1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dünyadaki hayatı fanusa sığdırdılar

Başlığı 'Etkinlik-Duyuru-Haber Portalı' kategorisinde Heliak tarafından 5 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. Heliak

  Heliak

  Mesajlar:
  928
  İsim:
  Anıl
  Dünyadaki hayatı fanusa sığdırdılar

  Cam fanus içinde yaşayan mercanlar ve karidesler... NASA mühendisleri tarafından icat edilen 'Beachworld' dünyadaki yaşamın minyatür bir modeli.

  Dekoratif kaygılar, teknolojik dehayla birleşince ortaya hayli ilginç objeler çıkabiliyor. İşte bu sıra dışı yaklaşımın ürünlerinden biri de 'beachworld'. Küçük kırmızı karidesler ve canlı mercanlar, kapalı ve içi okyanus suyu dolu cam bir fanus içinde dışarıdan hiçbir müdahale olmaksızın yaşamlarını sürdürüyorlar. Tıpkı içinde küçük bir ev ya da Noel Baba olan kar kürelerinde olduğu gibi... Ancak bu canlı bir küre... Bu küçük dünyada yaşamın sürebilmesi için gereken tek şey ise ışık. Üstelik güneş ışığı da gerekmiyor, yapay ışık yeterli. Beachworld'ü Türkiye'ye getiren TPT firmasının pazarlama ve satış direktörü Pelin Oruç, NASA mühendisleri tarafından tasarlanan bu ürünün minyatür bir Dünya modeli oluşturduğunu söylüyor: "Ürünün içinde yaşayan, kırmızı karidesler için tam bir okyanus ortamı yaratılmış. Bütün ihtiyaçları kapalı bir yaşam alanı içinde sağlanıyor. Bu yüzden, bu ufaklıkları beslemenize veya sularını değiştirmenize gerek olmadığı gibi, özel bir bakıma da ihtiyaç duymazlar." Peki ama bu küçücük kürenin içindeki yaşam döngüsü nasıl oluşuyor? Pelin Oruç bunu şöyle açıklıyor: "Işık, mikro alglerin (organizma) oluşmasına yardımcı olur. Oluşan algler, fotosentez yoluyla karidesler için gerekli olan oksijeni üretir. Bu ihtiyaçları karşılanan karidesler ise, alglerin oluşmasına ve büyümesine imkân sağlayan karbondioksiti ve bakterileri üretir. Karbondioksit ve bakteriler, ışık enerjisi yardımıyla mikro alglerin üremesine olanak sağlarken, zincir tamamlanmış ve en başa dönülmüş olur."

  [​IMG]

  SATIŞI İNTERNETTE

  [​IMG]

  Beachworld, NASA'nın 'Biosphere2' adlı uzay görevi esnasında uzay istasyonunun mürettebatı olan iki uzay mühendisi tarafından yaratılmış. Beachworld'ün ev sahipleri yani karideslerin ise yalnızca Hawaii adalarının belli bölümünde yaşayan özel bir tür. Bilimsel isimleri ise Halocaridina Rubra. 10 yıl süreyle canlı kalabilen beachworld ürünlerini www.tpt.com.tr adresinden satın alabiliyorsunuz. İçinde özel olarak damıtılmış okyanus suyu, yaşayan mercanlar, harika deniz taşları, Hawaii'ye özel deniz kumu ve karidesler bulunan iki farklı şekildeki üründen Beachworld Gornia Classic'in fiyatı 350, Beachworld Egg Gornia'nınki ise 285 YTL.

  Kaynak: Sabah Gazetesi
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Dünyadaki hayatı fanusa sığdırdılar

  İlginç tabi ama doğayı küçük bir alanda en azından taklit etmişler. Bakalım daha neler göreceğiz. Ellerine sağlık güzel bir haber gerçekten.
   
 3. suskunkral_21

  suskunkral_21

  Mesajlar:
  94
  İsim:
  Dijvar ışık
  Cevap: Dünyadaki hayatı fanusa sığdırdılar

  Gerçektende zincirleme olmuş ama genede ben fanusa karşıyım
   
 4. Onur G. HİTİT

  Onur G. HİTİT

  Mesajlar:
  901
  Yer:
  İlkadım/SAMSUN
  İsim:
  Onur G. HİTİT
  Cevap: Dünyadaki hayatı fanusa sığdırdılar

  İlginç bir haber, afallayıp kaldım. :)
   
 5. F4iLuR3

  F4iLuR3

  Mesajlar:
  110
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Halil Meriç
  Cevap: Dünyadaki hayatı fanusa sığdırdılar

  NASA'nın buraya da el atması şaşırtıcı doğrusu
   
 6. Heliak

  Heliak

  Mesajlar:
  928
  İsim:
  Anıl
  Cevap: Dünyadaki hayatı fanusa sığdırdılar

  Fanus kapalı olduğu için su buharlaşsa yine fanusa düşüyor sanırım.İlerde böyle birşey alırsam mutlaka konusunu açarım çok ilginç ve güzel bir hediye :)
   

Sayfayı Paylaş