1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Düşük Aydınlatma Sorunu

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Saruman tarafından 24 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Biraz geçde olsa akvaryumumdaki aydınlatmanın az olduğunu anladım, yaşayabilen mercanlarım sıkıntıda (Buton poliplerin boyu uzadı, buton değil kule oldular) ölenler ise mercan mezarlığındaki yerlerini aldılar...

Acaba düşük aydınlatmaya sahip akvaryumlar, uzun aydınlatma süreleri ile telafi edilebilir mi? Yani akvaryum 10 saat yerine 18 saat aydınlansa, aynı Watt değerine sahip olsa bile yüksek Wattlı aydınlatmanın yaptığı işlemi görür mü? Yani birim alana düşen ışık şiddetinin yaptığı iş, aydınlatma süresinin artırılması ile telafi edilebilir mi?

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Düşük Aydınlatma Sorunu

Gökhan bey bence olmaz. Aksine uzatılan aydınlatma süresi mercanların dengesini bozabilir 1-2 saatten bahsetmiyoruz. Mercanların uzun süreli açık kalmasınında sıkıntı yaratacağını düşünüyorum.

Bence ek florasan gerekli size.

3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Fatih Bey e katılıyorum.Süresi değil watt ı artmalı...

4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Birim alana düşen ışık şiddeti miktarı artmıyor uzun yanmada. Mercanların dengesini bozmamak adına; idareten 1-2 saat arttırımın zararı olmayabilir ama fazlası yosun yapar bence.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İlginç bir soru ama ben de pek uygun olacağını düşünmüyorum. Zaten başlı başına boyun uzatan polipler yetersiz ışığı işaret ediyor. Uzun süre yanmasının arka planda bazı zararları olur, fotosentez belli saatlerde tamamlanır ve ışık yanmaya devam ederse tahminim alg büyümesi de devam eder sanırım.

Katılıyorum arkadaşlara pek mantığa uymuyor.

Refigium konusunu düşündün mü hocam?

6. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Teşekkür ederim arkadaşlar, Temel bey refigiumda o kadar çok canlı varki, elim şu an varmıyor, ama yarından itibaren belirttiğiniz su değişimini yapmaya başlıyorum. Bence en büyük sorunum aydınlatmanın yetersiz oluşu. Nette biraz daha araştırdım, sizinde belirttiğiniz gibi ölmekte olan canlılarım montipora hariç, zor sınıfına giriyorlarmış, yüksek ışık ve akıntı istiyorlar. Şu ek olarak aldığım ledler geldiğinde durumu daha iyi anlayacağımız kesin.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben olsam radikal kararı alırdım. Canlı ne var anlamadım hocam, mercan, balık vs mi?

Aydınlatmayı düzenlemek iyi olacak bence de.

8. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Canlı derken podlar ve bir sürü kurtcuk :)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Buranın su akışı sumpun doğal su akışı mı yoksa debisi düşürülmüş su akışı mı? Kum varsa taban kalınlığı nasıl hocam?

10. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Fotoğrafta görüldüğü üzere sumpın ikinci kısmını refigium yaptım, su akışı doğal hafif bir sirkülasyon yapıyor. Aslında su seviyesi borunun yarısında, foto çektiğim sırada biraz yüksekti. Kum 2-3 cm, lav kırıkları maksimum 1 cm.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Nac ps var demişsin, modeli askılı falan sanırım ve akvaryuma asılı galiba, çünkü sumpta ps görünmüyor. Bu refigiumun suya yardımcı olacak bir yanı olduğunu düşünmüyorum. Yüksek alg yok zaten bölümde ve su akışı sump normal akışına bağlı gördüğüm kadarıyla. Bu ortamın üzerinde ışık devamlı yanıyor mu yani 12 saat veya 24 saat?

Benim önerim bu bölüme protein skimmeri indirmek ve sumpa inen suyu bir kule benzeri ekipmana düşürerek oksijen katkısı almak yönünde.

12. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Ben tuzdan şüpheleniyorum açıkçası, çok güveniyorsunuz tuza bir şey de demek istemedim ama nerede bir problem görsem ya mercan kırığı dozluyor ya da ****** tuz kullanıyor. Kendim denemedim boş konuşmakta istemiyorum ama yinede değerlendirmeye alın derim ben.

13. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Fotoğraflar eksik eklenince yanlış anlaşıldık kusura bakmayın.Nac5A PS var, gayet güzel çalışıyor, her hafta yarım santim kaba pislik topluyorum borudan.. Sumpın ilk bölümünde PS var, benim akvaryum dolabının tam ortasında bir dikme olduğu için mecburen iki ayrı sump yaptırıp ortadan dikmeyi delip birleştirdim.

Refigium tarafındaki aydınlatma 6w Power led ve 8 saat yanıyor.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden

Hocam ne gibi sorunlar ile karşılaştınız?yada karşılan kişilerin problemleri nelerdi?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yıllarca doğal su kullandığım için aslında tuzların etkileriyle veya kalitesiyle çok ilgilenmedim. SPS akvaryumuna geçiş sonrası suyumun %60 kadarını suni tuzla hazırladım. Bu süreçte kullanmadığım bilindik en kaliteli tuzlar kalmadı. Hepsini tek tek kullandım gözlemledim. Sadece ****** kullanmak nasip olmadı. Onu da ilk tuz ihtiyacında alıp kullnacağım.

Merak edenlere yazayım en çok Tropic marin tuzunu beğendim ama çakma olmayan, topaklı olmayan iyi ve gerçek Tropic marin tuzundan söz ediyorum. Malum piyasada bizzat gördük çakma ve 8 yıllık topaklı tuzlar var.

Tuzuna şimdilik yorum yapamıyorum ama mercan dozlama denilen işlem kafama yatmadı, onu da tecrübe etmek lazım.

16. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Özel bir problem değildi. Yani herkeste ortak olan bir şey olsa zaten açıkça yazardım. Tuza suç bulmuyorum zaten sadece es geçilmemesini söylüyorum. Mercan kırığı eritme işi benimde kafama yatmıyor açıkçası. Amaç söylenene göre piyasada satılan katkıların %100 saf olmayışıymış zaten öyle bir madde yok. Mesela satılan kalsiyumlarda siyanür dahil bir sürü safsızlık içeriyor; ama bırakın akvaryumu o maddeleri bizde yiyoruz. Sonuçta gıda sektöründe de kullanılıyor ve aynı kalsiyum kullanılıyor. Sitemizde de vardı sorunlu bir akvaryum.

17. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden

Anladım. zaten hepimiz bu hobide bir şeyleri deniyoruz iyi veya kötü sonuçlar alıyoruz..
    Bunun en büyük sebeplerinden biride Resif dünyasının bilimde bile bilinmeyenlerin keşfedilmeyenlerin çook olması değilmi?
    Ölçemediğimiz veya ne kadar kullanıldığını bile bilmediğimiz minör elementler için de yeri geldiğinde aman kullanalım diyoruz ve
    kullanıyoruzda. ki bu noktada şöyle bir proplem daha çıkıyor; büyük çoğunluğumuzun tankı karma. Soft-lps-sps sınıfı canlılarında doğal olarak istenimleri farklı.
    biri çok keyifli iken diğeri çok keyifsiz olabiliyor..Tüm gerekli sandığımız katkıları girerken hepsinin ortak noktasını bulmak yada test etmek sıkıntılı bir süreç ki test kitlerine bile çok güvenmemekte fayda var.

Sakın yanlış anlaşılmasın ben ****** tuzun yada mercan kırığı için tek geçerim üzerine tanımam demiyorum. sadece demek istediğim;
    şuana kadar kullandığım diğer metodlardan hem daha ucuz hemde canlılar daha canlı renkler de ve gür açıyorlar.
    Sadece paylaşmak istedim dostlar:)

brkfrt ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş