1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış filitre ve önemi.

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde cirol tarafından 23 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  [​IMG]
  Akvaryum için kullanılan dış filitre nedir ne işe yarar önemi nedir ve nasıl seçilmelidir.

  Akvaryum içinde baktığımız canlılar ve bitki devamında verilen yemler sonucu atıklar oluşmaktadır.Diğer bir adıda amonyaktır ve canlılar için zehirli ve ölümcüldür.Bu nedenle toksinlerin yok edilmesi filitre ile sağlanmaktadır.Dış filitrenin diğer önemi ise suda bulunan bakteri kolonilerine yeterince alan sağlamasıdır.

  Akvaryum'umuzda baktığımız canlılar için suyun önemi büyüktür.Bu nedenle suyun temiz kalması ve bakılan canlılar sağlıklı bir biçimde hayatlarını sürdürmesi kullanılan filitre ve içindeki malzemeler ile mümkündür.

  Dış filitre seçiminde dikkatli ve seçici olunması gerekmektedir.Akvaryum hacmine göre dış filitre seçimi yapılmalıdır.Tabiki devamında içine konulacak malzemelerede dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Filtre Seçimi

  Dış filitre seçimi yapılırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli konu debidir.Dış filitre akvaryumu saatte en az 3 ve en çok 6 kez çevirmelidir.

  Filitre içi bölmeleri sıralaması;

  Dış filitrenin içine konulan malzemelerin sıralamaları önemlidir.Dış filitrenin su giriş yerine biyolojik malzemeler konulması verimi azaltır.Biyolojik malzemeler sünger,subsrat vb gibi malzemelerdir.Bu malzemeler ne kadar az kirlenir , kaba atıklardan ne kadar uzak dururlarsa o kadar işlevsel yüzey alanı olurlar.Su girişine seramik halka kullanımı daha sağlıklı olacaktır.Seramik halkalarda yüzey alanı olduğu için bakteriler tutunacaktır.

  Sırayla Su girişinden itibaren;

  seramik halka
  Elyaf
  Zeolit,Aktif karbon,purügen,substart vb malzemeler isteğe ve bakılan canlılara bağlı olarak.
  Tabi aralarına ince elyaf konulması gerekmektedir.


  Filitre temizliği

  Dış filitre temizliği çok sık yapmak yerine mümkün olduğunca geç temizlemek uygundur.Örnek olarak 3 veya 4 ayda bir.Nedeni ise sık temizliklerde bakteri oluşumu verimli olamayacağından istenilen su berraklığı sağlanamayacaktır.Temizlik yapılırken biyolojik malzemeleri çeşmede yıkamak yerine akvaryum içinden alınan suyla yıkamak uygundur böylece bakteriler ölmemiş olacaktır.Temizlik bittiğinde yine aynı sıralamaya göre malzemeler yerleştirilip aralarına yeni ince elyaflar konulmalıdır.

  Sağlıklı balıklar dilerim.
   
 2. penqun

  penqun

  Mesajlar:
  651
  İsim:
  Haktan KAYACAN
  Cevap: Dış filitre ve önemi.

  Güzel bir paylaşım,ilk defa dış filtre almak isteyenlere yardımı dokunacaktır.
   
 3. Heliak

  Heliak

  Mesajlar:
  923
  İsim:
  Anıl
  Cevap: Dış filitre ve önemi.

  Ellerine sağlık İsmail abi. Yeni başlayanlar mutlaka okumalı.
   
 4. chib0000

  chib0000

  Mesajlar:
  409
  İsim:
  cem koc
  Cevap: Dış filitre ve önemi.

  Benim kafama bir şey takıldı şimdi su girişine bakteri tutucu seramik halka koyduğumuzda ve ardından kömür tarzı aktif korbon içerikli bakteri öldürücü malzeme koyarsak su seramikten aldığı yararlı bakterileri karbondan geçerken kaybetmezmi ?
   
 5. The_ReligiouS

  The_ReligiouS

  Mesajlar:
  1.179
  İsim:
  Bekir YÜCEL
  Cevap: Dış filitre ve önemi.

  Cem Bey; Su yararlı bakterileri seramik halka, biyolojik sünger gibi malzemelerden almaz. Su içerisinde üreyen bakteriler bu tarz gözenekli veya yüzeyine tutuna bileceği malzemelerde yaşam döngülerini devam ettirir. Yani buradan geçen su yararlı bakterilerce kullanıldıktan sonra diğer kimyasal filtre malzemelerine gider. Zaten kimyasal filtrasyon malzemeleri genelde son aşamada yerleştirilmesi tavsiye edilir.
   
  chib0000 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş