1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtremde ki Canlılar Ne Olabilir ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde volkantr34 tarafından 10 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Arkadaşlar bugün iş yerinde ki tankımın dış filtresine baktığımda içinde ufak ufak su piresi gibi zıp zıp zıplayan iğne ucu büyüklüğünde canlılar gördüm.. Filtrenin içinde karidesler vardı ama bunlar karides yavrusu bile olamayacak kadar ufak ve yavru karidesleri biliyorum zaten yeni doğmuş karideslerde gözüküyor ama bunlar su piresi gibi canlılar.. Sizce bunlar ne olabilir ? Akvaryuma tubifex dışında canlı yem atmadım..

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Volkan hocam eğer filitrenden su piresi çıkarsa aşılamak için bir kültür isterim ona göre. :D

Resimlenilebilecek boyuttalarmı ? Resim olursa daha net cevaplar verebiliriz ne oldukları hakkında. ;)

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Valla hocam hiç bilmiyorum ilk defa başıma geliyor.. Filtrenin içinde karides vardı 3 tane o bile çoğaldı yavruladı falan.. Ve filtrenin tabanını görseniz varya gıpgıcır.. Atman'ın içi gözüküyor arkadan bir ışık tuttuğunuzda.. Fotoğraflanacak birşey değil ne yazık ki.. Resmen iğne ucu büyüklüğünde ve bir sürü var.. Zıp zıp geziyorlar filtre camında yürüyorlar falan.. Su piresimi ürettim ben şimdi :F :D haha:

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

İnşallah su piresidir hocam. :) Canlı yem işte ne güzel.Benim balıklarıda senin akvaryuma salsakmı ne yapsak bu sıra ? pala.gif :D Ama dış filitrenin içinde su piresi yaşayamaz. Sanırım başka birşey. huh:

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Kendi kendine ne üreyebilir hiç bilmiyorum.. 3 ayı geçti temizlemedimde dış filtremi hiç , eğer böyle canlı yem tarzı bişey üretecekse hayatta açmam filtreyi :D :D :D Suyum gıcır gıcır.. 1 ayı geçti daha bugün yarı su değişimi yaptım.Döktüğüm su bile eklediğim su kadar berraktı..

6. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Benim dış filtrenin sepetlerindede siyah siyah noktalar türedi birşey yumurtlamış yada kolonileşmiş ama anlamadım bakalım ne çıkacak doğadan çok fazla ekleme yaptım son zamanda valla ne çıkarsa şaşırmam artık

7. xl-kral

xl-kral

Benim dış filitremin içinden hep yavru balık çıkardı sizinkide öyle olmasın?

8. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Öcü girmiş öcü :F

Merak ettik filtreyi açıp bir örnek alıver ;)

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

İğne ucu büyüklüğünde yavru balık olur mu arkadaşlar :) Yavru balık olaylarını geçtim hatta alıştım o olaylara :) Emiş borusunun çevresinde yavru balığın geçemeyeceği kadar ufaklıkta bez var.. Bu ne balık nede karides yavrusu.. Minnacık ve zıp zıp zıplıyor vede çok hızlı hareket ediyor.. Bana su piresini andırdı ama oda mümkün değildir heralde..

Valla Hasancım bende çok merak ediyorum ama örnek alıp gösterebileceğim birşeyde değil acaip ufak ve onu büyük göstermek için çok çok sağlam bir fotoğraf makinesine ihtiyaç var.Böyle birşey duyan yada başına gelen benden başkası var mı diye sormuştum. :) Hala bekliyorum..

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Valla bende merak ettim. Hocam resimlenebilecek boyda iseler resimleyip paylaşın. Belki bir fikir yürütebiliriz o zaman.

Saygılar...

11. xl-kral

xl-kral

Zıp zıp zıplayan birşey.Çok garip akvaryumdan geldiği garanti. Balıklarınıza su piresi verdiyseniz içine kaçmış olabilir filtrenin.

12. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Açıkçası su piresi olma ihtimali çok düşük yosun olması lazım su piresinin yaşaması için ve üremesi için. Hatta biz bildiğimiz ekmek mayası kullanıyoruz bir miktar yoksa yosunda yeterli olmuyor tek başına. Bu olsa olsa bi sineğin yumurtalarından çıkan larvalar olabilir diye düşünüyorum. Ya da başka bir böceğin larvalarıdır. Balık olması imkansız sizin de belirttiğiniz gibi...

13. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Gökhan Bey size katılıyorum. Çünkü hayatım boyunca zıp zıp zıplayan küçücük beyaz renkte balık yavruları görmedim. Acaba sivrisinek larvası olabilir mi ? Akvaryumun bulunduğu işyerinde sivrisinek var mıydı Volkan Abi. Çünkü bir ara yavru akvaryumumda da bu tür canlılar görmüştüm. Akvaryuma dikkatli baktığımda içerdeki anaç sivrisineği görünce gördüklerimin bu anaca ait larvalar olduğunu anladım. Yavrularım afiyetle tükettiler.

Saygılar...

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Volkan hocam,çokta fazla kurcalama. Ne güzel canlı yem kültürü yerleşmiş işte daha ne istiyorsun? :D Fazla ürerlerse banada getir. Bu sıra yavru çoğaldı bende canlı yem lazım. :D

15. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Olcay Abi bahsettiğim gibi bende de olmuştu. O zamanlar canlı doğuran besliyordum ve emin ol yavrular bir haftada 1 cm oldular. Çünkü bunlar neredeyse saf protein. Zaten canlı yemin amacı balığa büyümesi için gerekli olan temel madde proteini sağlamaktır. Bunlar ürerlerse keyfine diyecek yok hocam.

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Ofiste sinek nadirende olsa oluyor sineğin olmadığı yer biraz zor tabii de kapaktan içeriye girmesi için bayağı ufak biryerden geçmiş olması yada kapak açıkken girmiş olması lazım oda mümkün tabii.. Sinek larvası suyun içinde hatta dış filtrenin içinde yaşayabilir mi ? Şaşırdım valla..

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Dış filitrenin içindeki akıntıya dayanacaklarını sanmıyorum sinek lavralarının hocam. huh:

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Bakalım artık büyürlerse büyürler bizde ne olduğunu anlamaya çalışırız ölürlersede öğrenemeden gitmiş olacaklar. huh:

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

İnşallah ölmezlerde ne olduğunu anlayabiliriz. huh:

20. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Bahsi geçen bu canlıların rengi nedir Volkan Abi? Bir süre önce tarifine uygun bir canlıyla karşılaşmıştım akvaryumda...Abdullah Hocamızın üstün çabası ve özverisiyle Seed Shrimp adı çıkmıştı ortaya...
    Kendisine bir kez daha teşekkür edeyim bu vesileyle...Bayağı uğraştırmışım kendisini :)

Seed Shrimp (Sayfa 8) ve bazı kimliği belirsiz canlılar hakkında bilgiler için aşağıdaki linke tıklayabilirsinizburda:gif
    http://www.akvaryumportali.com/forum/kimligi-belirsiz-canlilar-t1852.0.html

Sayfayı Paylaş