1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Döküntü-Tortu-Detritus Çok mu Zararlı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Okurt tarafından 30 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  SPS'ler kesinlikle sevmiyor, ama sanırım anemonlar, LPS ve yumuşaklar akvaryumu biraz karıştırınca, tortular uçuşunca hemen şişinip beslenmeye çalışıyorlar ve sanırım bu tortuların hala parçalanırken verdiği fosfat ve azotlu maddelerden de gayet memnunlar siz ne düşünüyorsunuz ?
   
  Saruman ve Alparslan bunu beğendi.
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Özdemir abi bende fark ettim katılıyorum...:)
   
 3. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.796
  Yer:
  Bursa
  Tortuda ne biriktiğine göre değişir sanırım. LPS ler bu durumun bir plankton patlaması olduğunu sezip faydalanmaya çalışıyor olabilir mi?
   
 4. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Evet öyle bir şey gibi , hayvan açılıp şişiyor ama faydalanabiliyor mu? Ben sınırlı miktarda da olsa da faydalandığını düşünüyorum.
   
 5. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.796
  Yer:
  Bursa
  Fosfat ve diğer besinlerin zaman içinde kumun üst kısmında biriktiği, hatta derin katmanlara indiği, burada bakteriler tarafından işlendiği veya depolandığı doğrudur(Shimek1998), ayrıca bu katmanda fazla sayıda içkatman (infauna) canlısı barınmaktadır. Rotiferler, silli karınlılar, kurtlar, mikroskopik canlılar, podlar vs...

  Kumun hareketi ile suyu süzerek beslenen canlıların ve büyük polipli mercanların suya karışan bu mikro besinlerden faydalanmaya çalıştıklarını tahmin ediyorum(tabi akvaryumlarımızda bu çeşitlilik aşılama yapılması ve tankın yaşına oranla kendi kendine oluşması açısından nispeten daha az).

  Bu konuda kumu karıştıracak ve işlemi doğal yoldan sağlayacak temizlik ekibinin önemi büyük. Conch, deniz yıldızı, bristle, fire worm vs....

  Öte yandan akıntısız, oksijensiz kalan bölgelerin havalandırılması, rahatsız edilmesi (hidrojen sulfur, zararlı bakteriler) faydadan çok zarara neden olabilir diye tahmin ediyorum.
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Özdemir tespitin çok doğru, bu gibi durumlarda beslenmeye çalışan mercanlar tetikleniyor ve kısmen bulunabilenler veya yakalananlar tüketiliyor.Kumu çok fazla kurcalamak evet kısmen bazı gazları açığa çıkarabilir ama çöken ağır metallerin dışa orantılı çıkması filtre sistemince alınması anlamına da gelir. Bu sonuçla, kum katmanının gereğinden fazla hareketsiz, oksijensiz kalması pek hayır değil. Tabii DSB sistemi gibi filtre sistemi kullanmıyorsak, zira dsb sistemi oksijensiz ve düşük su hareketi olan ortamda varlık gösterir.
   
  Erdem. ve Okurt bunu beğendi.
 7. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  596
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Kumu karıştırma işlemi , içindeki yenilebilecek malzemeleri ortaya çıkarmak ve oluşabilecek zararlı bir takım organik-inorganik ürünleri pasifize etmek amacıyla uzun süredir yapmakta olduğum bir uygulama. Hakikaten çok faydası olduğunu söyleyebilirim. Bu konu hakkında başlık açmayı düşünürken Özdemir bey önce davranmış:) Ayrıca teşekkür ediyorum kendisine...

  Özellikle konu deniz akvaryumuna geldiğinde, kum karıştırma eylemi sanki bir tabu gibi karşı çıkılan eylemler arasında.. Bu düşüncenin temelinde; Mahir beyin belirttiği kum altı canlı ve bakterilerinin ürettiği nispeten zararlı gazlar bulunmaktadır. Fakat uygulamalarımda gördüğüm kadarı ile hiç bir yan etkisi olmadığı gibi mercanlar, omurgasızlarve hatta balıklar için bile kum altı yiyecekleri ortaya çıkmakta. Bu arada kum yüksekliğimin 3-4 cm arasında olduğunu ve kum karıştırma işlemini düzenli yaptığımı belirtmek istiyorum.

  Eğer kum yüksekliğiniz fazla ve daha öncesinde kum karıştırma işlemi yapmamış veya uzun süredir karıştırmamışsanız, tümden karıştırmak yerine 2 günlük aralıklar ile bölgesel karışımlar yapabilirsiniz.

  Kumu karıştırmak ne işinize yarayacak? Çok korkulan nispeten zehirli gazların toplanmasını engelleyeceksiniz. Kumunuz üzerinde istenmeyen alglerin oluşmasını engellemiş ve aynı renkte kalmasını sağlamış olacaksınız. Tüm canlılar için yem sağlayacaksınız.Kumunuz üzerinde biriken Ca ve türevlerini dağıtmış olacaksınız. Kum altı garip canlılar varsa görebileceksiniz:)

  Kum karıştırma videom ve sonrasında karıştırılmış yüzeyde konçların yemek ziyafeti fotoğrafı.  [​IMG]
   
  MOVACIKLI, YIKIKTEMO, Montimahir ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 8. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  596
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Aşağıdaki videoda ise kum karıştırma sonrası ağlarını atan deniz örümceğinin:) Yemler ağda toplandıktan sonra tekrar ağını toplaması görülmektedir.Muhteşem bir canlı.Şimdiye kadar ağını fırlatış anını kameraya alamadım, bu işlemi o kadar çabuk ve hassas yapıyorki olağanüstü.

   
  MOVACIKLI, YIKIKTEMO ve Montimahir bunu beğendi.
 9. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Aslında ben size teşekkür ederim benim anlatmak istediğim ama sizin kadar iyi anlatıp, gözlemleyemediğim bir şeyi çok güzel resimle ve videola ifade etmişsiniz.

  Bende sizin gibi düşünüyorum belirli bir miktarda faydalı bir eylem. Doğada aslında bunu yapan canlılar mevcut, bir çok kurtlar ve özellikle deniz hıyarları bu işin ustası.
   
  Saruman bunu beğendi.
 10. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Abi kum havalandırmada bu (yumruk büyüklüğünde) büyük salyangozdan başka tanımam,50 tane conch a bedel caterpillar gibi kumu havalandırıyor 3 aydır büyük akvaryumda yararlı bir canlı...

  [​IMG]
   
 11. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir

  Alparslan ne yiyip içiyor bu hayvan akvaryumda, denizde ben bunu midyeleri yerken çok görürüm, hatta midye yataklarını tarumar ederlerdi (artık ihracaat için toplandığı için midyeler kurtuldu :))
   
 12. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Abi haftada bir yarım karides veriyorum belkide kumda bir şeyler yakalayıp yiyor olabilir...:)
   
 13. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  O deniz örümceği ne bayıldım nerden bulabiliriz öyle bir canlı? Birde kum karıştırma dediğimizde yöntem önemli video da ki gibi değilde uzun süre kumu ellenmemis biri daha fazla sekilde karıştırırsa sonuc fayda yerine zarar getirebilir.


  Seyyar cihazdan online.
   
 14. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Bende o deniz örümceği ne bayıldım bulsak ta eklesek...:bilmem:
   
 15. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  596
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Yanlış anlaşılma olmasın, Deniz Örümceği ismini ben taktım, ağ yapısı olduğu için. :) Kendiliğinden oluştu, belki aldığım bir mercan kayasının üzerinde gelmiştir.Büyük ihtimal,değişik bir tür tüp kurdu, fakat çiçek gibi açanlardan değilde, kendi ağını oluşturup besini bu şekilde sağlayan bir canlı.Zaten kum karıştırma işlemini bu canlı sayesinde tekrarlamaya başladım diyebilirim.Kum karışımından önce tek tük tel şeklinde gördüğüm kısmı, kumu karıştırdığım zamanlar bu şekli alıyordu.

  Yine belirttiğim gibi benim akvaryumdaki kum tabakası ince denilebilecek düzeyde ve her hafta karıştırıyorum.İlk kez deneyecek arkadaşların dikkatli olmasında fayda var.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 16. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Çok güzel gözlem, tecrübe ve video desteği eklemişsin Gökhan hocam ellerine sağlık. Köklü bir kurcalama sayılmaz aslında senin işlemin ana yine de korkulduğu doğru bu işlemlerden. Aslında her akvaryumun tepkisi ve durumu farklı bu gibi uygulamalar için ama genel olarak bence zaten oturmuş bir akvaryum böyle işlemler ile çökmez. Açığa çıkan unsurların besin olması zaten doğal gibi görünüyor ve gerçekten video ortya koymuş ki su süzücü canlılar bundan büyük keyif almış.
   
  Saruman bunu beğendi.
 17. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Aslında derin kum yatağı olan sistemlerde de bakım olarak kumu karıştırıyorlar. Ben aylar önce aşağıdaki video yu seyrettikten sonra düzenli olarak cam önlerini karıştırıyorum. Hiçbir sıkıntı yaşamadım.
  Zamanın bir tarihinde delinin teki tüm kumumu alt üst etmişti, o zaman da hiçbir olumsuzluk olmadı. :D
   
  Saruman, halilkocan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 18. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  O sözünü ettiğin deli sanırım ben oluyorum ama ilginç olan şu ki bu videoyu vb izlememiştim, belki tutar diye kumu girişmiştim. Şans işte ne yapacaksın.:D Kumun altındaki baloncuklar gözüme batıyordu. :D

  Video harika bir video, çok bilineni alt üst edecek yapıda bence de.
   
  BulentS bunu beğendi.
 19. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Hep bilinenleri yapsaydı, insanlık tarih boyunca bir cm yol alamazdı...
   
  harfuzmani bunu beğendi.
 20. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.796
  Yer:
  Bursa
  Bülent bey burada newyork steelo nun yapmak istediği şey biraz farklı, ön tarafta oluşmuş cyano ve diğer hayatı sonlandırıp ölü noktalar (hidrojen sülfür bölgeleri) oluşturmayı deniyor. Yalnız başarılı bir DSB oluşturmuş. Tankın altına strafor koymaması da ilginç.

  2. videoyu da izlemek lazım.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş