1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış filtre çalışma prensibi ve dizilimi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde bmehmetyavuz tarafından 13 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. bmehmetyavuz

  bmehmetyavuz

  Mesajlar:
  301
  Filtrasyon mantığında önce kaba pisliklerin tutulması yani mekanik filtrasyon ardından da biyolojik flitrasyon geliyor. Pek çok tecrübeli kişinin ortak buluştuğu nokta en üst gözde elyaf onun altında ince gözenekli sünger ardından geniş gözenekli sünger ve seramik halka şeklinde dizilim tavsiye ediliyor. Ben bioball kullanmıyorum, onların sump'lar da işe yaradığını biliyorum. Tercih senin, bakalım daha tecrübeli arkadaşların yorumları ne yönde olacak?
  Saygılar, keyifli paylaşımlar...
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 15 Mayıs 2016
 2. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Ynt: Dış filtre çalışma prensibi ve dizilimi

  Hocam bende atman 3336 var.. 3 sepetli..bende sünger en üstte ve süngerin üstünde bioball'lar var.. en altta seramik onun üstünde elyaf var.. Yerlerini değiştirmeli miyim ?
   
 3. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Ynt: Dış filtre çalışma prensibi ve dizilimi

  Atman iyi güzel hoşta sepetlerle kabin arasında tortular birikiyor o canımı sıkıyor.. Zeolit koymuştum "akvaryumum cam gibi oldu , koyar koymaz farketti vs vs " yorumlara kanarak fakat zeoliti koyduğum günden beri hiç cam gibi görüntü elde edememiştim şimdi çıkardım düzeldi akvaryumum.. bioball'uda arkadaşımın yoğun ısrarı yüzünden koymuştum ama fayda yada zararını belirgin bir şekilde görebilmişim değilim.. Seramik halkaların altında elyaf olmasına gerek var mı peki ? Ona göre önümüzdeki günlerde filtreye bir el atayım..
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ynt: Dış filtre çalışma prensibi ve dizilimi

  Aslında elyafın veya süngerin en altta olması mantıken de yanlış. Bioball gibi bir malzemeyi kısıtlı alana sahip bir dış filtrede kullanmayı tercih etmişseniz, kalın pislikleri tutmada ve tutarken parçalamada kullanmalısınız. Daha çok bitkili akvaryumlar için daha ideal bir malzemedir. Eğer kapa pisliği ilk önce bioball karşılamayacaksa, en altta mantıklı değildir. Elyaf ya da sünger çok çabuk tıkanacaktır. Bence bioball en altta olmalı ve karşılayıcı, tutucu görevi görerek tıkanmayı engellemelidir. Onun üzerinde biyolojik sünger ve kimyasal filtre elemanları, elyaf gibi malzemeler gelmelidir.
   
 5. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Ynt: Dış filtre çalışma prensibi ve dizilimi

  Valla Temel abi beni sinir eden bitkilerimden oluşan bitkili bir tankım var.Resimlerde güzel gözüksede işin aslı öyle değil.. Gözümü karartıp kum eklemesi yapıp eski ve yeni kum arasına yada daha aşağısına misket gübre koyacağım neyse konuyu dağıtmayacağım.Daha sonra bu konuda başınızı ağrıtıcam zaten.. :) Temel abi seramik halkalardan bahsetmemişsin onları ne yapıcam ? 3 sepet var.. benim bioball'lar en üstte süngerle beraber yapışık haldeler ve onları oraya sıkıştırana kadar bayağı bi uğraştım.. neyse aşağı alıcam artık.. bioball ve seramikleri karıştırsam mı ? lütfen "4 sepetli filtre al bizide uğraştırma volkan" deme abicim :)
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Aslında hiç gerek yok, ben seni toptan kurtarmayı düşünüyorum. Madem bitkili bir akvaryumun var, o halde biyolojik malzemeyle ne işin var?

  Kısa ve öz. Bioball en alt gözde kalın parçaları tutacak, üstünde kalın sünger biraz elyaf, son göz ise sana kalsın, ihtiyaca göre kömür, zeolit vs vs kullanabilirsin. Eğer bu malzemelere ihtiyaç yoksa yine sünger kullanabilirsin.

  Su değişimlerine son veriyorum bitkili akvaryumlarda. Üstelik balık bakmak serbest :hink: Tabi üzerinde konuşacağız daha buyrun ilgili linke.
   
  Düzenleme: 15 Mayıs 2016
 7. yasarhakan

  yasarhakan

  Mesajlar:
  100
  Ynt: Dış filtre çalışma prensibi ve dizilimi

  Volkan merhaba,

  Filtreyi yanlış kullanıyorsun, seramik halkalar ve bioball'ların hiç faydası olmaz atman 3336 da. Temel Bey'in yazdığının aksine bence bitkili tanklarda biolojik filtrasyon çok önemlidir. Biolojik filtrasyon sayesinde bakteriler, dışkı ve yem artıklarını bitkilerin kullanabileceği forma sokarlar.

  Bioball sadece sump sisteminde suyu havalandırmak için kullanılır, sumpum kulesinde, içinde değil. Searmik halkaya gelirsek, bu ürün klasik eheim serisinde suyun filtre içinde homojen yayılmasına yardımcı olur. Bir de kaba pislikleri tutar. Atmanda su zaten üstten giriş yapıp tabana çarpar ve dağılır. Canlı doğuranların da kaba pislik üretemez zaten.

  Ben olsam, ilk sepette sünger, ortada siporax- substrat türü bir biyolojik malzeme, en üstde de sünger ve ince tabaka elyaf kullanırdım.
   
 8. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Bilgiler için sanada teşekkür ederim.. Seramik halkalar ; açıkçası hobiye uzun zaman ara verdiğim için ve bilgisizliğimden filtreyi aldığım yerin verdiği malzemeydi.Birde yaptığım araştırmalarda ve okuduklarımda seramik halka olmassa olmaz gibi bahsediliyordu bıraktım içinde hiç ellemedim.. Bioball'lara zaten oldum olası ısınamadım onuda bana tankıma co2 takviyesi yapmana gerek yok diyen arkadaşım koydurmuştu.. Onunla ilgili konu açmıştım ama cevap alamadım. :) Araştırmaya devam.. Sepet sıralamasını birde senin dediğin gibi deneyeceğim abicim.. Şuan ki durumu hiç içime sinmiyor çok boş geliyor ne yalan söyliyim..

  Teşekkürler tekrar bilgiler ve yorumlar için...
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 15 Mayıs 2016
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yaşar hocam, mesajımın yanlış anlaşılmaması için hatırlatma yapmak istedim. Söylenmek istenen bitkili akvaryumlarda biyolojik döngüye ihtiyaç olmadığı değil, tam tersi çok daha güçlü ve etkin bir biyolojik filtre sistemini destekleyen ilgili link verilmiştir. Bunu bitkili akvaryumu olan arkadaşların kısıtlı yere sahip filtrelerini bu gibi malzemeler yerine, katı pisliği tutacak filtre malzemeleri kullanmaları için ve biyolojik temizliği tamamen akvaryum içerisinde çok daha etkin şekilde yapılması açısından belirttim. Mesaj içerisinde verilen ilgili link, kalın kum tabakası ile çok daha güçlü biyolojik temizlemeyi hedeflemektedir.
   
  Düzenleme: 15 Mayıs 2016
 10. rcall

  rcall

  Mesajlar:
  28
  Ynt: Dış filtre çalışma prensibi ve dizilimi

  Filtrasyon mantığında;
  Mekanik filtreleme kime ait, iç filtreye.
  Peki biyolojik filtreleme kime ait, dış filtreye.
  Şimdi buradaki mantığa göre, dış filtreye pislik emdirirsek biyolojikle bir alakası kaldı mı? Bence hayır.
  Dış filtreye, sünger,elyaf, seramik, bioball vs.vs. bunların görevi ne? İç filtrenin tutamadığı, küçük partükülleri ve pislikleri tutmak ve süzmek. Akvaryuma yararlı bakterileri tutup gerekli biyolojik döngüyü sağlamak değil mi?
  O zaman dış filtre pisliği emdiğinde, seramik parçaladı, geniz gözenekli sünger biraz, ince gözenekli sünger de birazını ve son olarakta elyaf pislikleri tuttu diyelim. Ee dış filtreler uzun vadeli temizlik gerektirirdi hani bu sistemle çalışırsa dış filtre akvaryumda her an patlamaya hazır amonyak bekler durur.
  Ayrıca, dış filtre debisi içindeki malzemelere bakterilerin tutunabilmesi için, normal bir seviyede çalışması gerekir.
  Diyeceğim şu ki;
  Dış filteye, yem artıkları, dışkılar vs.vs çekmesine izin verilmemelidir. Bu temizlik iç filtreye aittir.
  Yanlış mıyım?
   
 11. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.301
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Ynt: Dış filtre çalışma prensibi ve dizilimi

  Aslında bütün filtrelerin amacı ortak değilmidir ? Temizlik.. İç filtre tuttuğu pislikleri akvaryumla birebir ortamda bünyesinde barındırıyor , dış filtre ise içinde hapsediyor ve çeşitli katmanlarda bunları süzüyor.. Peki akvaryumda balık dışkısı ve yem artığı dışında ne gibi bir pislik olabilir ki bunlar dış filtre tarafından emilebilsin ? Balık dışkısı ve yem kalıntıları emildi dış filtre tarafından ve amonyak birikti diyoruz; benim kendi düşüncem akvaryumda ki su tazelemesi ve yarı su değişimlerinde su tazeleneceğinden bu su filtre içindede döneceğinden amonyağımızında zararlı etkisinin azalacağını düşünüyorum.. Yani her su eklemesi ve tazelemede iyice amonyak etkisini yitirecek kanısındayım.. Nasıl bu kanıya varabiliyorsunuz dersenizde ? Topu topu 9 ayda 3-4 defa açmışımdır ve bunların 2'si temizlik içindi geri kalan 2-3 kereside içinde gördüğüm balık ve karidesler içindi.. Aldıklarımın hepside içerde uzun süreler geçirmişlerdi.Ordaki tortu ve biriken maddeler yüzünden çok gelişmediler ama yaşıyorlardı.Ve kesinlikle aldığım bütün karidesler yaşıyor ve şuanda erişkin haldeler halada yavru almaya devam ediyorum...Kanımca heralde amonyaktan en çok ve çabuk onlar etkilenirler diye düşünüyorum.. Sepetlerin içine konacak malzemeler hakkında söyleşimizinde devamını 4 gözle bekliyor, yanlışlarım varsada düzeltilmesini siz arkadaşlarımdan rica ediyorum...
   
 12. rcall

  rcall

  Mesajlar:
  28
  Ynt: Dış filtre çalışma prensibi ve dizilimi

  Akvaryumda nitrat, nitrit ve amonyak neden meydana gelir?
  Gerken bakımın yapılmaması, suyun tazelenmemesi ve bunlara neden olan yenmeyen yem artıkları ve dışkıların akvaryumdan uzaklaştırılmaması. Dış filtrede akvaryumun bir parçası olduğuna göre, eğerki bu pislikleri çekecek olursa, akvaryumdan uzaklaşmış mı oluyor?
  İç filtre temizlenmesi açısından en yakın süreye sahip mekanik temizlik yapan bir parçadır akvaryum için. 10-15 günde bir temizlenmesi idealdir.
  Nitrat, akvaryumun tabanında, ortasında ya da üstünde değil her su zerresinde vardır. Bu su değişimlerini ister üstten yapın, ister ortadan ister tabandan. Nitratı her halukarda seyreltirsiniz. Ama nitratı tetikleyen bu dışkı ve yem artıklarını akvaryumdan uzaklaştırmak kaydıyla.
  Ben dış filtremi 6 aydan önce temizliğe almam, araştırın doğrusuda budur.
  Tankınızda şu an için bir şey olmayabilir, ama bu olmayacak anlamınada gelmez. Bence dikkatli olun.
  Tekrar yeniliyorum. Dış filtre, pislik çekmek için değil, biyolojik dengeyi kurmak için kullanılır.
  Mekanik temizlik iç filtrenin görevidir....
   
 13. bmehmetyavuz

  bmehmetyavuz

  Mesajlar:
  301
  Ynt: Dış filtre çalışma prensibi ve dizilimi

  Ben dış filtreye takviye olarak pipo filtre kullanıyorum. Aynı anda hem iç hemde dış filtre kullanımının sebebiyet vereceği yüksek su sirkülasyonu bakımından balıklarımızı olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyorum. Dış filtre temizliği süresinin ise tamamen akvaryum yükü ile ilgili bir konu olduğunu vurgulamakta fayda görüyorum. Seramik halka kullanımının suyun eşit şekilde her tarafa dağıtma görevinin yanında gözenekli yapısıyla da bakteri kolonilerini barındırılması açısından iyi bir substrat olduğunu düşünüyorum. Bir taşla iki kuş muhabbeti. Bu bağlamda kullanılmasını öneriyorum.
  Saygılar, keyifli paylaşımlar.
   
 14. devrim78

  devrim78

  Mesajlar:
  3
  arkadaşlar her filitre aynı şekilde çalışmaz bende liftech 828 var bu ürün suyu yukarıdan aşağı sepetlerin içnden doğru veriyor ve yine sepetlerin içinde bulunan hortum sayesinde alttaki suyu direk tanka veriyor liftech ve jabo larda diziliş tam ters bir uygulama oluyor bilgilerinize
   

Sayfayı Paylaş