1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Düşük Ph sorununda oda havasının etkisi( Havalandırma Testi)

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde gogol tarafından 7 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. gogol

  gogol

  Mesajlar:
  453
  Yer:
  Kartal-İSTANBUL
  İsim:
  gökhan göl
  Özellikle kapı pencerenin çoğu zaman kapalı kaldığı bu soğuk kış günlerinde çoğumuzun evinde misafir ettiği tuzlu su tanklarımızda Ph düşüşü yaşanabilmektedir.

  Ph mız düşükse(<7.8) ilk yapmamız gereken ölçüm cihazımızın kalibrasyonudur. Bundan sonra yapacağımız ilk şey ise oda havalanmasını kontrol etmektir. Peki odanın akvaryumumuzun ph sını düşürecek kadar havasız kalıp kalmadığını nasıl anlarız?

  Çok basit bir testle oda havalanmamızın yeterli olup olmadığını anlayabiliriz: Havalandırma testi.Gerekli malzemeler: Ph ölçer, ucuna hava taşı bağlanmış bir hava motoru ve bir kap akvaryum suyu.

  Önce tankımızdan bir kap su alıp Ph sını ölçüyoruz. Bu suyu dış havada( açık balkonumuzda yapabiliriz,tabi dışardaki ortamın Dilovasının göbeği olmadığını farz ediyoruz) hava motoru ile yaklaşık bir saat havalandırıp tekrar Ph sını ölçüyoruz.Ph mız artacaktır ( 7.8----->8.2 gibi)

  Sonra tekrar akvaryumdan bir kap su alıp Ph yı ölçükten sonra bu sefer tankımızın bulunduğu odada bir saat hava motoru ile havalandırıyoruz.Sonra yine Ph ölçümü yapıyoruz. Eğer Ph değerimiz artmıyorsa veya ilk kapta yaptığımız ikinci ölçüm kadar yükselmiyorsa odamız havasız kalmıştır ve Ph mız bu sebeple düşük seyretmektedir.
   
  harfuzmani, Montimahir, YMR_AY ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş