1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Düşük Magnezyum Değeri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Erolemir tarafından 11 Haziran 2012 başlatılmıştır.

1. Erolemir

Erolemir

Ad-Soyad:
    Erol Emir
    Düşük magnezyum değeri hakında bilgi paylaşımına ihtiyacım var. Akvaryum kh 9,5, Kalsiyum 440 olan suda mg 1140 çıkıyor.Kh ve kalsiyumun bu oranları içinde magnezyum bu kadar düşük çıkar mı? Yani düşük magnezyum sudaki kalsiyumu da düşürmesi gerekmiyor mu? Eğer kH ve kalsiyum bu seviyelerde kalıyorsa, magnezyum test kiti mi yanlış ölçüyor dersiniz?

Akvaryuma katkı girilmiyor,canlı yükü de az sayılr.Koralin oluşumu zayıf.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Cevap: Düşük Magnezyum Değeri

Evet magnezyum kalsiyumu tamponlar ancak sudaki genel element yağışındaki sapmalar bazen ters değerler verebilir veya sen kalsiyum veya magnezyum değerlerinden birini yanlış ölçüyor olabilirsin.

Tuz markan nedir?

Canlı yükü olmayan akvaryumda sıraladığın değerlere takılman pek doğru değil kanımca, tabii düzgün bir tuz kullanıyorsan?
  3. Erolemir

Erolemir

Ad-Soyad:
    Erol Emir

Temel hocam,tuzum coralx. 2 ayrı test kullandım,kalsiyum değeri ikisinde de normal görünüyorken,2 testte de magnezyum düşük çıkıyor.Ama aklıma takılan,eğer magnezyum düşükse kalsiyumun da düşük çıkması gerekmiyormu?Yada dediğin gibi yanlış ölçüm söz konusu.Nedir bu testlerden çektiğimiz doğrumu yanlışmı ölçüyor, kafa karışıyor.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editör Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert

Söylediğin gibi Magnezyum düşük ise kalsiyumun da tamponlanma zorluğu çekeceğinden düşük çıkması gerekir.

Fakat; bir kere bakış açını toparlaman gerek!

Evet bazı yerlerde Deniz Akvaryumu Su Değerleri DASD konusunda titiz olman, bilimsel olman için öneriler alabilir veya gerçekten kendin su kimyasını kavramak isteyebilirsin bunlar doğaldır. Ancak şu da bir gerçektir ki, su kimyasını anlamak için biraz da akvaryumuna bakman ve bilgi test kitini devreye alman gerekir.

Odak noktası yoğun canlı yükü içerisindeki farklı renk tonlarına sahip mercanların ana ve eser element ihtiyacını karşılamak adına su kimyası olmalı ve bir takım test kitleri kullanılmalıdır. Aksi halde kaldırır balkondan benim gibi atarsın.

Benim ''Canlı yüküm yok'' ifadesinin geçtiği akvaryum için yukarıda söz ettiğin test kitlerine, magnezyum değerine, kalsiyum değerine harcanacak maddiyatın da, kafa patlatmanın da yeri ve alemi olmadığı gibi, sadece su değişimleriyle diğer unsurları yerinde olan akvaryum mükemmel ilerler...ilerlemelidir.

Sayfayı Paylaş