1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtre Seviyesi

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde submers tarafından 27 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. submers

submers

İsim:
    ali
    Tankla dış filtre aynı yükseklikte olursa ne sakıncası var?
    Veya emiş borusu aynı seviyedeki tankdan suyu çekip yüksek tanka su basarken elektrik kesilmesinde sifonlama yapar mı?
    yaparsa emiş borusuna çekvalf gibi bişey takılabilinir mi?

Teşekkürler...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Dış Filtre Seviyesi

Elbette aynı seviyede olan tanktan suyu çekip üstteki tanka su basan dış filtre elektirikler kesildiğinde üstteki tanktaki suyu aşağı vermeye devam eder ve alt tank taşar. Ancak üstteki tanka dış filtrenin hortumunun ne kadar su içinde olduğuna bağlıdır bu. Su yüzeyinin 1 cm altında tutulursa su o seviyeye kadar çekilir ve su çekiş hortum ağzının altına düştüğünde durur. Çekvalf derindeki hortum olan durumlarda çözüm olabilir ama dış filtre hortumuna takılabilecek bir çekvalf var mı onu bilmiyorum. Buna da gerek var mı diye düşünüyorum.

Dış filtre ile akvaryum aynı seviyede olursa derken bu ince bir hesaptır ancak dış filtrenin su emiş borusugenelde dış filtrenin altındadır yani genelde tank ile aynı seviyede olmaz, özellikle denk getirmek için uğraşmak lazım. Oldu diye düşünürsek elektirikler gidip geldiğinde dış filtre akvaryumdan su emmeye başlayıp sirkilasyonu sağlamakta zorlanabilir. Biraz aşağıda olması lazım. En azından su emişi aşağıda olursa iyi olur.

lordnelsono6 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş