1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

dış filitre ne işe yarar tam olarak?

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde captainclaw tarafından 26 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. captainclaw

  captainclaw

  Mesajlar:
  125
  İsim:
  Hasan Saraç
  Merhaba,
  Tetra tec 600 filitre kullanıyorum 90 lt akvaryum için. Biraz araştırmasını yapmıştım almadan önce. Benim dış filitreden beklentim şu yönde idi;
  *tabandaki çoğu pislikleri çekecek
  *nitrat oluşumu , yosun oluşumu gibi durumları azaltacak
  *hastalıkları bir miktar engelleyecek

  Şu ana kadar hiç bir faydasını görmedim. 24 saat çalışıyor. Filitryi aldıktan 15 gün sonra nitrat patlaması ve ardından balıklarımda pamuklaşma oldu. Bu sebepten dolayı böyle bir başlık açtım.

  Bana dış filitrenin ne işe yaradığına dair bilgi verebilir misiniz? Bu işte yeni olduğum için bilmediğim bir çok şey olabilir.
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yanlış hatırlamıyorsam bir başlığa daha düşüncemi yazmıştım. Dış filtreyi siz fazla beklenti içine girerek satın almışsınız.

  Kafanızdaki sorulardan biri nitrat'ı azaltmasını beklemeniz. Bir dış filtrenin nitratı azaltması söz konusu bile değildir. Sadece akvaryumdan yaptığı yani bünyesinde bulunan filtre malzemelerine biriktirdiği atıkları siz temizledikçe nitrat oluşumunu en aza indirirsiniz. Kısaca filtreyi temizlediğiniz sürece bu geçerlidir, bunun dışında nitrat azaltamaz. ;)

  ' Nitrat patladı ve balıklarda pamuklaşma oldu '

  Akvaryumlarda nitrat patlamasının dış filtreyle ilgisi sınırlıdır. Akvaryumun biyolojik döngüsünü ifade eden benim sıklıkla kullandığım bir ifadedir. Nitrat patlamaları iyi bir şeydir. Ama bu akvaryumun başlangıç aşaması için geçerli bir kuraldır. İşte bu nokta nitrat patlamaları gerçekeşmemiş yani diyatom sürecini henüz atlatmamış olan akvaryumunuzda balık olmasını asıl yadırgamak gerekir.
  Bu bir süreçtir ve sabır ister, bu dönemde yemlemeler daha dikkatli yapılır madem içinde balık bir şekilde besleniyor ise. ;)

  ' Tabandaki çoğu pisliği çekecek sanıyordum '

  Bu o kadar kolay olsaydı aslında sorunlar için platformlarada gerek kalmazdı. Bir dış filtre akvaryumun bir kenarından belli bir debide çekeceği su ile birlikte tüm pisliği toplayamaz bu daha güçlü bir dış filtrede bile mümkün değildir. Dekor aralarına, akıntının yönüne göre bir alanda toplanma eğilimindedir atıklar. Eğer tabanı temiz tutmak istiyorsanız akvaryum tabanına akıntı sağlamalı tüm pisliği kaldırarak hem dış filtrenin, hem de ilave kullanacağınız iç filtrenin yardımıyla toparllayabilirsiniz. Tabi daha ileri şekilde sump sistemleri bu sorunun daha iyi bir alternatifidir.

  ' Balıklarda pamuklaşma var '

  Balıkların ağız kısmındaki oluşumları bizler görmeden pamuk, elyaf ve sünger diyemeyiz. Bize görsel olarak sorunu sunarsanız daha iyi sonuç alailirsiniz. Su değerleri oturmamış bir akvaryumda pamukta olur, nitrat'da patlar, dış filtrede işe yaramaz.

  Mini bir makale oldu var mı kafanıza takılan başka birşey ?
   
  METİN SUVAR bunu beğendi.
 3. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Dış filtre su döngüsünü sağlar. ''Kısmen'' temizlik sağlar. Akvaryum canlıları için sağlıklı ortam yaratır. Ama bu demek değildir ki akvaryumda tek bir tane dahi balık dışkısı görmeyecem yada nitrat patlaması olmayacak. Kesin kanılara varmak yanlıştır. Dış motor da sonuçta insan yapımı ve kusursuz değil.
   
 4. captainclaw

  captainclaw

  Mesajlar:
  125
  İsim:
  Hasan Saraç
  Temel abi detaylı açıklaman için teşekkürler. Peki su döngüsü nedir? Suyun akvaryumdan bir kaba alınıp tekrar akvaryuma pompalanması mıdır?Yani su döngüsünde nasıl sağlıklı bir ortam yaratılıyor? 3 adet sepet var filitrede bunların görevleri nedir o zaman?
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Su döngüsü demek zaten biyoljik döngü demek, amonyaktan başlayan ve sırasıyla nitrit, nitrat ve azot gazı su döngüsüdür. Genel bir tabir kısaca. Bizler bu zincirin akvaryumda sadece nitrat kısmına kadar gideriz genelde. Nitratı ise su değişimleriyle uzaklaştırırız. Dış filtrende olan kovalar çeşitli filtre malzemelerini en uygun şekilde yerleştirmen için, çünkü en altta hep katı atık tutan malzemeler olur genelde ve yukarı doğru kimyasal filtre malzemelerine vb gider. Bu kovalar var diye filitreler uçacak değil, önemli olan nasıl kullandığındır. Tabi ne kullanırsan kullan sınırı ve gücü yukarda yazdığım kadardır.
   
 6. _ERKAN_07_

  _ERKAN_07_

  Mesajlar:
  136
  İsim:
  Erkan ÖZEN
  Dostum üstadlar açıklamış zaten ama istediğin markada dış filtre getir genede %100 dip temizliği yapamaz kayaların vede dekorların arasında kalan pislikleri çekemez. Ayrıca sepetlerdeki malzemelere görede temizleme seçenekleri sunar yani dış filtre çok iyi bir temizleme aracı değil ama buda bana göre.
   
 7. dark3n

  dark3n

  Mesajlar:
  1
  İsim:
  Ercan Albayrak
  Cevap: dış filitre ne işe yarar tam olarak?

  Nitrit patlaması nedir ?
   

Sayfayı Paylaş