1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dünya İlkleri Palyaço Üretim Çalışmaları

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 7 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Palyaço balığı üretimini orjinal türler veya üretimi gerçekleştirilmiş örnekleri bulunan hybrid türler açısından gerçekleştirdikten sonra dünya genelinde yapılmamış olanları hedef alarak üretimin bu aşaması sonrasında üretim macerasını sonlandırmayı planlıyorum. Elbette farkındayım, orjinallik adına bazıları bu tarz üretimlere karşı ama büyük üretici firmalar prestij ve yeni varyeteler adına bunu yapmaktan vaz geçmeyecek bu da ortada. Bu açıdan ben sadece onlardan önce bir şeyler çıkarmaya, görmeye, birlikte değerlendirerek gerekirse üretimini sonlandırmaya karar verebiliriz diye düşünüyorum.

Elbette bazı türlerin bir araya gelmesi dahi mümkün değil, aşağıdaki türler de aslında bu tarz balıklar. Bu yüzden daha uzun ama emin bir yol izlenmesi gerektiğini düşünerek kendi yavrularımdan 2 milim muhtemel frozen frosbite veya dalmaçyalı adayını yine henüz 2 milim boyunda olan Alparslan'ın yaşayan 2 larvadan birini yani Fire clownfish yavrusunu bir arada büyüteceğim. Şuan ilişki çok sıcak gelişiyor. Bu tarz bir örnek dünyada bulunmuyor olacak.

İlave olarak maron x ocellaris örneği dünyada ORA tarafından yapıldı ama Percularis snowonyx x Maron örneği yine dünyada örneği olmayan bir eşleşme olacak.

2 Milim Fire ve Dalmaçyalı yavru muhtemel çift adayı. Firecelper Barbaros

palyaço balığı Üretimi.jpg

8 cm Maron ve Snowonyx clownfish muhtemel çift adayı. Marperoc Barbaros

Hybrid clownfish breeding.jpg

Düzenleme: 7 Haziran 2015
  2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    İsim bulmakta zorlanıyorsun gibi geldi bana :) Olursa Advanced' e bile habeer olursun...

Alpi Fire (Amphiprion ephippium) üretiyorsun ama konu açmıyorsun?

Bir de şu larva bakım ve üretim konularında herhangi bir tecrübe paylaşacak mısınız merak ediyorum?

TencoMelih, zipkinteam ve Alparslan bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hangi larva bakımı ve üretimi konusunda eksik var ki forumda? Sen ne öğrettiysen onu yapıyoruz gözüm? Var mı senin foruma yazmadığın bir tecrübe?:D

Alparslan bunu beğendi.
  4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Anladim evet :) ama yine de kendi capinizda literature kattiginiz yeni bilgiler mevcuttur sanirim.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Montimahir bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Literatüre katılabilecek yem yapımım var sadece, bunun dışında larva bakımına dair kalıp uygulamalar üzerinde çok fazla oynama yapılması için esneklik mevcut değil. Daha erken meta, daha erken bant belirmesi, daha erken erişkin tavırları sergilenmesi, üst düzeyde sahiplenme, host edinme güdüsü, üst seviyede renklenme mevcut yavrularda fazlası ile var ama bunları yem dışında bağlayabileceğim veya şu diyeceğim bir nokta yok. Tabii iyi beslenme konusu suda yem arar hale gelmelerinin 2 saat sonrasında başlıyor, kendi yaptığım yeme başlangıç günü 7 ile 10 gün arası.

Yanlız ilginç olan şu ki; yaklaşık 2000 yavru gördüm aşağı yukarı, 1 tek misbar yavru olmadı. Senin bazı makale aktarımlarında larva tankı koşullarına bağlı olduğu ifade ediliyor. Galiba güzel larva aşaması geçiriyorlar.

Düzenleme: 7 Haziran 2015
    TencoMelih, Montimahir ve Alparslan bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bantlar kopuksa da misbar sayılır aslında, ama sizde ağırlıklı SF üretimi var zaten.

Solungaç açıklığını merak ediyorum ne oranda oldu?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Solungaç açıklığı benim gururum. 2000 adette 1 adet ve onu da benden başkası anlamazdı. :) Bu sorunun yaygın olmasını artık önceki yerli üretimler bazında yüksek tuzluluktaki doğal suyun kullanılmasına kesin olarak bağlamak mümkün.:)

Standart degerler ve doğru koşullarda böyle bir şeyden söz edilemez. Bakın Alpi'de de yok. ;)

TencoMelih, veysel, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş