1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış filte projem.

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde Toprak Akalın tarafından 4 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Merhaba arkadaşlar. Bitkili kurma düşüncemden dolayı bir tane dış filtre yapmak istiyorum.
    Malzemeler: Kilitli plastik kutu, ızgara için pleksi, ızgarayı ve kutuyu delmek için havya, paslanmaz somunlar ve o hırdavat aletleri, hortum, kafa motoru, ve de filtre malzemeleri, akvaryum silikonu. Izgaraya ayak için 4 parça da kafa motorundan 1 cm yüksek boru parçaları.

Proje şudur:

Sorular şu ki, ızgara motorun etkisiyle yukarıya baskı uygular mı? Eğer uygularsa ve ızgarayı yapıştırırsak motor bozulması gibi durumlarda ne yaparız? yapıştırma dışında alternatifler nelerdir?

2. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
  3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
  4. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Cevap: Dış filte projem.

Aslında iki türlü de su filtre malzemelerinden geçiyor. Benim dediğimde suyu malzemelerden geçirmeden aşağı çekiyor, sonra suyu iterek filtre malzemelerinden geçiyor ve su borudan yukarı çıkıyor. Olcay abi sen de diyorsun ki çekişi filtreden yap çıkışı borudan yap, o da uygundur. Aslında daha iyi olur çünkü her türlü balıkların filtreye çekilmesine karşı filtre malzemelerine takılırlar önce.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Toprak bildiğin gibi tüm dış filtrelerde çalışma prensibi benim resimde anlattığım gibidir.Yani su sifonlama yolu ile filtreye akarına akarken filtre malzemelerinden geçer, motor sayesinde de pompalanarak akvaryuma geri döner. Yapmayı düşündüğün dış filtrenin su giriş ve çıkışlarını resimde belirttiğim gibi dizayn edersen çok daha iyi sonuç alırsın. :ay:

Bu arada yapım aşamalarına yada malzeme teminine başladınmı ? İnşallah projen teoride kalmaz?

6. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Vallaha olcay abi, teoride kalacak gibi. Çünkü Ozan abinin filtresini daha çok beğendim. Sanırım onu yapacağım. Akvaryum sehpasını 10 cm daha geniş yaparım, filtre falan görünmez, görüntü kirliliği yaratmaz.

Sayfayı Paylaş