1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtre Ses Problemi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde 0xyGen tarafından 2 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz
    Arkadaşlar selamlar, 3 4 gündür jebo 828 dış filtremden acayip bir tıkırtı geliyor çok rahatsız edici. Bugün temizledim yine aynı mıktanısta filan kırıklık yok . Acaba bunun bir yedek parçası varmıdır bu sesi kesmek için ?

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Dış Filtre Ses Problemi

Aynı markadan bendede var.. Eğer kırık yoksa ve kontrol ettiysen % 99 hava yapmıştır.. Filtreni ağır ağır sağa sola öne arkaya yatırıp havanın borulardan akvaryuma gitmesini sağlayabilirsin.. Ben öyle tıkırtı yaptığında hem bunu yapıyorum hemde o ses gidene kadar ara ara suyu tanka geri veren musluğu kapatıyorum 3-5 saniyeliğine sonra tekrar açıyorum.. dediklerimi ses gidene kadar tekrarlarsan o tıkırtının kesildiğini göreceksin.. Jebo iyi güzel hoşta birde hava alma musluğu yapsalarmış çok güzel olacakmış.Tek eksisi hava alma musluğu ve kalitesi düşük sepet malzemesi..

Kolay gelsin

3. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz
    Dış Filtre Ses Problemi

Yok hocam ne yaptiysam kesemedim sesi. Filtereye giriş musluğunu kapatınca ses kesiliyor acaba muslutan bir yerden mi hava alıyor ? Daha 1 sene olmadı aldığım yere götürsem mi ?
    Hocam biz yapalım o hava alma hortumunu filtrenin üst kısmındaki o pompa müsait delelim ordan :)

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Dış Filtre Ses Problemi

Tabii tabii delde sonra fışkırsın... :F Musluğu falan iyice bastırmassan zaten ordanda su kaçağı yapar.. Filtreyi iyice su doldurup kapatırken azda olsa taşıcak şekilde kapamalısınız.. Hava alma işlemini iyice yapmadığınız sürece boşuna yedek parça almayın derim.. Yada kırılmış olabilceğini düşündüğünüz parçayı iyice bir kontrol edin.. Bende de tıkırtı yada filtre içinden su sesi geldiğinde bahsettiğim yöntemi defalarca yapıp bu sorundan kurtuluyorum.. Sonra çalıştığını bile anlamıyorum... saygılar:gif

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Dış Filtre Ses Problemi

Dış filtrenin üzerine elinizle hafifçe bastırın büyük ihtimalle ses gidecektir. Elinizi çektiğinizde ses yeniden geliyorsa üzerine çok ağır olmyan bir cisim koyabilirisniz.

6. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz
    Dış Filtre Ses Problemi

Volkan hocam,
    ben filtreyi suyla şu şekilde dolduruyorum. Su girişini suya sokuyorum su çıkışından da bir nefes çekiyorum kendiliğinden dolmaya başlıyor.

Fatih ses kesilmedi maalsef bastırınca.

Pervane miline bakıyorum kırıklık herhangi birşey yok dümdüz. Sağa sola yatırınca ses azcık kesildi ama devam ediyor.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dış Filtre Ses Problemi

Yunus kardeşim, bende Eheim 2217 kullanıyorum. Filtre temizliği yaptıktan sonra bendede oluyor bu durum. Çıkış musluğunu çok az açıp kapatarak havayı alıyorum. Bu sesi yaparken dikkatli bak tankın içindeki çıkış borusuna, tam randıman ile suyu tanka basmıyor zaten. Volkan hocamın dediği doğrudur, katılıyorum.

Üzerine bir nesne koyarak sesi kesinlik ile kesemessin.

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Dış Filtre Ses Problemi

İşte bu sebepten Atman'ı çok seviyorum.. Azcık hava yapsın tepesinde ki anahtarla işi çözüyorsunuz.. Yunus kardeşim dediğim işlemi ses kesilene kadar yapmaya devam et ama ani hareketlerle değil yavaş yavaş yatır ve havanın kapağın altında ki kısımlara gelecek şekilde göz kararı denk getirmeye çalış.Zaten o esnada su çıkış borusundan hava kabarcıklarının atıldığını göreceksin.. Murat abiminde yinelediği gibi su çıkış musluğunu ara ara aç kapa ki içeriye su doldurup havayı dışarı atalım..

Hazır konu açılmışken bir kaç ufak hatırlatmada yapmak istiyorum.Temizlikten sonra eğer yeni elyaf yada sünger koyuyor isek bunları mutlaka iyice ıslatıp , (akvaryum suyu burda:gif , musluk suyu hehe.gif ) yıkayıp , sıkıp içinde ki havanında atılmasını sağlayarak sepet içerisine öyle yerleştirmeye özen gösteriniz.Bu şekilde filtre sepeti içinde minimum hava kalmasını sağlamış olursunuz.. Ağzına kadar suyu doldurup kapağı kapatıp o şekilde çalıştırırsanız her seferinde ağzınızı değmek zorunda kalmazsınız.. O boruları bir yere kadar dezenfekte edebiliriz , fazlası bizi koruyabilir ama suya karıştığı zaman canlılara zarar verebilir..

Sayfayı Paylaş