1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtre Dizilimi Doğru Mu?

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde umitdulger tarafından 24 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Arkadaşlar dış filtremin malzemelerini şu şekilde dizdim acaba doğru mu_?
    En altta seramik, üzerinde elyaf, üzerinde zeolite, üzerinde kömür, üzerinde elyaf, en üstte de siyah bir sünger filtre var. Bir de ben yeni kuracağım akvaryuma 25 kg midye kırığı, 11 kg mercan kırığı koyacağım. Mercan kırığının bir kısmını kömür yerine dış filtreye koysam suyun sertliğine yada ph tamponlamaya ekstra bir faydası olur mu_? Şimdiden çok teşekkürler...

2. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Ümit Bey...

Ben olsam dizilişi şöyle yapardım:
    En alta seramik,üzerine karbonlu sünger,üzerine zeolit,üzerine karbonlu sünger,üzerine kömür ve en üste elyaf.(Zeolitin altına çok çok kalın karbonlu sünger koyardım çünkü zeolitin tıkanma süresini uzatır.Ayrıca elyafı en alta asla koymayın bence çünkü su ilk başta yoğun olarak temizlenmeye çalışacaktır elyafta ve bu da elyafın çok çabuk kirlenmesi anlamına gelir ve filitrede performans düşüklüğünü yaratır.Ayrıca çok fazla elyaf koyulması taraftarı da değilim çünkü bildiğiniz gibi elyaf çok sıkı bir maddedir.Zamanla filitrenin zorlanmasına neden olacak bu da filitreyi bile yakmaya kadar gidecektir...)

Kum konusuna gelince siz zaten akvaryuma mercan kırığı ve midye kırığı koyacaksınız bunlar zaten tamponlama ve ph ı arttırma görevi yapar.Tekrar neden dış filitreye koymak istiyorsunuz ki?Boştan yere dış filitrenizin sepetini doldurmayın bence.Yerine kalın karbonlu bi sünger koyabilirsiniz...Sağlıklı Balıklar..

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Teşekkürler arkadaşlar. Elimdeki malzemelere göre son dizilim. Aşağıdan yukarıya doğru seramik, karbon sünger, zeolite, kömür, elyaf şeklinde olacak, sizce uygun mu bu dizilim. belki elyaftan sonra bi mercan elyaf daha yapabilirim, sorun olur mu onları koyarsam_?

4. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Zeolitle kömürün arasına 1 tane daha karbonlu sünger ekleyebilirsiniz.Ama anlamadığım birşey var neden dış filitrenize mercan kırığı koyma hususunda ısrar ediyorsunuz?Zaten tabana koyduğunuz midye kırığı ve mercan kırığı kumlar akvaryumu yeterince tamponlayacaktır.Dış filitreye koyduğunuz mercan kırığının yaptığı tamponlama zaten tabana serdiğiniz mercan ve midye kırığının yaptığı tamponlamanın yanında devede kulak bile sayılmayacak kadar düşük bir tamponlama yapacaktır.Bence dış filitreye hiç kum bulaştırmayın...Sağlıklı Balıklar...

Sayfayı Paylaş