1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış filtreyi kurdum ama...

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde şahin37 tarafından 3 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin
    Öncelikle herkese merhaba,

11 Mart 2012 lifetech 838(4 sepetli) dış filtreyi aldığım gibi, içindeki malzemeler nasılsa öylece çalıştırdım.Sepetler yarım doluydu. İçerisinde karbon,seramik ,elyaf ve mavi bir sünger var. Sorularım;

1) İçerisindeki karbonu artık çıkarmalı mıyım?
    2) Henüz hiç temizlemedim. Filtrenin temizliğini nasıl yapacağım?
    3) Malzemelerin doğru diziliş sırasını en üstten en alta doğru bana sayarmısınız?

Şimdiden teşekkür ederim.Saygılar..

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: Dış filtreyi kurdum ama...

Filtreniz hayırlı olsun öncelikle. Dizilim için önce makinenin çalışma prensibini anlamak gerekir. Kimi sistemler, suyu dibe kadar süzdürür, dipten hortum ile temiz suyu çekerek tanka verirler, kimi tanktan gelen su direk dibe iner, dipten yukarı doğru süzdürülme yöntemi ile temizlenip tanka gönderilir.

Filtreniz ters mantık ile çalıştığı için aktif karbon en altta, orta kısımda sünger, en üstte serami olacak şekilde aşağıdaki şekildeki gibi dizebilirsiniz;

Kömürü çıkartmanıza gerek yok. 7 - 8 ay kullandıktan sonra değiştirebilirsiniz.

temizliğini akvaryum suyu ile yaparsanız daha hayırlı olacaktır. Ama normal çeşme suyu ile de temizleyebilirsiniz.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Ben akvaryumum da sadece sünger ve elyaf kullanırım temizlik sırasında 2 gözdeki sünger ve elyafı temizlerken 1 gözü temizlemem, diğer temizlikte de temizlemediğim gözü temizler ve diğerlerinden birini temizlerim bu sayede bakterilerin sadece belli bir kısmı ölür ve eski hayata akvaryum daha hızlı döner akvaryum filtrelerinde kullanılan diğer malzemeleri (Substrat aktif karbon zeolit gibi) kullanmam. Bakteri yerleşimi için sünger yetiyor, aldığımdan beri aynı süngerleri kullanmaya devam ediyorum. Yıkayıp yıkayıp kullanıyorum. Hiç sorun yaşamadım. Ama sadece suyu süzmek değil. Düzenli su değişimleri ile zaten su temizlenir atıklardan. Önemli olan biyolojik yaşam olduğu için sünger bana yetiyor. Orta kısımda sadece az miktarda seramik halka var. Yanında hediye verdikleri için kullanıyorum. Bitkili akvaryumum da bu uygulamadan gayet memnunum. Benim için dış filtrede önemli olan içindeki malzemesinden çok su hacmidir. Ne kadar su hacmi olursa filtrede o kadar çok bakteriler için yaşam alanı olur. Normal filtrelerde 1000 saatte su çevirenlerde 5-7 litre arası kullanılırken benim tercih ettiğim filtremde bu 12-15 litre arasıdır. Bence bu değer yeterlidir. Sizde malzemeden çok elyafa ağırlık verebilirsiniz. Aktif karbonun sadece ilk kurulumda 3-10 gün arası kullanılmasını, harici ilaç kullanımından sonra bir hafta kullanılması gerekir. Aksi durumlar hariç başka malzeme kullanmak bana göre bir durum değil.

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Karbon kullanımı klor ve ağır metalleri engelleyecektir. Kullanmakta herhangi bir zararı yok. Akvaryumun bitkili olduğu için gübrelemede sıkınt yaşamamak için kullanmıyorsun karbonu Doğuş.

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Erman Abi ihtiyaç halinde kullanılmasından yanayım zaten, ilaç kullanımından sonra, akvaryumum ilk kurulumundan sonra tercihe edilir. Onuda bir kadın çorabının içine koyarsın filtrenin su çıkışına bağlarsın sonra kaldırırsın. 1 poşet karbon için hiç uğraşamam filtreyi açmakla, çok üşengecimdir. :D

6. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

Öncelikle yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim.Ortalama 2 ay önce kurduğum dış filtremin karbonunun 4-5 ay daha içinde durmasında bir sakınca yok , sepetteki diğer malzemeleri akvaryumumun suyuyla birer hafta arayla yüzeysel temizlik yapılması gerektiğini öğrendim.
    Doğru anlamışmıyım? :)

7. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

Bu arada akvaryumumda hiç ilaç kullanmadım.Çok şükür hiçbir kayıpta yaşamadım.Akvaryum portalının yönlendirmesi ile kurduğum akvaryumumda 4 gün önce sarı prensesimden yavru aldım.Tekrar tekrar teşekkürler.
    Saygılar..

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Yok mekanik temizliğe ihtiyaç dış filtreyi 3 ay arayla temizlemeniz yeterli. Ondada bahsettiğim gibi hepsini değil bazılarını ayırın bakteriler oradan hızla çoğalacaktır. Ama tüm bakteri kolonilerini öldürmeye gerek yok. Bu arada yavrularınız hayırlı olsun sağlıkla büyürler inş. :nazar:

9. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

Herkese tekrar merhaba.
    Bugün dış filtremi temizlemeye karar verdim.Filtremi aldığım gibi kullandığım için sepetler tam dolu değildi.Bunun üzerine seramik,elyaf,biyolojik filtre halkası ve su berraklaştırıcı filtre malzemesi(sanırım zeolit) aldım.Sorularım cevabını aldıktan sonra malzemeleri filtreye yerleştireceğim.Şu anda filtrenin içerisinde seramik ,mavi sünger,elyaf ve karbon var.Sorularım;
    -Elyaf hariç bütün malzemeler filenin içerisinde.Fileyle berabermi yoksa fileden çıkarıpmı ekleyeyim?
    -Olduğu gibimi yoksa kabaca sudan geçiripmi ekleyeyim?
    -içerisindeki kirli elyafı atayımmı ?Yerine yenisini ekleyim,yada kabaca sudan geçirip eksik sepetimi tamamlayayım?
    -Yeni malzemeler geldiği için Erman hocamın dizilim taktiği değişti sanırım.Dizilim nasıl olsun.?
    Şimdiden teşekkür ederim.Herkese sağlıklı balıklar.

10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

1.) Fileyle birlikte güzelce yıkayıp ekleyebilirsin. Filenin avantajı, kolay yıkayabilmene olanak sağlamasıdır.
    2.) Olduğu gibi değil, sudan geçirip eklemelisin ki tozlardan kurtulmuş olursun..
    3.) Eski elyafı atma, güzelce temizle, daha sonra yenisini suyun motordan akvaryuma dönüş yönüne göre en son su geçecek şekilde eskisinin arkasına ekle.
    4.) Dizilimde kafa karışacak bişey yok, zeoliti seramiklerden sonraya almalısın.

11. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

Teşekkür ederim.Fileleri ile kullanacağım.Zeolit küçük kutuda.Seramikle aynı sepette yan yana kulanmamın sakıncası olurmu?

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Herhangi bir sıkıntısı olmaz.

13. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin