1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtreyi Tanka Su Eklemek İçin Kullanalım

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde volkantr34 tarafından 27 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Merhaba arkadaşlar bahsedeceğim durum ne kadar dıy bilemem ama gerek Murat abiyle konuşmalarımız olsun gerek forumda konuşmalarım arasında geçsin dış filtreyi tanka su eklemek için kullanmayı hep düşünmüşümdür.Tankın yüksekliği artıp su hacmimiz yükseldikçe su tazelemek bidon kaldırıp indirmek yada yüksek yere koyup tanka su çekmek ayrı bir dert olmaya başlıyor.. Sırt ağrılarıda cabası. Hepimizin bildiği üzere su çekmek problem değil zaten.Bir nefesle olay kendiliğinden başlıyor.

Dış filtreyi su boşaltımı için kullanmamamın diğer bir sebebi dışarı atılan suyun filtrelenmiş olması sizde takdir edersinizki.

Malzemelerden bahsedeyim.

1 x Fish-Pro 30182 12 - 16 T Hortum Eki 1 Adet 2.49 TL
    1 x Fish-Pro 30420 12 - 16 Hortum Vanası 1 Adet 3.26 TL
    1 x Fish-Pro 30180 16 - 22 Hortum Vanası 1 Adet 3.26 TL
    1 x Fish-Pro 30419 12-16 ve 16-22 T Hortum Eki 1 Adet 2.18 TL

Duruma göre lazım olabilir
    1 x Jagler 16/22 Dış Filtre için Yeşil Hortum 1 Mt. 5.50 TL
    1 x Jagler 12/16 Dış Filtre için Yeşil Hortum 1 Mt. 4.40 TL

Montajı çok basit

Su emiş borusunu kesmeden önce ; dış filtrenin konulduğu , boruların büküldüğü yerlere bakılıp hesaplandıktan ve vanaların kullanım kolaylığına göre takılacağı yerler tespit edilir.
    Yerinizde olsam 1'er metre yedek hortum alırım.Ekleme yapmak için nolur nolmaz diye bulunmalı.İsteğe bağlı olarak bahçe hortumuda kullanabilirsiniz.Ben bahçe hortumunu bidon yada kovadan su çekmek için kullanmanızı tavsiye ederim.Filtre işlevini gene orjinal boruları kullanarak yerine getirsin.

Fotoğraflardanda net bir şekilde gözüküyordur. Su emiş borusunun ilk kısmını kesip araya yukarda belirtilen 16-22 T hortum ekini takıyoruz. Fotoğraftaki mavi hortum tanka bidondan ekleyeceğimiz su için kullanılan hortumdur ve oda 2 parçaya kesilip arasına vana eklendi.

T hortum ekinin devamına orjinal yada yedek aldığımız 16-22'lik yeşil hortumdan gene uygun ölçüler alındıktan sonra bir parça kesilip araya 2. vana konduktan sonra hortum devam ettirilerek akvaryumdan su emiş bağlantısıda tamamlanır.

Kullanımı :

Kullanımı çok kolay. :) Akvaryumda ki su emiş borusuyla artık işimiz kalmadığı için onu ellemiyoruz.T hortum ekinden çıkan diğer hortumu bidonun / kovanın içine sokuyoruz. 2 musluğu aynı anda çevirerek akvaryumdan su emişi kapatarak bidondan su emişi açıyoruz. Kısa bir sürede fakat tazyikli olmadan taze suyumuzu akvaryumumuza hiç yorulmadan taşıyoruz. Bidon boşalmaya yaklaştığı zaman bidonda ki hortumun hava çekmemesi için gene 2 vanayı aynı anda çevirerek bidonu kapatıp akvaryum su emiş borusunu devreye sokuyoruz.

Soru işaretleri :

Dış filtrede ki yararlı bakterilere bişey oluyor mu ? Bunu anca akvaryumumda ki balıkların davranışlarına göre söyleyebilirim.Yok bakteriler ölmüyolar ben baktım
    hepsi çok iyiydi dersem sallamış olurum. :) 3 defa bu şekilde akvaryumuma su taşıdım. Akvaryumumda ki balıkların hepsinde her defasında harika bir hareketlenme oldu.Kesinlikle hiçbiri su değişiminden dolayı şoka girmediler , sersemleşmediler. Zaten en ufak zararlı bir yönünü görmüş olsaydım konu canlı yaşamı olduğu için bu olayın noktasını bile paylaşmazdım. :ay:

Dış filtreme zararı var mı ? Belirttiğim üzere şu ana kadar 4 kez kullandım.Vana kapayıp açmalar saliselik işlem olduğu için filtrenize hiçbir zararı yok.Ha bidondan ha akvaryumdan suyu çekmiş.

Su dengelerinde bir değişikliğe sebep oluyor mu ? Dış filtrenin bununla hiçbir ilgisi yok.Eklediğiniz su değerleri neyse filtrenizde onu tanka katıcak sizde elle o değerdeki suyu katacaksınız.Emin olun filtrenizin suyu tanka eklemesi sizinkinden daha yavaş olacak.Bidondan bizim su çekme hızımızla filtreyi karşılaştırdığımda filtre daha uzun sürede yaptığını net bir şekilde söyleyebilirim.Ama tabii tankınıza göre debisi çok daha fazla bir filtre kullanıyorsanız o ayrı tabii.

Dezavantaj :

Ekstra su emiş borusunun içerisini su ile doldurup havasını almadan bidona daldırırsanız hortumda ki hava debinin etkisiyle dış filtrenin içine dolar ve buda hava yapmasına sebep olur. Bahsettiğim gibi hortumun içine su doldurarak hortumun ağzını tıkayıp bidona sokup vanaları çevirdiğiniz zaman sorunsuz bir şekilde su tazelemenizi yapabilirsiniz. Filtrenin havasını almakta sorun yaşayan var mı hala bilmiyorum ama el alışkanlığı ile buda sorun olmaktan çıkıyor.

Avantaj :

Hızlı su değişimlerinden doğan ph dalgalanması olmuyor.
    Bidonun dibini biran önce göreyim diye suyu boca edip toprakların havalanmasının önüne geçiliyor.
    Canlılarımızın sağlığına olumsuz hiçbir etkisi yok.
    Yok hortumu çekeyim bidonu indireyim su damlamasın derdi yok.
    Etrafı batırdım eşim ne diycek derdi yok :)
    Su değiştirme yada tazeleme olayı gözünüzde büyümüyor ve yoruculuğu ortadan kaldırıyor.

Ben daha ne diyim :) Güle güle kullanın inşallah..
    Ben yaptım ve bu şekilde yorulmadan su değişimi yapıyorum.Sizlerlede paylaşmak istedim. Umarım işinize yarar.

The_ReligiouS, Courageous, zgrkaralar ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Volkan çok güzel anlatmışsın teşekkürler. İnanır mısın Cumartesi günü Daha bu tarz bir kolaylıktan konuştum Mesut ve Teoman abi ile. Mesut rahatsızlığından dolayı damacana kaldıramadığını ve bu yüzden su değişimi sık yapamadığını anlatıyordu. Bu sistem bu tarz sorunu olan arkadaşları rahatlatacaktır diye düşünüyorum.

Emeğine sağlık. :ay:

volkantr34 bunu beğendi.
  3. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Volkan bey öncelikler söylemeliyim ki oldukça başarılı bulduğum bir proje, ellerinize sağlık.Tabi sizinde söylediğiniz üzere hortumu su ile doldurmak gerekir öncelikle, hava yapmaması için.Bu konuda geliştirilmeye ihtiyacı var.Bir diğer geliştirilmesi gereken bence tanka verilişi.Orayada ekstra vanalar ve ekstra su yollarıyla mantıklı bir yere doğru verilirse bence daha doğru olur.Sebebi ise tankta belli bir oranda su olmayacağından yüksekte kalan su tahliyesi gelen suyunda debisi ile dekor da ve bitkilerde bazı olumsuz etkilerde bulunabilir.Bu yüzden ekstra bir tahliye borusuyla örneğin dipte bir yerlere vererek su tahliyesi yapılabilir.Yada emiş borusunun debisi kısılarak çok düşük debi ile tanka su verilebilir.Ancak bu durumda kesinlikle tahliye musluğu ile oynanmamalıdır aksi halde dış filtreye zararı olabilir.Geliştirilmesi gereken bir proje bence.Ancak bu haliyle bile gayet kullanışlı ve özellikle yüksek litre akvaryumlar için başarılı.Tekrar teşekkürler.

volkantr34 bunu beğendi.
  4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Volkan hocam kafaya koyduğunu yapıyorsun helal olsun.em34:

volkantr34 bunu beğendi.
  5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Beğendiğine sevindim Temel abi , umarım okuyan herkesin işine yarar.Olabildiğince anlaşılır olmasına dikkat ettim.. Fayda sağlarsak ne mutlu bana.. :) Gerçekten o damacanalar adamı öldürüyor. Sırf bu yüzden su değişimlerini aksatıyordum. Şimdi suları boş damacanalara musluktan hortumla dolduruyorum 2-3 gün oda sıcaklığında bekletiyor bu düzenekle tanka ekliyorum.Kaldır indir yok. Bir tane muslukçubaşı olması yeterli :)

Ömer bey eleştiri ve öngörüleriniz için teşekkür ederim.Önerilerinize cevap vermeye çalışayım.. Hava yapmaması için su emiş hortumunda ki vanayı hortumun ucuna almak yeterli aslında.Bu kullandığım vanaların damacanalara girmesi zor olduğundan daha uygun vanalarla bu sorun çözülebilir.Fakat bu seferde vanaların eş zamanlı açılıp kapanması esnasında müdahale etmeniz zorlaşır. Siz akvaryum devirdaim musluğunu açtığınızda bu sefer 2 yerden birden su çekmeye çalışır o işte sakat oluyor. Zaten dış filtrelerin bu tip bir amacı olmadığından elle müdahale kaçınılmaz.Ama çokta dertli değil.Filtrenin hava yapması sorununu çözmek 5 dakkalık iş zaten.. Tanka su eklemek için bahsettiğiniz ekstra vanalara gerek yok. Neden derseniz ; cam dibine sıfır şekilde bitki dikilmez , bu yüzden bitkiler zarar görmez. Tanka gelen suyu cama çevirdiğiniz zaman tok bir şekilde değilde cama yayılmış ince bir hat olarak akvaryuma eklenir.Zaten % 50 su değişiminden daha fazlasını yapan varsa ona başka bir çözüm bulur o kolay.. Tabak koyar eder su yükselene kadar tutar yada benim kullanmadığım yağmurlama aparatını bağlarlar o şekildede sorunsuz olarak tanklarına su eklenebilir. Ekstra vanalar takarak kısarak ederek filtreyi gereksiz yere yormuş olmakla beraber sızdırmada yapmasına sebep olabiliriz. Kaş yaparken göz çıkarmayalım :) Öneri ve görüşleriniz için tekrar teşekkür ederim.

Olcay hocam sizin kadar olmasada elimizden geldiğince hobiye katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Senede 1 kere esiyorlar işte :))))

