1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtre (Bugün oldu oldu, olmadı vazgeçeceğim :)

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde DorlioN tarafından 30 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre
    Arkadaşlar merhaba, bugün sipariş verip filtre olayını halletmek istiyorum artık. 2 haftayı aşkın bir süredir kurulum yapamadım, gerek filtre gerek diğer malzemeler sebebiyle. Dolayısıyla bugün de sizlerin yardımına ihtiyacım var.
    Kısa ve net anlatmaya çalışacağım.
    240lt tankım var. Ciklid besleyeceğim. Büyük sorunlar yaratmayacaksa iç filtre almayı düşünmüyorum. Uzunca bir süre tankımı da büyütmeyi veya değiştirmeyi düşünmüyorum. Bütçem 100±30 TL. Sessiz bir filtre isterim tabiki herkes gibi ama bu bütçeyle bir şeylerden vazgeçmek zorunda kalacağımı biliyorum. O yüzden diğer iyi filtreler kadar sessiz olmasa da, sızdırmazlık ve uzun ömürlülük önemli benim için. Yalnız yaşadığımı hesaba katarsak, 10-12 saat dışarda olacağım, malum iş-güç. Eve geldiğimde evin su basmasını istemem. (Allah korusun.) İyi ki kısa dedim yahu, pardon :)

Şimdi, Jebo'nun 828/838 modeline bakıyorum. Bütçeme uygun. 1200Lt/H fazla gelmez umarım. Zaten zamanla debi düştüğü için ve filtre malzemesi ile dolduracağımız için fazla gelmeyeceğini düşünüyorum 240lt için. Siz ne dersiniz?
    Yeşil kova ve siyah kova arasında sadece renk ve plastik kalitesi açısından fark var sanırım. Kullanan arkadaşlar varsa hangisi daha az kırılgandır?
    En ucuz gittigidi.... da gördüm. Yasak değilse, site de tavsiye ederseniz peşine 6 taksit alacağım net üzerinden.

Bu filtre değilse bile 100±30 TL göz önüne alınarak başka bir filtre var mı önereceğiniz?

Ayrıca; alacağım filtreye göre malzeme de almak gerek. Full dolu gelmiyor sanırım, gelse de ilave olarak Elyaf, biyolojik sünger, seramik, bioball, karbon, substrate vs. hangilerinden almam gerek?

Vakti bilgisi deneyimi olan cevap yazarsa bugün içerisinde, hepsini bir kerede sipariş ederim, olur biter. Ben de kurtulmuş olurum o mu bu mu iç mi dış mı az mı çok mu vs..
    Anlayış ve yardımlarınızı esirgemeyiniz :cekingen:

2. Cevap: Dış Filtre (Bugün oldu oldu, olmadı vazgeçeceğim :)

Mrb.Emre mkanik temizlik için seramik biyolojik temizlik için substrate ve biyolojik sünger,karbona şuan gerek yok.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Dış Filtre (Bugün oldu oldu, olmadı vazgeçeceğim :)

Jebo'nun 828/838 modeli olabilir, memnun olanlar var. Malzemeler içinde çıkmıyorsa, en alta seramik yüzükler katı pislikler, üzerine biraz elyaf, onların üzerine biyolojik sünger, diğer seleye kullanmak istiyorsan (bence güzel olur) karbon kömürü ve onun da üzerine biraz elyaf sererek suyu akvaryuma verebilirsin. Kömür olmayacaksa substrat malzemeler olabilir.

4. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Teşekkürler, saygılar.

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Bir dönem Jebo 828 kullandım ve çok memnundum.Şuan Eheım 2217 kullanıyorum.Jebo 828 ile 838 arasında çok bir fark yok ve 828 daha uygun bence jebo 828 alabilirisn.Tabi son karar senin.

6. DorlioN

DorlioN

İsim:
    Emre

Teşekkür ettim.

7. Eagle43

Eagle43

Yer:
    Kütahya
    İsim:
    Tolga

Ekol 15 te iyiymiş 1 hafta oluyor kuralı güzel iş çıkarıyor tertemiz su, çok rahatsız edici bir seste yok bir amatör olarak gözlemlerimi söylemek istedim :) Emre hocam daha açılış yapamadın mı :)

Sayfayı Paylaş