1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtreye Modifiye [ Kolay ]

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde wizi_emre tarafından 7 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. wizi_emre

  wizi_emre

  Mesajlar:
  230
  İsim:
  Emre Soycan
  Dış Filtreye Modifiye [ Gayet Kolay ]

  Çoğu sepetli dış filtrenin sorunudur benim üzerinde çalıştığım şey. Kova ile sepet arasında boşluk kalır ve ufak taneler buradan sızar. Peki ne yapmalıyız da bunlara dur diyebilelim. Aslında herşey çok basit. Yeterki insan yapmak istesin.

  İlk önce sanayideki civatacılarda ve yapı marketlerde bulabileceğiniz lastik.
  [​IMG]

  Sonra sepetimizin boyunun 3/4 kadar uzunlukta kesiyoruz. Çünkü uçları birleştirdikten sonra uzuyabildiği için sepete daha iyi sarılıyor lastik.
  [​IMG]

  Şimdi sıra uçları birleştirmeye geldi. Lastiğin iki ucunu bir araya getirip zımba yardımı ile tutturun. ( Üst üste getirip yapıştırmayın. Bu o kısımda ikinci kat demek ve bunun anlamıda gene boşluk oluşması demek. )
  [​IMG]

  Sırada, sepetin etrafına geçirmek kaldı. Bunuda yapıyoruz.
  [​IMG]

  Sepetimizi kovanın içine yerleştiriyoruz. Girer iken lastikten dolayı biraz zorlayabilir ama korkmayın geri çıkarırken ufak ufak sağa sola hareket ettirerek kolay çıkıyor.
  [​IMG]

  İşlemimiz bitmiştir.
  [​IMG]


  Artık suyunuz filtreye girdikten sonra sepetlerinizdeki malzemelerden geçmeden akvaryuma geri dönemeyecek. Haydi kolay gelsin. tem02.gif

  Not : Resimler telefon ile çekildi. Kalite o kadar iyi değil. Ama herşey anlaşılabiliyor. :cekingen:
   
  lordnelsono6, The_ReligiouS, reis ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 2. wizi_emre

  wizi_emre

  Mesajlar:
  230
  İsim:
  Emre Soycan
  Cevap: Dış Filtreye Modifiye [ Kolay ]

  İlk mesajımı düzenleyemediğim için ayrıca yazmak istedim. Bu işlemi bütün sepetler için yapın. O zaman çok sağlıklı bir filtreniz olmuş olacak :)
   
 3. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Cevap: Dış Filtreye Modifiye [ Kolay ]

  Aslında filtrelerin çoğunda kilit sistemi bulunuyor su girdikten sonra kovalar birbirine kenetleniyor. Bunun için tam oturması ve lastik contaların yardımıyla geçmesi lazım. Yani en üstteki sepeti havaya kaldırınca alttaki sepetlerde onunla birlikte gelecek kadar sağlam olabiliyor. Ama sepetlerinde bu kadar güvenlik önlemi olmayan filtreler için ideal yöntem.
   
 4. wizi_emre

  wizi_emre

  Mesajlar:
  230
  İsim:
  Emre Soycan
  Cevap: Dış Filtreye Modifiye [ Kolay ]

  Bu düzenlemenin tam olarak kilitleme sistemi ile ilgisi yok. Sepeti kovanın içerisine yerleştirdiğinde yanlarda boşluk olmuyor mu ? Sepetli filtrelerin %90 nında var bu sorun. Sepetlerin üzerinde bulunan borulardan su aşağı iniyor. Fakat yukarı doğru çıkarken yandaki boşluklardan sızıyor. Buda ufak tanelerin tekrar akvaryuma kaçması demek.
   
 5. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Cevap: Dış Filtreye Modifiye [ Kolay ]

  Güzel ve efektif bir çalışma olmuş Emre kardeş , eline sağlık... Bende o dertten yakınıyordum ve çok rahatsız edici bir durum gerçektende.. Belirttiğin gibi çoğu filtrede bu sorun var.. Bende o sorunumu en alt sepetin çevresine inceden elyaf yada sünger şerit çekip tıkayarak gideriyordum..

