1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DİP temizleme için motorlu vakum makinesi

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde expe tarafından 29 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Merhaba arkadaşlar dün Lalepet e gittim ve orda pilli dip temizleme aparatı gözüme çarptı ve dayanamadım aldım:))Bu alette ister dip temizliği yapıyor, istersekte suyu boşaltabiliyoruz.Benim aklıma takılan soru ise şu.Acaba bu alet ile dipteki pislikleri haftada bir temizlesek ,dipten su alma olayının süresini uzatabilirmiyiz.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dipteki pislikleri veya tortuları alarak, sudaki istenmeyen maddeleri almazsın. Yenmeyen yem artıklarını toparlarsan, maddelerin oluşması süresini uzatabilirsin.

3. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Dip çekimi ile birlikte su değişimi yapmak şarttır.

4. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Yok zaten akvaryumdan su değişimi yapmıyım demek istemedim sadece su değişimlerinde dip temizlenmeden akvaryumdan %20 kadar su cekiliyor.Benim sormak istediğim soru dip temizliğini yapıp dipteki tortular bitince haftada 1 yaptığımız değişim süresini uzatmaktı düşüncem.

5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Peki suyun biyolojisi ne olacak bu durumda? Murat abi söylemiş zaten. Dip çekimi ile dipteki tortular ve fazla yemler toplanır. Bunlar gözle görünen atıklardır. Peki suda bulunan ve görülmeyen atıklar ne olacak? Süre uzatılabilir ama en fazla 1 hafta daha. Fakat şahsi düşüncem riskli bir olay.

6. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
    Hayatta öğrendiğim en güzel şeylerden biri, işe yaramayan hiç bir cisim/alet/vb.. yoktur. Yeterki yerinde kullanılsın. Hele ki akvaryum hobisi ile ilgilenen bizlerin sürekli DIY merakınıda göz önüne aldığımızda bir çivi, bir ip dahi çok iş görür.

Öğrendiğim güzel şeylerden biri de, olaylara negatif yaklaşmadan, önyargılı olmadan, yapıcı davranıp, her şeyden güzel neticeler çıkarmaktır. Bu ikisi de düşünüldüğünde aynı şey. Birinde maddi bir cisim var, diğerinde düşünce ve ruh var...

Bu ikisini birleştirdiğin de kim tutar bizi... Emre beyin açtığı bu konuda, sorduğu sorunun aslında sadece o soru olmadığı ve bu dip çekme aparatının faydalı kullanılma şeklini öğrenmek istediğini, bu sayede de diğer okuyuculara da fayda sağlanması amaçladığı aşikardır. Öyle düşünmese bile öyledir...

Dip çekme sistemleri bilinçli kullanıldığında çok işe yarayan aletlerdir. Mesela, fazla verdiğiniz ve yenmeden dibe çöken yemleri akvaryumdan kolaylıkla uzaklaştırmanıza yarar. Su değişimi olayına etkisi hakkında görüş bildirmek için önce gözlemlemek gerekir bence. Tabi bu gözlem su kimyası ve dolayısı ile su dengesini özümsemekle birleşince kazasız sonuçlar verir. Haftada bir su değişimi yapılan bir akvaryuma, su değişiminden bir gün sonra kazayla atılacak fazla yem veya ölmüş ve dikkatten kaçmış bir balığın parçalanmış vucudu, bitkili tanklarda çürüyen yapraklar, vb.. alınmadığında siz su değişiminin normal gününü beklerseniz olacaklardan sadece siz sorumlusunuz. Bu akvaryum tam olarak oturmamışsa vay halinize... Bahsi geçen alet kullanıldığında istenmeyen pislikler akvaryumdan uzaklaştırıldığında su değişimi gününü bekleyebilirsiniz. Aksi takdirde erken su değişimi yapmak zorunda kalacaksınız. Demek ki bu alet su değişim süresini uzatıyormuş.

Normal şartlarda, yani ekstra ve ani bir temizlik gerekmeyen durumlarda akvaryumun kum yüzeyinin temizlenmesi, canlılarımızın etkilendiği Amonyak, Nitrit, zehirli gazlar ve ağır metaller bir nebze azaltılarak filtre sistemine yardımcı olacaktır. Tamamen temizlemesi mümkün olmamakla birlikte, tam temizlenmemesinde fayda da vardır. Sonuçta filtre sistemindeki baktericikler (faydalı olanlar) beslenmeli ve yaşamalı...

Bu ve benzeri aletler kullanılmadan önce, akvaryumun özelliklerini göz önünde tutmak en önemli şeydir. Mesela bitkili bir tankta dip çekimine gitmemek fayda sağlayabilir. Çünkü bitkiler bu atıkları kullanmak isteyecektir. Tabi fazlasını değil. Bu sizin gözlemleriniz sonucu vereceğiniz bir karar. Her akvaryumun kendine özgü şartları var. Bazen bu artıklar işe yarıyor demekki :)

Bir çok faktörü dikkate alıp kullanıldığında fayda sağlayacağınız bir alet olmakla birlikte, akvaryumunuzun özelliğine göre su değişim süresini belki bir kaç gün ertelemenize yardımcı olur. Hani vakit bulamıyoruz ya sonraki günlere erteliyoruz bazen. İşte bu durumlarda sigorta görevi görür. Ama bunu alışkanlık haline getirmemek ve düzenli değişimi aksatmamak başlıca kurallarımızdan biri...

Bu aleti amacı haricinde daha birçok şeyde kullanabilirsiniz. Bu da sizin hayal gücünüze ve becerinize kalmış...

Selamlar.

YIKIKTEMO, zgrkaralar ve murer bunu beğendi.
  7. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Çok teşekkür ederim.Verdiğiniz cevap gerçekten bir cok kişi için faydalı olucaktır.zaten benim amaçım daha öncede söylediğm gibi bu alaet bana neler kazandırır idi.En azından ilk önce bu alet ile dipte biriken pislikler,bitki kalıntılarını temizler ondan sonrada dip suyunu çekip yeni su eklediğimde hem dipteki pislikler hemde su temi<lenmiş olucak.
    Böylece dip temizliği sırasında akvaryumdan gerektiğinden fazla su çekmiş olmıyacağım.Çünkü herkez biliyo dipteki kalıntıları temizliyeceğim derken daha akvaryumun yarısını temizlemeden, akvaryumdan cekiceğimiz su miktarını aşmış bulunuruz.

8. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
    Birşey daha aklıma geldi. Mesela yeni balık aldık, suyuyla bir kaba koyduk. Sonra akvaryumun suyuna alışması için aşılama yapacağız. Bu aşılama için hortumdan su çek derdi ortadan kalkmış ve pratikleşmiş oluyor. Tabi denebilir " kaç kere balık ekleyeceğiz? Bir iki defa için hortum da kullansak olur !..". Oda zevk meselesi...

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bu alet bende şu an var, zamanında Discus akvaryumum varken almıştım, bilindiği üzere Discus nitrata fazla duyarlı bir balıktır. Ev yapımı, dana yüreği kullandığım zamanlarda yenmiyen yem artıklarını hemen sudan uzaklaştırırdım, gene bilindiği üzere bu yemler akvaryum suyunu hızla bozarlar, bunuda önlemiş olurdum bu sayede.

Evet bu alet, bir nebze olsun, haftada artış sağlayacak ağır metallerin sürecini uzatır.

omeriyidogan, zgrkaralar ve expe bunu beğendi.
  10. oday

oday

İsim:
    Bülent Öztel
    Aslında dip cekimi yapıldıgında,kumun 2 cm üstünden dibe çöken görünmeyen agır metalleri bi nebzede olsa cekmenizde fayda var.Ama sıksık bu islemi yapmak istemiyorsanız o alıcagınız pilli dip cekim pompasına aktif karbon koyarak birazda olsa sudaki agır metalleri ve yabancı maddeleri alabilirsiniz.Denene bilir.

11. Sinan55

Sinan55

İsim:
    Sinan
    Arkadaslar dip cekimi yapinca zaten su eksiliyor ve uzerini tamamlamak icin akvaryuma su ekleniyor yani demek istedigim dip cekimi yapinca otomatikmen suyuda degistirmis olmuyor muyuz?

Benim tankım 25 litre dip çekimi yaptığımda tankin yarisi bosalmis oluyor ve daha önceden dinlendirdigim suyu ekliyorum tanka.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Düşüncelerin doğru aynen devam.:ay: Ancak suyun yarısını değişmek biraz fazla oluyor gibi. Değişen su miktarını çok az azaltırsan iyi olur.

Sinan55 bunu beğendi.
  13. Sinan55

Sinan55

İsim:
    Sinan
    Suyun yarısını mecburen eksiltiyorum çünkü tankım ufak olduğundan iyi bir dip cekimi yapana kadar tankın yarısı boşalmış oluyor .Mecburen üstünü yeni su ile tamamlıyorum.Yoksa boşalan tankın birazını eski su geri kalanı yeni su mu ilave etsem? Yani demek istedigim dibi temizlerken aldigim eski suyun birazini geri mi koysam tanka?

14. Sinan55

Sinan55

İsim:
    Sinan
    Ben de Türkçe klavye yok yanlız o yüzden o dediklerinizi yapamıyorum. Yurt dışından katılanları da dikkate alırsanız sevinirim :).

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Eski su yani dip çekimi sırasında fazlaca su alıyorsanız kova yüzeyinden fazlasını geri eklemek mümkün elbette.

Biz konularımızı Türkçe dersine çevirmeyiz yani konularımıza yazmayız ama madem konunuza eklediz kalabilir.

Klavye konusunda haklısınız. Ancak bildiğim kadarıyla klavyeyi Türkçe yapan programlar vardı. Elbette idare edebiliriz sadece klavye farkını. Yeterki diğer imla kurallarına dikkat edilsin çünkü klavye farkına imla hataları eklendiğinde hiç okunmuyor. Bunun dışında sorun yok.

Sayfayı Paylaş