1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış filtre seçimi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde avci36 tarafından 22 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. avci36

avci36

Herkese iyi akşamlar ve hayırlı ramazanlar. 150 lt lik bir akvaryumum var. 6 aysmen 8 sarı prenses 2 ahli 2 mavi imparator 2 tane de vatoz besliyorum. Akvaryumda 1400 devirlik bir iç filtre 2 çıkışlı bir hava motorum ve kendi yaptığım bir dış filitrem var. Ama acemilikten olacak ki dış filitrede bazen su sızdırıyor ama temizlik olarak mükemmel temizlik yapıyor. Tamir edilebilir bi durumdur ama vakit yokluğundan uğraşamıyorum. Kısacası yeni bir dış filtre almak istiyorum. Önerileriniz nedir? Hangi marka hangi türü almalıyım? Şimdiden teşekkürler hayırlı ramazanlar.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bir çok marka kullanan arkadaşlar var, ben kullandığım dönemde Atman 3338 kullanmıştım. Oldukça sessiz çalışıyor ve iyi. Ama gerçekten çok marka var ve göreceli bir konu.

3. avci36

avci36

TETRA TEC EX 1200 ile TETRA TEC EX 700 ikisi arasında tercih yapmak gerekirse öneriniz ne olur?

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Biri 21 waat diğeri 13 waat. Aslında senin akvaryumuna TETRA TEC EX 700 yeterli gelir fakat 150 lt rede balık yükünü epey arttırmışsın. Bu yüzden TETRA TEC EX 1200 almanı tavsiye ederim.

5. avci36

avci36

Peki Olcay hocam önerileriniz için size ve Temel hocama çok teşekkür ederim. İyi forumlar. Bu arada ex 1200 olanı yazmamdaki sebep büyük bi ihtimalle kısa bi süre sonra akvaryumu değiştirecek olmamdı. :) tekrardan tesekkürler. :hepiniziseviyorum:

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İsmail bey; bir ürünü alırken,ileride yapabileceğiniz değişiklikleri göz önüne alıp,buna uygun birşey almak lazım herzaman. Sende bunu düşünmekle çok iyi yapmışsın. em34: ileride akvaryumu büyütmeyi düşünüyorsan TETRA TEC EX 1200 den vazgeçme. ;)

Aslında gönlümden kendin yaptığın filitreyi tamir edip geliştirmek geçiyorya neyse. :)

7. avci36

avci36

Abi o zaten tamir edilecek ama şu için hic fırsat yok.Sabah 8 gece 11 çalısıyorum. Yavru tankım için onu tamir etmeyi düsünüyorum. Buda bana yaklaşık bir ay gibi bir zaman kazandırıyor:)

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Tamam ozaman sen şimdilik dış filitreni al ama en kısa zamanda fırsat bulunca DIY filitrenide halledelim.Eminim TETRA TEC EX 1200 den bile güzel hale getireceğiz onu. ;)

9. avci36

avci36

İnşallah abi. Bu arada siparişi verdim. Heyecanla bekliyorum bakalım sonuç ne olacak.

10. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    Eheim. Sesini duymanız için kulağınızı iyice yaklaştırmanız gerekiyor. Biraz pahalıdır ancak karşılığını alırsınız. Saygılar...

11. avci36

avci36

Dış filitrem geldi. Kurdum çalıştırdım. Gerçektende sesini duyak imkansız ve temizlik konusunda üstüne söz yok. Ama yinede Olcay abi ve diğer akvaristlerle tamir edeceğimiz veya yapacağımız dıy dış filitremiz kadar olamayacak:) Önerileriniz için herkese teşekkürler.

12. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Keşke konuyu daha önce okusaydım.İnşallah sorunsuz şekilde dış filtreniz çalışır.

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yeni filitren hayırlı olsun İsmail.

Ama yenisi gelince eskinin papucu dama atılmasın. :uyari: Eskisini fırsatın olunca ele alalım. ;)

14. avci36

avci36

Yok abi olurmu öyle şey. Eskisini daha bir özenle ayırdım. içinin malzemelerini ızgarasını filan temizledim koydum kenara şimdilik. 750 litrelik bir akvaryum yapmayı tasarlıyorum abi. Şu an koyacağım yerin zeminine beton atmak için kalıp hazırlıyorum. Camların ölçülerini filan hesapladım camcıdan haber bekliyorum. O dış filtreyi onarıp yeni akvaryumda kullanacağız:)

Bu arada cam ölçüleri: 200*75*50 (u*y*d) bu ölçüler için 8mm yada 10mm lik yap yeterli olurmu.. Bu arada hangisini kullanırsak kullanalım köşebent profilleri olacak..

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İsmail 750 lt relik akvaryum yapımı insanı heyecanlandırıyor açıkcası. :)

Ama 750 litrede dış filitreyi unut. O akvaryuma en uygunu sumptur. ;) Sana şöyle kuleli güzel bir sump yaparız. Boşver dış filitreyi. ;)

Ancak;200*75*50 ölçülerindeki bir akvaryumu,nekadar kayıt,kuşak,köşebent atsanda kesinlikle 8 yada 10 mm camdan yapmayı düşünme. ;) Bu hacimdeki akvaryumun cam kalınlığı enaz 15 mm ve kayıtlar dahil komple rodajlı olmalıdır. ;) Ama 15 mm cam az para değil. fır fır:gif

16. avci36

avci36

Abi cam Karsta yok, özel siparişle getireceğiz. Ama normalin iki katı kadar masraf çıkacak:(:( Doğrusu bu ara o kadar maddiyat yok. İki seçeneğim var şimdi. Ya projeyi bir süreliğine uzatacağım yada bizim kamyon İstanbul üzeri geldiğinde yük türüne göre ona yükleteceğiz. Bakalım Allahtan hayırlısı:(

17. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Ben Lifetech 838 kullanıyorum çok da memnunum hocam. Ama karar sizin.

Saygılar...

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ozaman sen bu projeyi ertele. Zira o boyutta bir akvaryum bahsettiğin kalınlıktaki camlardan yapılırsa sonu üzücü olabilir. ;)

19. avci36

avci36

Eyvallah abi, önerilerin için teşekkürler.

20. grkm

grkm

110 lt'lik akvaryuma hangi dış fıiltrelerini önerirsiniz ve fiyatı ortalama ne kadardır? şimdiden teşekkürler :hepiniziseviyorum:

Sayfayı Paylaş