1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtre Temizlik

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde berkan tarafından 10 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız
    Merhaba Arkadaşlar,

Akvaryumumu yeni kurdum ve şuana dek hiç dış filtreyi temizlemedim.Bugün temizliyicektim ama fişini çekip kapağını açtığımda dışarıya 2,3 litre su boşaldı kapağı kapatmasam daha boşalıyordu.Filtreyi temizlemek için suyunu nasıl boşaltırım ?
    Bu arada filtre jebo825.

İyi günler.

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Dış Filtre Temizlik

Merhaba, dış filtreyi temizlemeye başlarken önce emiş borusunun musluğunu kapat Berkan, filtre fazla suyu çıkış borusundan attıktan sonra onunda musluğunu kapat. Daha sonra muslukları filtreden sök, filtreyi banyo, lavabo nerde yıkayacaksan kapalı bir şekilde götürüp orada aç.

GKARE ve berkan bunu beğendi.
  3. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Teşekkür ederim.Ben ne kadar kirlenmiş diye odada açtım ilk önce bi açtım her taraf su oldu.Tabi acemilik,ne yapıcan.:crazy1:

4. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Filtreyi temizledim(sanıyorum:D). Elyaflarını değiştirmelimiydim?

5. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Evet, elyaflar değiştirilmeli. Eğer sünger varsa akvaryum suyunda çalkalanmalı.

berkan bunu beğendi.
  6. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Filtrenin hortumlarıda kirlenmiş onları temizlemelimiyim,nasıl?

7. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Onların temizlik aparatları var ama hiç kullanmadım. Dış filtre de kullanmadım. Aslında onun içindeki kahverengi şeyleri balıklar çok sever, ben olsam akvaryuma koyar karideslere temizletirim. :)

berkan bunu beğendi.
  8. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Hortumlarin icini temizlemek icin aparati var ondan alman lazim.

berkan bunu beğendi.
  9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Hortumun boyu kaç cm? 120 diyelim. 150 cm'lik bir tane tel alırsınız elinize, tel, uydun anten kablosu, artık ne bulursanız. bir ucuna hortumun içinden zorla geçecek kadar kalınlıkta bir sünger parçasını telin/ kablonun ucunu eğip bükerek sıkıştırın. Hortumun bir ucundan telin sünger olamyan ucunu itin öbür uçtan da süngerle birlikte çekin. Sonra diğer uçtan aynı şekilde yapın. Bu işlemi lavaboda yapın, arada bir hortum içine su döküp yosunların daha güzel temizlenmesini sağlayın. Ben yaptığımda pırıl pırıl yepni gibi oluyor.
    Kişiye özel hortum temizleme yöntemim :) mideniz bulanabilir kokudan benim gibi hassassanız...

berkan bunu beğendi.
  10. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Alternatif - 1 : % 90 başarı ve çok hızlı...

Tuvalet kağıdı yada bir parça elyafı hortumun içine sokup, hortumu çeşmenin ucuna soktuktan sonra suyu açtığınızda elyafla birlikte hortumun içindeki yosun, alg, bakteri vb oluşumlar akıp gidiyor (bunu da bu forumda bir arkadaşımız söylemişti). Dış filtreye inen kalın hortum duş çeşmesi çıkışı ile uyumlu, geri dönüş hortumun çapı ise standart çeşme ucu ile uyumlu (artık tahret musluğu vb... her türlü musluk çıkışını deneyin hortuma uyumlu en az 2 tane musluk bulursunuz evinizde :D). Hortum çeşme çıkışını tuturamazsanız gene hertaraf su oluyor :D

Alternatif - 2 : %95 başarılı bir temizlik - süre daha uzun
    NYY bakır kabloyu hortumun bir ucundan sokup diğer tarafından çıkardıktan sonra ucuna wc kağıdı veya elyaf veya sünger bağlayıp geri çekmek.

Ben 2 yada 3 kez dış filtre temizliğinde bir kez de boru içlerini temizliyorum. Dış filtre temizliği yaptığım hafta dip çekimi yapmıyorum.

En son temizliğimde Muslukları çok sıkmışım, açamadım mecburen hortum bağlantısından söktüm, bu durumda önce akvaryumun içindeki aparatları sökerek sifonu durdurmak ve aşağıda bir kova bulundurmak en iyisi :D... Bulundurulmassa ve bağlantılar sökülmezse gene her taraf su :D...

berkan bunu beğendi.
  11. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Hepinize teşekkürler.Bidahaki filtreyi temizleyişimde hortumlarıda sizin dediğiniz gibi temizlerim(en kolayı ile).

Sayfayı Paylaş