırmak doğru değildir.

  Ama doğruya yakın tahminlerde bulunulabilir.
   
 3. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Ynt: Cyrtocara moorii (Yunus Cichlid) cinsiyet ayrımı.

  Faydalı bir konu. Ama Olcay abinin de dediği gibi bazen bu kadar bilgi yetmiyor yada yanıltıcı olabiliyor. Resme bakarak kesin erkektir dediğimiz balık dişi de çıkabilir. Biliyoruz ki yunus dişilerinin tamamı olmasa da bazıları kafa yapar.


  Saygılar.
   
 4. cemba

  cemba

  Mesajlar:
  20
  Bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Peki tam anlamanın bir yolu var mı. Dediğiniz gibi bende bir dişi var. (belkide erkek) Hem kafalı hemde yüzgeçleri oval. Peki bu durumda cinsiyeti nasıl anlayacagız. saygılar
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cemal Bey, gözlem ile anlamakta mümkündür. Erkek balık dişi balığın bölgesine girmesine izin verir. Kur sırasında erkek titreme hareketi yaparken dişi kuma ağzını dayar aranır. Kur sırasında iki balıkta etraflarında dönüyor ve ikiside titriyorsa erkektirler. Eğer balıklar yavru boyda ise, ergen hale geldiklerinde dişi daha küçük kalır.

  Bu gözlemler sonucu doğru fikre varmak mümkündür.

  Saygılar...
   
  ayberkbyberk bunu beğendi.
 6. Molly_Oscar

  Molly_Oscar

  Mesajlar:
  68
  Olcay Bey'in de dediği gibi akvaryumlarda üretilmiş birçok varyetesi vardır. Ayrıca Wild F0 türlerde bu ayrımı yapmak bazen çok zor oluyor. Çünkü doğada daha sağlıklı ve **** boyda yetişiyorlar.
   
 7. ZeRo-x7

  ZeRo-x7

  Mesajlar:
  932
  Yer:
  İstanbul/ Beykoz
  İsim:
  Murat Sarıoğlu
  Benimde bu konu çok kafama takılıyo sarı prenseslerin cinsiyet ayrımı anüs vent kesin bunu biliyorum bakıncada anlıyorum. Ama bu yunusları bi türlü çözemedim. Sarı prensesde kısacası anüs vent iki açıklık eşitse erkek, biri diğerinden büyükse dişidir. Yunusda'da bu aynımıdır? Maka'leleri okuyoruz gözlemliyoruz ama genede karar vermek çok zor heleki 6 cm filansa yunuslar daha zor. Bunun kesin bir çözmü yokmu sarı prensesler gibi?.
   
 8. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Murat , yunuslardada anüs vent kontrolü sarı prensesler gibidir. Yani biri büyük biri küçük delik. Ancak 5-6 cm lik yunuslarda pek belirgin olmadığından anüs vent kontrolü aldatabilir. Damızlık altı boya yada damızlık boya ulaştıklarında bariz bir şekilde anlayabilirsin ama.:ay:

  Bu arada sana meaj atamıyorum. Sende numaram olması lazımdı. Beni bir ararsan sevinirim. Sana bir işim düştü.:)
   
 9. ZeRo-x7

  ZeRo-x7

  Mesajlar:
  932
  Yer:
  İstanbul/ Beykoz
  İsim:
  Murat Sarıoğlu
  Teşekkürler abi bilgi için. İşdeyim abi şuan telefon açamıyorum iş yerinde msn varsa orda yardımcı olurum. Senin tel yok bende, özel mesaj ayarlarına baktım sanırım şimdi gelir.

  ZeRo-xX7@w.cn
   
 10. Efe Zorba

  Efe Zorba

  Mesajlar:
  182
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Efe Zorba
  Merhabalar Yunuslarda 4. aydan sonra %90 netlikle anüs ventten cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz, yavru bireylerde anüs ve ventin boyut farkından ziyade vent kısmındaki turunculuğun fazlalığıyla balığın dişi olduğu öğrenilebilir.
   
 11. lonelypover

  lonelypover

  Mesajlar:
  14
  İsim:
  Tuğrul Ündücü
  arkadaslar balığımn cinsiyeti nedir ve yumurta varmıdır agznda birde balığım tekinde suratnda yaralar var tedavisi nedir olusma sebebleri nelerdir alırken vardı oyle tedavisini yapmak istiyorum ve yardımcı olurmusunuz lütfen
   

  Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş