1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Düşük çıkan Ca ve Mg değerlerinin yükseltilmesi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YMR_AY tarafından 25 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Bu sabırdan öte,kanı muhallebi kıvamında akması gerekiyor insanın.Ben hep en sona o testleri bıraktığımdan zaten canımdan bezmiş oluyor.Birde sonuç olumsuz çıkınca sen düşün artık.

2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Testler yanlıştır Yağmur, şuana kadar hiç bir katkı girmediysen. Tuzların fabrika verilerinden de yüksek kalsiyum ve magnezyum :) Ya da tuz ölçer yanlış.

3. Bilmem baktın mı ama bir ara kh'ım oldukça düşüktü, deli olucaktım kh testi yapmaktan. Spor edinmiş 2-3 günde bir yapmadan duramaz olmuştum. Seninde sonun ona doğru gitmez inşallah.. :)

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Hiç katkı girmedim Burak.Testten en baştan beri şüpheliyim zaten.Hakkında hatalı sonuçlar verdiğine dair yazılarda okudum.Tuz ölçer olarak daha yeni şu dürbünle bakılır gibi olan cihazdan aldım.Kalibrede ediyorum.

Senin konunda okudum ama ben yapmam temo25 şişelerini bile görünce sinir oluyorum inan.Hele o pipet ucu gibi uçları savurup yere yuvarlayasım var.Niye diğer testlere sesim çıkmıyor? Var bunlarda bişey.İnsanın iki tankındada sonuçlar olumsuz olurmu?

5. Yağmur bir gün al suyundan biraz, git sürekli gittiğin bir akvaryumcuya orda rica et iki dk'da yapsınlar kendi testleri ile. Bakalım senin yapışından mı, testindenmi neden kaynaklanıyo anlaşılır.

YMR_AY ve brkfrt bunu beğendi.
  6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Bu fikri tuttum bak. Ben onların günlerini karartmazmıyım :dans:

Erdem. bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hala onlarla uğraşıyorsunuz demek ki atın artık camdan ya,ben ilk zamanlar ölçmekten kafayı yemiştim bitince de almadım,en güzeli gözlemlemek zaten problem varsa akvaryum söylüyor ve balıklarda...:)

8. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    o iş sıkıntılı olabilir yolda ölen bakteri v.s...

9. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Tuz ölçmek sıkıntılı bir iş biraz, refraktometre almışsın, iyi de yapmışsın; ama o da çoğu zaman doğru sonuç vermeyebiliyor, özellikle çok kaliteli değilse. Aslında en güzeli kurulum aşamasında kullanılan miktar olarak gitmek. Yani kutu da yazan 30litre başına 1kg kuralıyla gidilir de sonuç 1.030 gibi bir şey çıkarsa tuz ölçer yanlış deriz; ama 1.024-1.025 gibi bir şey çıkarsa ona göre tam gaz devam edilir zaten. Bir daha ki su değişimin de 30 litreye 1 kg kadar hazırlar duruma bakarsın. Biraz karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir.

10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Hepten karıştırma ortalığı Burak.Tuzu basit bir mutfak terazisiyle ölçerek koyuyorum.Tanka koymadan önce ölçümde yapıyorum.Ahanda o aletide alıp giderim adamların başına onlardaki cihazlada karşılaştırırım.

11. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Suyu götürmem Doğan.Testleri götürüp onların suyunda hem benim hem onların testleriyle yaparız.

12. Ben kendi suyundan bahsetmiştim testlerinden değil :) Tercih senindir.

13. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Eğer testte hata varsa onların sudada olsa çıkar zaten.Burdan oraya gidene kadar ısı falan değişecek.

taakaa ve Erdem. bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hobiyi bilimsel yapalım arkadaşlar, gıpta ile takip ediyorum sizi. Tebrik ederim.:) Sonra harmanlama yapmaya sıra gelecek.;)

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Oraya giderken şişenin birini akvaryumdan doldur birini de çaydanlıktan sıcak su ikisini gazeteye sar,akvaryumcuya gelince şişeyi on dakika onun akvaryumuna bırak sonrada ölçümleri yap derim içinde rahat olsun...:)

Erdem. bunu beğendi.
  16. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Alparslancigim kucuk ebatli termosda var olay illa benim suyla olcum yapmak degil.Oradaki suyla ben kendi testimle yaparim bide ordaki vatandas.Sonra onlarin testiylede yapariz.Benmi hatali olcuyorum testmi hatali cikar ortaya.

Sent from my iPhone using Tapatalk

17. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Amaç testin hatalı ölçüp ölçmediğini bulmak değil. Senin su değerlerinin ne olduğunu bulmak. Testleri karşılaştırdın seninkiler yanlış çıktı, ne olacak? Kucağında bir sürü farklı test ile eve döneceksin muhtemel.
    Bu sebeple Erdem in önerisi en makulu bence de. Koy termosa suyunu git ölçtür. Gönder ölçelim. Neyse su değerlerin çıksın. Gerisi yalan.

Erdem. bunu beğendi.
  18. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    O zaman sorun yok. Terazi en güvenli yol, başka bir mesajda bir ara tuzum 1.030lardaydı dediğini hatırlıyorum sanki, o yüzden söyledim. %30 su değişimiyle mg o seviyelere gelmez; kafana da takma boş ver.

19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Oyle testleri kucaklayip eve gelecek para mara kalmadiki.Gelip baliklara sizin kaderiniz bu,bu suyun icinde yasayan yasar yasamak istemeyen evden kacabilir diyecegim

Sent from my iPhone using Tapatalk

haves ve BulentS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş