1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtre Temizliği-Nasıl Yapılmalıdır-Hangi Aralıkla?

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde berkan tarafından 24 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız
    Arkadaşlar,

150 litrelik akvaryuma Jebo 825 dış filtre kullanıyorum.Ne kadar zamanda filtrenin malzemelerini temizliyicem ya da değiştiricem ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Dış Filtre Temizliği-Nasıl Yapılmalıdır-Hangi Aralıkla?

Temizlik konusu biraz da akvaryumdaki canlı yüküne bakar. Dış filtre içinde kullanılan http://www.akvaryumportali.com/tatl...re-malzemeleri-ve-kullanim-alanlari-1078.html konusunda da akvaryum yükü önemlidir. Kimyasal filtre malzemelerinin değişiminde akvaryumdaki atık miktarı özellikle önemlidir. Standart mekanik temizlikte ise süre biraz tamamen hobicinin elindedir.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Benim kendi deneyimimi paylaşmak isterim yanlışım varsa uyarın.

Ben tetra akvaryumum olduğu dönemde dış filtrede ki malzemeleri temizlemiyordum bakterilere zarar vermemek için sadece elyafı değiştirim sungeri çok kirli ise temizliyordum ve temizleme sıklığı da filtrenin debisi düşene kadar bekliyordum.

hobicii ve berkan bunu beğendi.
  4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Halil abi bakterilere zarar vermemek için ben filtremi 2 haftada bir su değişimi yaparken akvaryum suyuyla temizliyordum ve bakteriler ölmüyordu.

berkan bunu beğendi.
  5. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Yani filtrenin debisi düşer ve malzemeleri çok kirlenirse mi temizlemeliyim.

Mazlemerini yenilemeye gerek varmı?

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Malzemeler yenilenmez elyaf hariç diğer tümü akvaryumun kendi suyu ile hafif durulanır tekrar yerine konur sadece elyaf değişir.

berkan bunu beğendi.
  7. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Teşekkürler. :aha:

8. Loneliness

Loneliness

İsim:
    Tuhaf Elbir

Merhabalar...Aslında temizlik konusu değil fakat geçenlerde başıma gelen bir şeyi sizinle paylaşıp çözüm önerilerinizi bekliyorum. Bende de aynı filtreden mevcut, ve geçen temizledim elyafı değiştirdim iyice durulayıp yerine kaldırdım. Fakat dış filtrem artık çok ses yapmaya başladı. Sanki birşey bir yere vuruyormuş gibi ses geliyordu. Bende söktüm ve kafa kısmını ters tuttum, sesin nerden geldiğini anlamak adına tekrar çalıştırdım ve ufak pervanenin içinden geldiğini anladım. Orayıda söktüm bakmak için ve pervanenin altında 3 cmli bir parça ve sanırım mıktanıslı bir parça bunun ses yaptığını anladım.(tabi bu benim gözlemlediğim) Benim ne yapmam lazım arkadaşlar bu sesi kesmem için gerçekten rahatsız edici bir ses veriyor...saat:gif

9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Filtreyi temizlerken motorun pervanelerine zarar vermediğinizden emin olun ilk önce. Kafayı çıkarıp bir bakın pervanenin kanatları tam sayıda mı? Eğer tamsa filtre tekrar çalıştırıldıktan sonra ses yapmaya devam ediyorsa içinde belli belirsiz hava kalmış olabilir, çalışırken filtreyi aşağı doğru hafifçe eğin, sonra da sağa veya sola doğru çeirmeye başlayın. bunu uafk ufak sıklıkla yaparsanız içindeki havayı almış olursunuz. bu hava dolayısıyla çok ses yapar dış filtreler.

Temizlik konusunda zaten bulabileceğiniz bütün bilgiler verilmiş bu kadar kısa süre içinde :)

10. Loneliness

Loneliness

İsim:
    Tuhaf Elbir

Pervanede bir sıkıntı yok. Sapasağlam dostum. Belki dediğin gibi hava yapmış olabilir önerini dinlicem ve akşam deneyeceğim dediğini...

11. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

tamam, bi haber verirsin bize de.. ben iki farklı dış filtre kullandım bir süre, bu sorunları yaşadım ve bu şekilde çözdüm. Üstten su eklemeyle veya sifonlamayla vs. vs. ile düzelmiyor bu sorun. Ancak sallama çalkalama yapmak gerekiyor ki suyla hava yer değiştirsin. bu yöntemle filtre içindeki hava filtrenin çıkışından akvaryuma basılıyor, haliyle o hava gidince de yerine su doluyor. İçinde hava kabarcıkları olmayan filtre de son derece sessiz çalışıyor, zeminde temas ettiği yer nedeniyle yapabildiği kadar uğultu yapıyor, hepsi bu.

12. Loneliness

Loneliness

İsim:
    Tuhaf Elbir
  13. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

tamam işte, bu bizim ana elemanımız zaten. suyu çekerken hava kabarcıkları varsa pervaneden sesler gelir, gayet normal. Ben ilk filtremi aldığımda lan ne kadar sessiz çalışıyor dedim. Çıt yoktu. Ondan sonra baktım ki su gelmiyor, gitmiyor. Kafayı söktüm baktım içinde bu bahsedilen parça yok :) Sıfır ürün alıyorsun (eminönünden) ve içinden en önemli malzeme çıkmıyor. İğrenç.

14. Daytm

Daytm

İsim:
    derviş toygar

akvaryumda gözenekli taşlar, çakıllar ve kum gibi malzeme bakterileri tutmaya yeter. Biraz da büyükce ise akvaryumunuz dış filtrenin içindeki bioball ları temizlemeden diğer medya yı değiştirin. Rahat ve sorunsuz ayda 1 hatta daha uzun periotlarda değişim yapıyorum. Bazen 3 ayda bir oluyor. Herşey yolunda. Dış filtreyi tamamiyle temizlediğimiz de oluyor. Kısaca bu işte olmazsa olmaz diye kurallar yok.. Akvaryumunuzda gerekli malzemeler varsa dış filtre sadece temizlik amaçlı kullanılabilir. Bakteri yerleşimi akvaryumun içinde de pekala mümkün.

Sayfayı Paylaş