1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış filtrelerin gerçek güçleri - Litre / Saat

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde 0xyGen tarafından 10 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz
    Arkadaşlar selamlar,
    bütün dış filtrelerin üzerinde litre/saat cinsinde abuk rakamlar yazıyor ben geçen gün bir ölçüm yaptım.

Ölçüm yaptığım filtre : Jebo 828
    Kutu üzerinde yazan : 1200 L/saat
    Testi yaparken üzerinde kutusundan çıkan orjinal hortumları vardı ve 2 litrelik bir kap'a suyu, akvaryuma verdiğimle aynı seviyede doldurmaya başladım jebo bu kabı 13 saniyede doldurdu

buna göre

13 -------------------- 2 L
    60 -------------------- x
    13x = 120 , x = 9L,

Dakikada 9 litre çeviriyor 60 dakikada ise 60*9 = 540 Litre yapar. Sizde bu basit testi uygulayarak forumdaki diğer dış filtre satın alacak arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.

Sonuç olarak jebo 828 = 540 Litre / Saat

Not : Filtre temizligi testi yapmadan yaklaşık 5-6 gün önce yapılmıştır.

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Yunus bey, genelde filtrelerin üzerinde verilen saat/litre değerleri, içi boş ve hortumsuz test edilerek verilen değerlerdir. Bu durum ise, içi malzeme doluyken ve ne yüksekliğe su basacağı olarakak tam yükte çalışması ile ilgili çıkış değerlerini, litre/saat olarak, olumsuz etkileyecektir. ;)

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Filitrenin temizliği/pisliği Basmış olduğu su yüksekliği ve mesafesi debiyi herzaman etkiler. Ben hiçbirzaman motorun üzerinde yazan rakamları ciddiye almam ama yarı yarıya bir debi ise oldukça ilginç.1200 lt yazan motorun 540 litre basması gibi. Tabi daha kaliteli motorlarda bu rakam yarı yarıya değil 4/ 1 gibi.

Sayfayı Paylaş