1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtreden Deniz Akvaryumu Sump Olur mu?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde acemier tarafından 27 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. acemier

acemier

İsim:
    ali çalışkan
    Dış filtreden deniz akvaryumu sump olur mu merak ettim. Foruma yeni katıldım . Benim deniz akvayumunun her şeyi hazır t8i ps'si bir tek sump işi kaldı . Benim deniz akvaryumu 400 litre. Deniz akvaryumuna dış filtre olur mu ?

Bir de hangi cins balıkları koyabilirim?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hoş geldiniz,Deniz akvaryumunda sump olunca dış filtreye ihtiyaç kalmaz,ama güzel yapılan her şey çalışır.Balık konusunda ilk etapta dayanıklı balıklardan ekleye bilirsiniz damseller veya palyaçolar gibi...

3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Dış filitre deniz akvaryumunda başka amaçlarla kullanılabilir,(media reaktörü, gerekli durumlarda geçici mekanik filitrasyon gibi), ama bir deniz akvaryumunun ana filitrasyon elementi olamaz.

deniz akvaryumlarında ana filitrasyon ekipmanı protein skimmerdir(PS), bazı nano ve pikolarda ufak boyutlu olduğu için eğer görüntüsü de sizi rahatsız etmiyorsa tank içinde kullanılabilir, ama belirli bir hacmin üzerindeki akvaryumlarda, mesela 100 litrenin ve üstleri için PS'ler oldukça hacimli ve büyük olduğu için anatanktan ayrıca bir sumpın içinde çılıştırmak bir zorunluluktur.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. acemier

acemier

İsim:
    ali çalışkan
    o zaman bu akvaryumu tatlı su yapıyım küçük olana piko yapıyım olur mu ? ona sump yapma zorunluluğu var mıdır ?

5. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Ne yapmak istediğinizi, elinizdeki tank boyutlarını (en x boy x derinlik ) olarak söylerseniz daha rahat yardımcı oluruz.

6. acemier

acemier

İsim:
    ali çalışkan
    küçük olan 72x45x45 (h)' likte palyaço balığı ile temizlik ekibi belki fire goby veya royal gramma besliye bilirim olmadı sırf palyaço balığı ile cardinal olabilir . Buna sump şart mı ? benim ps var.

7. acemier

acemier

İsim:
    ali çalışkan
    en 45, boy 72 , derinlik 45.

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Sizdeki Ps nin modelini yazarmısınız...:)

9. acemier

acemier

İsim:
    ali çalışkan
    Hydor performer protein skimmer 500 akvaryumcu bana bunu önerdi bende aldım. 750 tl'ye aldım sizce ucuza mı almışım ? bide 95x45x45(h) akvaryumumda iyi çalışır mı ?

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Keşke almadan önce bir sorsaydınız ama sizin 200lt lik akvaryumu uçurur,yalnız onu eklemek için sump almanız gerekecek ve akvaryumu deldirmekte lazım...:)

11. acemier

acemier

İsim:
    ali çalışkan
    isterseniz değiştiririm siz benim akvaryum için hangisini önerirsiniz ?

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
  13. acemier

acemier

İsim:
    ali çalışkan
    Yarın değiştiriyorum teşekkürler ! Birde hangi cins balıkları bakabilirim ?

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Balık için çok erken akvaryumu kuralım su dönsün diatom olsun test yapalım o kolay...:)

15. acemier

acemier

İsim:
    ali çalışkan
    Yok yani seçiyimde balıkları sonra bulamam.

Alparslan bunu beğendi.
  16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yok öyle olmuyor ilk önce alt yapıyı güçlendirip canlı sonra ekleniyor,ayırtmanıza gerek yok her zaman bulunacak canlılar...

17. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Hydor iyi markadır. Yanlız aldığınız ps oldukça eski teknoloji artık üretilmiyor.(en az 5 yılı var).
    Yeni nesil ps ler 405,505,705 model numarası ile üretiliyor.
    Bm Nac 7 iyidir.
    Canlı koymadan önce, akvaryumun canlı yaşamına uygun hale gelmesi gerek. Sistem oturmadan yapılacak canlı eklemeleri, hüsranla sonuçlanır genellikle.
    Sabırla bekleyin. Canlı bulunur. Kargo ile her yere gidiyor.

18. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    O hacimde küçük tek bir tang bir çift percula, 3-4 wrasse cromis veya bleny cislerinin ufak tefeklerinden olur ama!! sump şart, biyolojik altyapının gelişmesi için en az 1 ay suyun dönmesi tüm bu canlılarında fasılalarla bir kaç ay sürede girilmesi gerekiyor.

YIKIKTEMO ve BulentS bunu beğendi.
  19. acemier

acemier

İsim:
    ali çalışkan
    sizin söylediğiniz balık cinsleri 72x45x45 için mi ? yoksa 90x45x45(h) için mi ? o_O

20. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    72*45*45 için dedim ama 90*45*45 olursa bir tang daha olur diyelim :) :)

Ben 80*45*45 kullandım Bir yellow tang+iki yellow wrasse+2 percula baktım. belki bir küçük balık daha olurdu ama hepsi bu. Diğer türlü wrasseleri ve ve perculaları çıkarıp bir tang hatta bilemedin 2 küçük tang daha eklenebilir, ama eninde sonunda tangler büyüyen balıklar ve akvaryumun limitlerini zorlayacaklar bir süre sonra.

Yaklaşık bu ebatlarda Yağmur arkadaşımızın kurulum konusu var bir incelemenizi tavsiye ederim.

acemier bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş