1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtre Kafam Karıştı-Life Tech Filtre 1200 L/H

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde şahin37 tarafından 9 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin
    Dış filtreyi aldım Life Tech Filtre 1200 L/H ama ne kurulumu nede çalışması hakkında bir bilgim var..Kulanma klavuzu ne yazıkki ingilizce..

Life Tech Filtre 1200 L/H 4 sepetli .bir kaç sorum olacak cevaplarsanız sevineceğim..

1) Akvaryumum 130 lt civarı (+10 -10 lt) olduğundan saatte 1200 lt devrinin çikletlere zarar verebileceğini söylediler..ben bilmiyordum ne kadar güçlü olursa o kadar iyi temizler diye bunu satın aldım..doğrumu? hata mı ettim?

2) Filtreyi kurarken içindeki malzemelere ve sepetlere herhangi bi temizleme işlemi uygulayacakmıyım?

3) En üstteki sepette 2 çesit sünger var..(alttaki beyaz üstteki mavi)2.sepette seramik 3. sepette gene seramik 4.sepette ise karbon var.. düzen bu şekilde devam etsinmi yoksa seramikleri birleştirip 3. sepete başka bir malzememi yerleştireyim?

yardımcı olursanız sevinirim.. Saygılar..

2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Cevap: Dış Filtre Kafam Karıştı-Life Tech Filtre 1200 L/H

En üstteki sepette üste beyaz onun altına mavi süngeri koyun ilk kiri beyaz tutsun,kirlenince değiştirmesi de kolay olur....karbon şart değildir ama olduğu gibi bırakabilirsiniz....seramikler bakteri yatağı görevi göreceklerdir...Filtrenizi temizlerken kesinlikle musluk suyu kullanmayın akvaryumdan alacağınız suyla temizlik yapın.....Oluşan bakterileri heba etmemenizi sağlayacaktır....hayırlı olsun

3. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

Anladım Ozan abi..peki 1200 L olması devrin balıklara zarar verecek mi? Bir sorun olmaz inşallah..birde ne kadar sürede filtreleri temizleyeyim? temizlik yapılırken porselenleridemi temizleyeyim? yoksa yenisinimi almam gerekiyo(karbonuda) biliyorum çok soru soruyorum :( ama hiç bişe bilmiyorum..bu hobiye başlayalı daha 1 ay olmadı bile..istiyorumki balıklarım en ideal şartlarda en iyi şekilde yaşasınlar..

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Merhaba,
    *Filtreyi bağladınız mı yoksa bağlamak için yardım bekliyor musunuz hala?
    *Aşağı yukarı saatte 10 kere çevirecek suyunuzu bence çok değil. Zamanla dolacağı için debi düşecek zaten.Canlıları rahatsız ederse debiyi kısabilirsiniz ayrıca. Life tech kullanmadım ama birçok filtrede giriş çıkış hortumlarının filtre kasasına girdiği yerde açma kapama mandalları vardır. Oradan canlıları rahatsız etmeyecek şekilde kısabilirsiniz.
    *İlk defa kullanırken filtre malzemelerini sudan geçirmenizde fayda var.
    Hayırlı olsun

5. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

teşekkür ederim bülent abi..henüz bağlamadım..tam bir bilgi edinip yarın sabah bağlayacağım inşallah..1200devri 700-800 e kadar düşürebilirsem düşüreyim..forumlarda okuduğum kadarıyla saatte 6 kereyi geçmemesi gerekiyormuş..suyun geri dönüşü umarım sarı prenses ve ıcemanlara zarar vermez..henüz daha 5-6 cm 'deler..çokpişmanoldum..keşke 700 veya 1000 lik alsaydım..ben en iyisi olsun istedim hata yaptım :(

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Şahin pişman olacak bir durum yok. Kısabilirsin istediğin gibi.Büyük alman daha iyi olmuş bence. Ben zamanla son ayara kadar açacağını düşünüyorum. şimdilik düşük debi de başlarsın.
    Lifetech 828 mi ,yeşil renkli, tam modeli yazar mısın? 1200 l/h başka ürününü bulamadım lifetech in.

7. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

Bülent abi Lifetech 838 external bio ehemical filter yazıyo kutuda.

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Nette kilavuzunu aradim ama bulamadim.
    Dis filtrelerin kurulumu basittir. Kilavuz olmadan da kendin yapabilirsin. Takildigin yer olursa parçaların resimlerini koy tarif ederim buradan.

Sent from my GT-N7000

9. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

Tamam abi. Yarın sabah gündüz gözüyle başlayacağım. Takılırsam resimlerini çekip koyarım. Alakan için teşekkür ederim Bülent abi..

10. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Bende de var bu filtreden Sepet dizilimi yukarıdan aşağıya mavi biyolojik sünger > bioball > ben zeolit kullanıyordum aktif karbonda konulabilir > seramik halkalar , bu arada her sepete elyaf koyarsan filtrasyonu arttırmış olursun :) Sepetleri yerleştirirken lastik contaları dikkatlice oturtulmalı ve en son motor kısmınıda taktıktan sonra yanlardan kelpçeleri kapatıp pompasına basarak suyu filtreye dolmasını sağlıyorsunuz dolduktan sonra işe çalıştırabilirsiniz yalnız giriş çıkış hortumlarını karıştırmadan edersin (ben 4-5 ay kullanmama rağmen çok karıştırıyordum) Son bir tavsiye hortumları yan camlara takarsan daha iyi filtasyon sağlarsın :) Kolay gelsin..

11. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Lifetech'lerin klavuzu biraz eksik biraz da ingilizcesi kötüdür (chicken Translate - Tavuk çevirme :D).

Debi'yi musluk kısarak düşürmeni tavsiye etmiyorum. Bunun yerine (forumdan başka bir arkadaşımızın tavsiyesidir ve işe yarar) filtre malzemenizi zenginleştiriniz. Sepetleri tam dolu ve boşluksuz hale getirirseniz daha iyi olur. Örneğin seramik halka olan sepetlere seramik ilave edip elyaf katmanını kalınlaştırabilirsiniz. Karbon olan sepette de boşluklar vardır buralara sünger yada seramik koyabilirsiniz.

İlk çalıştırmada sepetleri musluk suyundan geçiriniz. sonraki temizliklerde ben dinlenmiş su kullanıyorum (genelde tavsiye edilen akvaryumdan çekilen su ile yapılmasıdır).

Tanktan gelen su en üst sepetten girer ve en alt sepetten sonra sepetlerin ortasındaki delikten yukarıya çekilip tanka geri basılır. Bu Lifetech ve jebolarda böyledir. Genel de davsiye edilen suyun ilk geçtiği sepetten en son geçtiği sepete doğru filtrasyon malzemesini geniş boşlukludan ince boşluklu olana doğru sıralamakdır. Siz en uygun dizilimi deneye yanıla bulabilirsiniz.

12. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

Yardımlar için teşekkürler.

Kurulumunu yarım saat önce zorlada olsa bitirdim netten çeviri yapa yapa. Şimdilik bir sıkıntı yok bakalım. Ekstradan bi malzeme almadım. Çünkü hiç param kalmadı. :) Eğer malzemeye de takviye yaparsam maaşa kadar ekmek param bile kalmayacak. Muslukları kısmadım. Ortalama 1 saatte 10 kere temizleyecek. İnşallah birşey olmaz ama önümüzdeki ay dediğiniz gibi malzemeyi bollaştırıp debiyi düşürmeyi düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim.

Herkese sağlıklı balıklar.

13. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

arkadaşlar dış filtre ve hava motoru takılıyken iç filtreye gerek varmı?ben 2 gündür iç filtreyi kullanmıyorum..sorun teşkil edermi ?

14. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Gerek yok iç filtreyi çıkartabilirsiniz. Bir de Akvaryumdan bir kaç kare foto ekleyebilirmisiniz?

15. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

aslında o kadar çok fotoğraf çektimki..o kadar çok danışacak sorum varki..fotoğrafları bir türlü bilgisayara atamıyorum..sürekli deniyorum..denemeye devam edeceğim..bu arada az önce durduk yere dış filtrenin muslukların oradaki kalın hortum yerinden çıktı..30 lt kadar su yere boşaldı..hortumu yerine takıp filtreye dinlenmiş su ekledim daha sonra fişe takıp su pompaladım..15 dakikadır su sesiyle çalışıyor..acaba havamı kaldı ?hortumlarda hava gözükmüyor ama..

16. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

17. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

olmadı fotoğrafların hepsini yapamadım :(

18. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

19. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

yapamadım..konuda gereksiz kalabalık yaptım..herkezden özür dilerim..

20. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

Sayfayı Paylaş