1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Düzelmez Dediğimiz Balıklar/Hastalıklar

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 28 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fotoğrafa veya başlığa bakınca biraz tahmin üzerine bir konu gibi görülebilir ama değil. Birçok anormal durumdaki balığın hem platform içinde ve hemde yabancı kaynaklı olarak takip edip öğreneceğiz. :helalolsun: Balığın üzerindeki yara bariz ortada. Sizce bu balık tamamen iyileşebilir mi ? Yara gerçekten çok derin ve inanılmaz ölçüde. Aslında konunun temelinde bir püf noktası var bence ama siz ne düşünüyorsunuz merak ediyorum. Sonrasında kaldığımız yerden devam edeceğiz. ;)

2. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Sanki ölmüş de öldüğünü unutmuş gibi duruyor.

ogiler ve volkantr34 bunu beğendi.
  3. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    İç organlarının herhangi bir bölümünü göremedim. Yada o kısmı yiyen diğer bir piranha organdan geriye hiç birşey bırakmadı. :bilmem: Eğer organlarda bir sorun yoksa düzelme ihtimali olabilir diye bir mantık yürüttüm ama ne kadar doğrudur bilemem tabiki. :smiley33:

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Akvaryumun şartlarına göre değişecektir. Okyanuslardaki köpek balıklarındada buna benzer bir olay olmuş yaralı köpek balığı ağlara takılmış ve özel bir ortamda bakılmış ve yaralarının kapandığı görülmüş. Bence kendiside direniyorsa yaşama ihtimali var demektir.

5. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    İyi bir şekilde bakılırsa eskisi kadar olmasada o yara kapanacaktır.Ama açık yara olduğu için enfeksiyon kapıp ölmesi çooook yüksek bir ihtimal.Düzelme ihtimali düşük ama imkansız değil.saygılar:gif

6. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Gene temel abi, gene faydalı olcak bir konu, sırları temel abide saklı:D Abi ben iyileşir diyorum ama cidden çok yarası bilgim olmadından bişey diyemicem ama konuyu takip etcem sonucu çok yararlı olcandan eminim.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Arkadaşlar konuyu sürükleyeceğiz elbette ve balığın diğer görüntülerine de geçeceğiz ancak fotoğraflar iş yerine ait mail adresinde... bu yüzden biz önce balığın türünün bu tarz çok ağır bir yaranın iyleşmesinde öneminin olup olmadığı üzerine biraz yazışalım.

Balık Piranha türü ve aslında yaralanmaya diğer birçok türe göre daha yakın.

Sizce balığın tür özellikleri itibari ile yaraların daha çabuk kapanması aşamasına adaptasyon daha ileri midir ?

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Düşünecek olursak evet doğal ortamından bundan daha kötü yaralanmalar bile olabilir ama balık saklanarak bir şekilde kendi rotasına karar veriyor. Doğal ortamını düşünecek olursak evet bunun etki etmesi lazım. Ama akvaryumdaki sıcaklıd değerlerinden tutun madde miktarı oranlar bile değiştirebilir diye düşünüyorum.

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Abi sen bu konuyu boşuna açmamışsındır ;) Bu balık iyileşmiştir eminim.

Yüce Alah kavgacı bir balık olarak yarattığını düşündüğüm için yaralarını daha çabuk kapanacak şekilde yarattığını düşünüyorum...

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bence bu balığın tek iyileşme sebebi yaşadığı su şartları, hem asidik, hem yumuşak olması.

Bazik suyun içinde kalsiyum ve magnezyum bulunur. Asidik suyun içinde ise bunlar bulunmadığından dolayı, pH ve Gh düşer. Bazik sularda bulunan Kalsiyum ve magnezyum iyi çözünemediğinden dolayı, yapışkan tuzlar oluşturur, bu tuzlar derinin ve yaranın yüzeyinde birikerek tahrişe sebep olur, düşüncesindeyim.

lepistes bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Murat çok güzel bir açıklama olmuş tebrik ederim. İlave etmek gerekirse, mesela yine aynı tarz suyun balığı olan discus yumurtlaları yüksek ph değerinde çok çabuk mantarlaşır ama su asidik oldukca ve Ph değeri 5,5 oranlarına düştüğünde mantarlaşma yaşanmaz.

Tabi bu faktörler dışında evrim sürecinde balığın bu durumlara daha hazırlıklı hale geldiğine şüphe yok bana göre.

murer bunu beğendi.
  12. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Abi benim de tahminim bu balık eğer bu yaraya rağmen ölmemişse bundan sonrası için de bir umut yağaşacağı söylenebilir. Ne kadar dayanıklı olduklarını belgesellerden biliyoruz. Bunlar yaralanmaya da yaramalaya da alışkın balıklar.

Diğer bir resme geçelim mi ?

13. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Valla Temel hocam bu balık sen de olsa kesin sağlığına kavuşur diye düşünüyorum:F

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler arkadaşlar. Şimdi ortada ızgara yapsan yiyecek eti butu kalmamış bir balık var. dans: Burada üzerine yazışacağımız konu böyle bir durumda bu yaraya ilk ne müdahalesi ve ilaç uygulaması gerekir bunun üzerine yazışmak gerek. Fotoğraflara geçeceğiz tabi ama bu evreyi halletmeden bir sonraki aşamanın anlamı olmaz bana göre. Yukardaki soruya yanıt verirken içinden benim balığım bu şekilde olsa hiç uğraşmam diyenlerde elini kaldırsın. :smiley33:

15. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Ben balık öleceği saliseye kadar iyileştirmeye çalışırım.

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Sanırım ilk olarak tentürdiyot ile pansuman yapmamız gerek açık yara olduğu için çok çabuk mikrop kapabilir.

17. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    Fatih tentüdiyotla müdahaleyi önermem çünkü tentürdiyot yakmayan cinsinde yani baticon türünde olsa bile açık yarada balığı delletir.Bence balığı ayrı bir yere almalı ve asala ve asal tuz, tentürdiyot, metilen mavisi vb kullanılmamalı çünük bu açık yara hiçbir şeye benzemez.

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Ama Furkan bu yara çok çabuk mikrop kapmazmı ?

19. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Bu balığın yarasının hızlı gelişmesindeki bir faktörde protein ağırlıklı beslendiğinden olabilir diye düşünüyorum.

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yaw uğraşmayın bu balıkla. Yaşamaz bu ölür ölür.:D

Sayfayı Paylaş