1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış filitre malzemesi

Başlığı 'Akvaryum Malzeme Rehberi' kategorisinde Cihattr42 tarafından 7 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Cihattr42

Cihattr42

İsim:
    Cihat ÇÖMLEKÇİ
    Merhaba arkadaşlar;

Geçenlerde jebo 839 model dış filitre aldım akvaryumumda yunus cichled ve cüce vatoz besliyorum dış filitreye ek materyel olarak zeolit ve bio ball eklemek istiyorum balıklarıma nasıl bir etki sağlar dez avantajı olurmu birde başka ne eklersem yararı olur yardımcı olabilirmisiz.TEŞEKKÜRLER...

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: Dış filitre malzemesi

Zeolit,bio ball,seramik halka,biyolejik mavi sünger ve elyaf güzel olur...toka:gif

3. Cihattr42

Cihattr42

İsim:
    Cihat ÇÖMLEKÇİ

Birde karbon kullanıyorum, bunların bi süre sonra atılması lazımmış. Atılmassa balıklar, karbon emdiği zehir mi ne öyle birşeyi gerisalıyormuş ve balıkları zehirliyomuş bu karbonun kaç ayda bi değiştirilmesi lazım?

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Karbonu kurulumdan sonra15 gün tutabilirsin filrenin içinde, daha sonra çıkartabilirsin.

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Zeolit daha önce filitremde 1,5 sene kadar kullandım herhangi bir sorun olmadı.O dönemde baktığım tür Tropheus'du.Şuan zeolit yerine http://www.akvaryumportali.com/akvaryum-malzemeleri/seachem-purigen-8133.html kullanıyorum ve dış filitremin değişmez bir parçası oldu.Biraz fiyat olarak tuzlu ama suyun berraklığında baya etkili verdiğim paraya değiyor.

6. Cihattr42

Cihattr42

İsim:
    Cihat ÇÖMLEKÇİ

15 günden sonra zararı filanmı olur

7. Cihattr42

Cihattr42

İsim:
    Cihat ÇÖMLEKÇİ

Daha doğrusu akvaryumun berraklığı için değilde balıklarımın daha iyi ortamda doğal bir şekilde sağlıklıca gelişimine katkıda bulunacak bi madde varmı biliyorum çok şey istiyorum ama yardımcı olursanız sevinirim ayrıca öneriniz için çok teşekkür ederim

8. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Zararı olmaz karbonun ama karbonun bir süre sonra tuttuğu zehirli kimyasalları saldığı düşünülüyor. Sararma olduğunda, bulanıklık olduğunda kullanmak daha uygun. Dış filtrede pek bir işe yaramıyor bioball onun yerine geniş gözenekli süngerler daha etkili bence. Doğal bir şey istiyorsan mercan kumu kullanabilirsin. Sana tavsiyem önce seramik halkalar, daha sonra geniş gözenekli sünger, ardından mercan kumu veya küçük küçük kırılmış volkanik kayalar da olabilir. Hatta karışık da olabilir. :) Sonrasında da elyaf koyarsın cam gibi akvaryumun olur.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Toprağa katılıyorum sıralama 10 numara.Birde imkanın varsa bir dış filtre daha ekle,ve temizlerken bir ay birini öbür ay öbürünü,böyle yaparsan bakteri sıkıntın olmaz ve balıklar rahat eder...

10. Cihattr42

Cihattr42

İsim:
    Cihat ÇÖMLEKÇİ

Çok teşekkürler :temel:

Sayfayı Paylaş