1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtre Yapıyorum

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde seven_4u tarafından 6 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    60 litrelik canlı doğuran tankım için bir dış filtre yapmaya karar verdim.Bugün işe koyulucam...

Tankın içinde bir mangrov kökü var ve suyu bulanıklaştırıyor..Bir kere bunun için dış filtrede aktif karbon kullanacağım..Kafa motoru olarakta Atman F-201'in kafa motorunu kullanacağım...Eğer başarılı olabilirsem iç filtre kullanmayacağım...

Bunun dışında filtreye elyaf ve sünger koymayı düşünüyorum.

Şimdi kafamda tasarladığım şablon şu:

Gidip çok büyük olmayan bir çöp kovası almak...Su girişini üstten,çıkışını yandan yapmayı düşünüyorum...Bu düşünceyle en üste sünger,altına elyaf,suyun çıkmadan önce son uğrayacağı adres olarakta aktif karbonu koyacağım..

Su girişini ve çıkışını çift hortumlamı yapmalıyım,tek hortumda yeterli olurmu?Kafa motorunu tankın içinde bırakacağım...

Ve esas sorun şu...Sizce Atman f-201 kafa motorunun debisi sirkülasyon için yeterli olurmu?

Son olarak fikrinizi almak istediğim konu da şuki hortum giriş ve çıkışlarını su sızdırmayacak şekilde en sağlam nasıl izole edebilirim?

İlk DIY çalışmam olacak,yardımlarınıza fazlasıyla ihtiyacım var.. :)

YIKIKTEMO ve murer bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hocam düşüncen hayırlı olsun, yerinde bir karar olmuş sizin için.

F-201 kafa motoru yeterli gelecektir. Temel hocam bağlantı aparatları ile ilgili detayları aktaracaktır.

Mangrow kökü için küçük bir öneri. Kök suya olduğundan fazla salınım yapıyor, bunun için 1-2 saat bir tencerenin içinde, birkaç kez suyunu değiştirerek kaynatırsanız bir nebze olsun salınımı önleyebilirsiniz.

Kolay gelsin......

3. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Çok teşekkür ederim,ama galiba işim baya zor...

Şöyle bir sorunum var;bu hobide o kadar yeniyimki daha önce bir akvaryuma kurulu bir dış filtre görmedim açıkçası o yüzden çalışma mekanizması hakkındaki tek bilgim forumda okuduğum konulardan öğrendiklerim...

Ama sizin yardımlarınızla başarabileceğimi düşünüyorum..

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Oğuzhan bey;

Bu istek ve hobiye duyduğunuz heyacan'la çok güzel kareler ortaya çıkacağından eminim.Siz yapacağınız dış filitre için malzemeleri alın takıldığınız yerde,biz gereken tüm desteği vermeye hazır bekliyoruz.

seven_4u bunu beğendi.
  5. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Bir adet 3 litrelik turşu bidonu aldım,ne olur ne olmaz diye 5metre şeffaf hortum aldım,suyun debisini gözümle göreyim diye :)

birde sünger aldım,suyun ilk süzülümünü yapmak için...Akşama elyaf ve karbon ile birlikte filtre yapımına başlayacağım...

Şimdi ilk sorum şu malzemeleri bidona yerleştirirken aralarına birşey koymam gerekiyomu?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hocam hayırlı olsun kararın. Akvaryumun bir ihtiyacı olduğuna şüphe yok filtreye. Kafanı bulandıracak veya yapmanı zorlaştıracak birşey yok.

Turşu bidonu seçmişsin sanırım. Bu malzeme ile filtre yapacaksan ve kafa motorunu akvaryum içinde tutacaksan bidona su kapağının ortasını delerek takacağın hortum girişinden yapabilirsin.

Bu aparat bildiğimiz hortum takma uçları. Nalburda, Fırat boru bayilerinde var vs var. Daha kolay hortum takılabilir olmasından dolayı alırsan iyi olur. Kolay bulursun sorun değil. Bu aparattan bir iki adet lazım. Bidonun kapağının ortasını deleceksin ve hortumuna uygun boyutta olan aparatı zaten somunlu olduğu için kolayca takacaksın. Somunsuz aparat bulursan sorun değil silikon ile sıkıca takıp kuramaya bırakabilirsin.

Su bidonun kapak kısmından girecek ve filtre malzemelerinden geçerek akvaryuma dökülecek. Döküleceği nokta yani bidonun deleceğin noktası bidonun alt kısmı. O kısma ister yine aparat tak, istersen bildiğimiz plastik su borusunu dirsekleriyle uygun ölçüde ayarlıyarak suyu akvaryum üstüne indir.

Malzeme kolay hocam. Üstten aşağı doğru sıralarsak, önce elyaf, sonra bildiğin çatı kiremiti parçalarıi sonra sünger ve sonra kadın çorabı içinde kömür tamamdır.

Takılırsan portal burda.

7. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    Bu gece biraz geç oldu,yarın imalata başlarım artık.. :)

sanırım herşey kafamda oturdu,şu an benim için tek sorun akvaryumdan yükseğe filtreyi nereye koyacağım... bi çare düşünücez artık :)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Burası portal. Aslında gerek yok bu tarz bir parçaya. Bir bidon akvaryum üstünde bir cam üstüne bile koyulabilir. Fakat filtre sistemide fikir verir belki sana. Arkasına yapılan filtre sehbası.

9. seven_4u

seven_4u

İsim:
    Oğuzhan Er
    sehpa güzelmiş...neyse yarın duruma göre bişeyler düşünücem bakalım...artık hayırlısı :)

10. arador88

arador88

İsim:
    Oğuzhan
    Cevap: Dış Filtre Yapıyorum

Forumda yeniyim arkadaşlar eski bir konu ancak kusura bakmayın. Yeni konu açmaktansa burada gördüğüm için soruyorum... :cekingen:
    Kiremit ve kömür ne işe yarıyor acaba ? Ayrıca kömür bildiğimiz mangalda kullanılan kömür mü ?

11. üstüntecrübe

üstüntecrübe

İsim:
    bilal aydemir
    Tebrik ederim çalışmaların devamını bekliyoruz.

Sayfayı Paylaş