OLODesign bunu beğendi.
  6. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Volkan bey açıklamalarınız için teşekkür ederim.Öncelikle şunu söyliyim bu şekilde durması hava yapmasına sebep olur ve bu sorun olur kesinlikle demek istemedim.Bunun dikkat edilmesi gereken bir nokta ama gereken işlemler yapılarak yapılırsa sorun olabillicek bir nokta olmayacağını belirtmek istedim, yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın.Gelelim ikinci noktaya, evet sizin dediğiniz gibi illaki sıkıntı çıkarırsa elle müdahale ile bu sıkıntıları ortadan kaldırabiliriz.Ancak, mesleğim gereği bir proje hakkında düşünürken, geliştirirken zihnim otomatik olarak, insan-ürün ilişkisinde minimum insan kullanımını hedefler.Çünkü eğitimim sırasında bu disiplin aşılanmıştır bizlere.Sakın yanlış anlamayın ben projeniz yanlış yada hatalı demiyorum, kesinlikle yardımcı olacak, hayatı kolaylaştıracak ürünlerden biridir.Ancak daha geliştirme aşaması başında onu söylemek istedim.Yaptığınız modifikasyona baktığımda daha evvel belirttiğim gibi otomatik olarak kafam bu şekilde çalışarak " evet çok güzel, ancak şöyle olursa bir adım daha ileri gitmiş olur" gibi bir düşünce oluştu kafamda ve fikir açısından sizinle paylaşmak istedim.Tabi dediğim gibi üzerine düşünülürse çok daha fazlada geliştirilebilir. Yani şimdi bunu bu şekilde yaptınız güzel de çalışıyor, daha sonra biraz daha geliştirim derseniz bir sonraki adım böyle bir şey olabilir demek istedim.Akvaryuma müdahale etmeden böyle bir sorunla karşılaşılırsa, bu şekilde çözülebilir hatta daha da ileri gidilebilir.Şimdi söyledikleriniz doğru, cama veririz, yada yağmurlama aparatını takarız.Yağmurlama aparatı her tank ve filtre için bence geçerli olmaz.Örneğin böyle bir durumda benim tankım 180lt. ve 1200lt/h filtre kullanıyorum.Diyelim ki %50 su değişimi yaptım.Tank %50 boş ve ben yağmurlama aparatı takılı olsa bile debiyi tam açık şekilde su verirsem dekorum alt üst olacaktır ki, ben bunu ilk su değişimlerimde yaşadım.%40 civarı su aldığım zamandan tanktan, filtrem hala çalışıyor ve yağmurlama aparatımdan tam debi ile su geliyordu.Bazı bitkilerim çıktı, kimi ince yapraklı bitkimin 1-2 yaprağı koptu.Belli bir yükseklikten tazzikli geldiği için ve suyun düştüğü noktada bitkiler olduğu için ufak çaplı bir karmaşa oldu.Hatta kumda hafif çukurluklar oluştu.Bunların da olabiliceğini söylemek istedim.Şuan proje gayet iyi ve dediğim gibi bir sonraki aşamaya geçmek isterseniz bunun gibi durumlarıda göz önünde bulundurun demek istedim.Tekrar başarılar...

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Yok Ömer bey ben eleştiriye ve önerilere açık birisiyimdir.Hiç rahatsız olmam emin olabilirsiniz.Ortaya konan bir çalışma ne kadar ileriye götürülürse o kadar faydalı olur. Fikir ayrılığı olması gayet doğal , işin güzel yanıda o.. Ben böyle mesajları daha çok seviyorum :) Zaten sizin fikirlerinizi yermek için değil istişare edelim diye konuşuyorum ki ar-ge anlayışında bu gayet normaldir. Benim işim ar-ge olmasada yaptığım işi geliştirmek ve standartlaştırmak için ar-ge anlayışına sahip olmak zorundayız. Dertler ortak yani :)

