1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtre İçinde Hangi Malzemeler Kullanılır?

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Erman_GÜNDOĞDU tarafından 22 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu
    Dış filtre içinde hangi malzemeler kullanır? Sizler ne olarak ne kullanıyorsunuz ve ne önerirsiniz?Ben elyafları çıkarmayı düşünüyorum içinde sadece sünger seramik ve karbon bırakıcam yada birazda bioball eklesem mi?Birde hortumların içindeki kirliliğide dış filtre temizlerken temizliyor musunuz? Ben hiç temizlemedim sorun olur mu?

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 18 Mayıs 2015
  2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Erman hocam karbon kullanmanı tavsiye etmem,elyafın kalması daha uygun dış filitrene elyaf,sünger,seramik ve purigen koyabilirsin.Özellikle purigeni tavsiye ederim.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 25 Haziran 2015
  3. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu
    Cevap: dış filtre

Karbonun ne sakıncası olabilir abi sen ne koyuyorsan bende onu koyarım abi kasakalaweyi bitirmiş biri olarak tavsiye için teşekkür.Saygılar...

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Karbonu sadece herhangi bir hastalık sonrası tedavi bittikten sonra kimyasalları temizlemesi amacı ile ortalama 3 ile 5 gün kullanılması yeterlidir.Aktif karbon tropheus akvaryumlarında sürekli kullanıldığında ph'ı düşürdüğü için tavsiye edilmez.Ben dış filitrede mavi sünger,elyaf,zeolit,seramik ve purigen kullanıyordum,özellikle biraz önce yazdığım gibi purigen suyu berraklaştırmada çok etkili olmaktadır.

5. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Zeolit ve purigen almam lazım o zaman...Acaba nerden alabilirim akvaryumcuda varmıdır alıp hemen koysam yarın...

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

İnternette pet shoplara bakabilirsin akvaryumcularda purigen bulman zor.

7. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Şuanda bakıyorum abi zeloit uygunda bu purigen birazcık tuzluymus...:der:

8. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Abi birde bioball olurmu yada başka birşey daha önerebilirmisin uygun olsun :yaz:

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Erman bey purigenin etkisi çok fazla ama. Boşuna tavsiye etmiyor İsmail abi. Cam gibi bir su için bende kullanmanızı öneririm. Elyafı komple çıkartmak uygun olmaz.

Sıralama şu şekilde olabilir alttan üste doğru;

Seramik halkalar
    Mavi-yeşil sünger
    Purigen
    İnce bir elyaf

cirol bunu beğendi.
  10. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Karbonun yerine zeloit koyayım birazda seramik eklerim ozaman.Dış filtre hortumunu temizlemek şart mı ? Ben hiç temizlemedim.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Erman bey dış filtre hortumlarını filtrenizi temizlerken onuda temizleyin. Zamanla oldukça debi kaybına yol açar borulardaki tortular ve yosunlar. Tüfek harbisi kullanabilirsiniz temizlik sırasında.

12. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Yenide temizleyip koymuştum.Yarın gene iş çıktı bana teşekkürler iyi geceler...

13. fisherman06

fisherman06

İsim:
    Halil Sadi

Dış filtrede seramiklerin arasına lav kırıkları da koyabilirsiniz bakteriler için daha iyi bi sığınak oluyo

14. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Erman Purigeni 3-5 deme al. Ben şu ana kadar hiç eksik etmedim filtremden. Aynı anda hepsini kullanmana gerek yok, 250 ml. Alırsın durumuna bakarsın ne zmaan kahverengi hale geçiyor o zmaan değiştirirsin.

Sayfayı Paylaş