  Paylaştığın için teşekkürler
   
 6. omeriyidogan

  omeriyidogan

  Mesajlar:
  231
  İsim:
  Ömer İYİDOĞAN
  Cevap: Dış Filtreye Modifiye [ Kolay ]

  Elinize sağık Emre bey. Yalnız burada bir konuya değinmeden edemeyeceğim. Dış filtre kullanımı genelde iki amaç içindir. Çoğunluk, hem biolojik döngünün oluşması ve biyolojik filtrelemenin yapılması, hem de mekanik filtrelemenin yapılması maksadı ile kullanır. Tabi ki sadece mekanik temizlik için de kullanmak mümkün. Ama bu motorları üreten firmaların yapım amacı hem biyolojik hem de makenik filtrasyon sağlamaktır.

  Üretici firmalar, eheim vb. gibi teknik laboratuvar çalışmaları sonucu, ürün yapan firmalar da dahi bu boşluk mevcuttur. Bence bu boşluğun bir mantığı var ve olması gerekiyor. Sonuçta üreticiler sıfır boşluk için ufak bir çalışmadan kaçınmazlar. Bu dış filtrelerin motorları belli miktarda suyu çevirmek için tasarlanmış ve biz ürünü alırken bu özelliğine dikkat ederek alıyoruz. Filtreler tıkandıkça debi düşüyor. Çok azaldığında da temizliyoruz.

  Hiç boşluk olmasaydı filtre materyalleri tıkandığında su döngüsü duracak ve su soğutmalı olan motorlar yanacaktı. Eski tip sepetsiz filtrelerde bu sorun çok yaşandı. Çünkü motorla gelen filtre malzemelerine ek olarak bizler ekleme yaptık ve tıkadık sistemi. Yakın bir zamanda, mevcuttaki en kaliteli dış motor olduğunu düşündüğüm bir markanın kurulumunda UV lamba takılacak yere ( o an lambası olmadığından) elyaf ve sünger doldurdum. Çok güçlü ve kaliteli olan bu filtre bir hafta sonra tamamen tıkandı. Erken farkettik motoru kurtardık.

  Sadece mekanik temizlik yapmak amaçlı kısa süreli ve kontrollü kullanımlarda bu boşluğun kapatılması düşünülebilir.

  Hazır alınan motorlara yapılacak eklemelerde, dikkatli olmak lazım. Yoksa en iyi ihtimalle motorunu yakarız. Daha fazlasını demeyeyim.
   
  volkantr34, reis ve hasanaytekin bunu beğendi.
 7. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Cevap: Dış Filtreye Modifiye [ Kolay ]

  Ömer hoca tamda benim yazacaklarımı yazmış.Tebrikler.

  Emre,filitrenin emniyeti açısından o boşluğun olması gerekiyor.
   
 8. hasanaytekin

  hasanaytekin

  Mesajlar:
  952
  İsim:
  Hasan Aytekin
  Cevap: Dış Filtreye Modifiye [ Kolay ]

  Mantık ve uygulama güzel aslında. Benimde aklımdan geçmedi değil ilk mesajı okurken. Tıkanırsa sorun olabilir. Fakat temizleme süresini çok uzatmazsak büyük bir problem olacağını düşünmüyorum.
   
 9. omeriyidogan

  omeriyidogan

  Mesajlar:
  231
  İsim:
  Ömer İYİDOĞAN
  Cevap: Dış Filtreye Modifiye [ Kolay ]

  Hasan bey olay sadece temizleme süresini kısaltmayla bitmiyor. Biyolojik bakterilerin temizlik yapabilmesi için suyun belli bir debide akması gerekiyor. Bu debiyi kısa sürede azaltırsak, filtremiz bir işe yaramaz. Ayrıca oksijen ile yaşamlarını sürdüren bu bakterilerin, oksijen yetersizliğinden ölümleri sözkonusu olur ve akvaryuma zarar vermeye başlarlar sonuç olarakta anlam veremediğimiz balık ölümleri gerçekleşir.
   
  The_ReligiouS ve reis bunu beğendi.
 10. wizi_emre

  wizi_emre

  Mesajlar:
  230
  İsim:
  Emre Soycan
  Cevap: Dış Filtreye Modifiye [ Kolay ]

  İlk olarak eheim filtreleri düşünelim. Bunlarda sepet sistemi yok. Direk malzemeler içlerine dolduruluyor. Su alttan giriyor üstten çıkıyor. O zaman bunlarda sadece mekanik temizlik yapmakla yetiniyor. Debi düştüğünde bakterilerde yaşayamıyormuş. O zaman neden üretiyorlar bunları. Gün geçtikçe debi düşeceği ortada.


  + olarak elyaf yerine kum konulursa tıkanma olacağınıda düşünmüyorum. Filtrenin tıkamnasına neden olan malzeme elyaf bana göre.
   
  omeriyidogan bunu beğendi.
 11. omeriyidogan

  omeriyidogan

  Mesajlar:
  231
  İsim:
  Ömer İYİDOĞAN
  Cevap: Dış Filtreye Modifiye [ Kolay ]

  Emre bey, ilk önce şunu belirteyim, yaptığınız çalışmaya karşı olarak düşünmeyin beni. Sonuçta hepimiz birşeyler yaparak paylaşma gayretindeyiz. Bu gayretlerimiz sayesinde çok güzel sonuçlar ortaya konuyor. Açmış olduğunuz bu konu ve uygulamanız emin olun çok fayda sağlayacaktır.

  Konuya dönersek, sepetsiz filtrelerden bahsetmişsiniz. Filtre aldığınızda, eğer içinde filtre malzemesi var ise dikkat edin motorun özelliğine göre malzeme eklenmiştir. Mesela elyaf çok azdır. Özellikle Eheim' de kutusunun üzerine baktığınızda filtre tabakalarının boyutunu gösterir resimler göreceksiniz. İnternette arama yaptığınızda da firmaların sitelerindeki tanıtımlarda da yine aynı şeylere rastlayabilirsiniz. Kullanma klavuzlarında da yazdığını bir kaç kez görmüştüm. Kurallara uygun yapılan kurulumda, debinin azaldığını gördüğünüzde temizlik zamanı gelmiştir.

  Su ve hava geçtiği yerden dönerek geçer. Bu dönme esnasında dikkatlice incelerseniz elyaf gibi malzemeler ortaya toplanır ve ne yaparsanız yapın, kenarlarda boşluk oluşturur. Tabi çok fazla elyaf kullanmazsanız. Zaten bu durumda sonucu dememe gerek yok.

  Sistemin debisini en çok etkileyen elyaftır malumunuz. Hiç bir zaman fazla elyaf önerilmez zaten.
  "elyaf yerine kum konulursa tıkanma olacağınıda düşünmüyorum." Elyaf ile kumun ( özelliğine girmiyorum) işlevleri farklı. Birbirinin yerine kullanılmaz. Elyaf temizlenmiş şuyun son geçtiği tabakadır. İnce partiküllere kadar süzdüğü için ön sıralara konulmazki çabuk tıkanma olmasın.

  Şunu da belirteyim bahsettiğim uygulamalar genel uygulamalardır. Özel durumlarda farklı şeyler uygulanabilir. Konu dağılmasın diye genel konuşuyorum.

  Sonuç olarak; fitremizi iyi tanıyıp, filtre malzemelerini uygun şekilde yerleştirmek temel esastır. Suyun debisini etkileyecek uygulamalardan kaçmak daha önce bahsettiğim sorunlara engel olmaya esastır. Dış filtrede katmanların dizilişi ve kullanılacak malzemeler ile ilgili konu vardır diye burada değinmiyorum.
   
  volkantr34, reis ve hasanaytekin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş