1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtre Bilgi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde umutkrgl tarafından 22 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    Akvaryumuma dış filtre taktım fakat aklıma takılan birkaç soru oldu bilgilendirirseniz sevinirim.

1)Dış filtreyi fişten çekersem hava sıkışır mı içinde?

2)Sürekli çalışması mı gerekiyor?

3)Temizliği hangi aralıklarla yapılmalı?

4)Akvaryuma hava verir mi yoksa hava taşı kullanımına devam edilmeli mi?

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Dış filtreyi fişten çekmeyiniz. Sürekli çalışması lazım. Nedeni biyolojik filtrasyon ve dış filtredeki bakteri sağlığıdır. Temizlik akvaryumunuzun durumuna göre 2-3 ay değişebilir. Su çıkışı yüzeyi hareketlendirirse hava vermenize gerek kalmayacaktır. Zaten içerisinde bir miktar hava vardır. Kendi hava kabında toplar oradan pompalarsanız havayı dışarı atabilirsiniz. Ama uzun süre elektrik olmayınca bakteriler ölür ve hava birikir.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dış filtrenin akvaryumdan kirli su çeken hortumunu akvaryum tabanına kadar indirmen gerekir. Eğer bu şekilde bağladıysan hava emişi yapmaz ve tekrar çalışır.

Dış filtrelerin sürekli çalışması en güzelidir. 3 saat ve üzeri çalışmamalarda içindeki su kokuşur ve amonyak üretir ve çalıştırdığında akvaryuma bu suyu basar.

Balık yüküne göre 20 ila 30 gün arasında dış filtreni temizleyebilirsin. Haftalık bu temizliği yapanlarda vardır ancak bu balık yükü fazla olan akvaryumlarda daha çok yapılır.

Akvaryuma dış filtreler hava vermez. Ancak yağmurlama sistemi şeklinde kurulmuş ise verebilir. Yoksa akvaryuma hava motoru ile oksijen vermelisin.

4. umutkrgl

umutkrgl

İsim:
    umut kuroğlu
    Peki yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Filtre 7/24 çalışmalıdır, periyodik olarak, ayda bir temizlenmelidir, bu süre aslında yeni kurulmuş akvaryum ve balık yükünüz ile alakalıdır. Oturmuş bir tankta ben üç ayda bir temizliyordum.

Filteyi uzun süre kapatırsanız, içindeki bakteriler ölür, buda zaralı olacaktır.

Akvaryuma oksijen sağlamasını istiyorsanız çıkış borusunu su yüzeyinden bir kaç santin dışarıda tutar ve bir şelale gibi su yüzeyine verirseniz, tankın oksijen ihtiyacını karşılayacaktır.

Sayfayı Paylaş