Su ilavesinde ise yağmur aparatı kullanılsın kullanılmasın cama çevrildiği takdirde de akıntı olur ama öyle bitkileri yerinden sökecek kadar değil.Ben kaç senedir bitkili tank ile uğraşıyorum daha hiçbir bitkim su transferinde çıkmadı ki bu zamana kadar hep aquaclay kum kullandım.Ne kadar hafif olduğunu bilirsiniz, dikene kadar canınız çıkıyor. :) Sizinkisi büyük ihtimal iyi dikilmediği için çıkmıştır. :ay: Damacanadan hortumla su çektiğimde (filtreden daha hızlı bir şekilde su transferi oluyor) ben direk ön cama veririm böylelikle daha geniş ve ince bir çizgi halinde su ekleniyor.. Heleki yağmurlama aparatı ile hiç sorun olmaz. Bitkinin üzerine direk suyu verirseniz bitkiyi kırabilirsiniz bile siz 1 -2 yaprak kopartarak gene iyi yırtmışsınız.Ben bunların tecrübesini yıllardır yaptığımdan dolayı gönül rahatlığı ile şu şekilde kullanabilir diye söyleyebilirim. ;) Yorumlarınız için teşekkür ederim.. Aslında bu olayın gözünü çıkarıp tamamen otomatik hale getirsek çok fena olurdu dimi :) Yedek tank olucak o dolucak ana tanktan su çekilip tahliye edilecek yerine yeni su konacak falan :) Hepsi suya sabuna dokunmadan olucak , nasıl ama :)

8. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Söylediklerinizin tamamına katılıyorum.Hele son söylediğiniz otomatikleştirme en güzeli.:D zaman ayarlı olacak, siz dokunmayacaksınız bile, zamanı geldimi tanktan yeteri kadar suyu çekip tahliye edicek sonrada yeni beklemiş suyu dolduracak, ve yedek tanktan çektiği dinlenmiş su miktarı kadar yeni su ekliyecek yedek tanka, size sadece tüm olanalrı izlemek kalıcak :D

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Benim gibi uyuşuk birisi için biçilmiş kaftan valla ne yalan söyliyim :)

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ömer sanırım bu şekil bitkilere zarar veya dekoru kaldırıyor, ben aylarca bu şekilde kullandım, bir sıkıntı görmedim açıkcası.

11. OLODesign

OLODesign

İsim:
    Ömer
    Murat abi evet ondan bahsediyorum.Şöyle söylim illa zarar görür demiyorum, akvaryuma ve bitkilerin, dekorun nasıl konumlandığına göre değişir bu durum.Bende böyle bir durumda fiskiyenin suyu gönderdiği yerde bitkiler var ondan dolayıda zarar görme ihtimalleri oluyor.Aynı zamanda dediğim gibi kumda çukurluklar oluşuyor.Demek istediğim şey şu, diyelim bunu bir ürün olrak ürettik ve piyasada çalışıyor, öyle bir atarlanmalı ki takıp çalıştırıldığında her akvaryuma uysun.Su tahliye aparatıyla bir daha ne oynıyalım nede bitkilerin yada dekorun yerini değiştirmek zorunda kalmıyalım, yada tankımızı dekore ederken ekipmanlarımıza göre dekore etmiyelim.

12. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tabi doğru olabilir, benim tankımın yüksekliği 70 cm, buda bir faktör, dibe vurmaması.

13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Cevap: Dış Filtreyi Tanka Su Eklemek İçin Kullanalım

Çalışma hakkında bir bilgi daha vermek istiyorum.. T aparatına takılan ve bidondan su çekmeye yarayan hortumun hava yapmaması için şu sıralama yapıldığı takdirde filtre kesinlikle hava yapmıyor.

Tanka damacanadan su çekileceği zaman öncelikle damacanada biraz boş yer bırakmak gerekiyor. İlk etapta damacanaya su çekme hortumunu daldırıyoruz. Ve 2. musluğu açtığınızda filtrenin su çekiş gücüyle beraber tanktan gelen su 2. musluğun açılması ile bidona akmaya başlıyor ve 2. musluğun devamında ki su çekme hortumunda ki hava bu şekilde dışarı atılıyor.Son hava kabarcığıda hortumdan atıldıktan sonra su damacanaya dolmaya başlıyor.

Damacanaya su gelmeye başlar başlamaz 1. musluğu kapatırsanız eğer damacanadan su çekilmeye başlanıyor ve filtrenin hava yapmasıda önlenmiş oluyor..

Malzeme hakkında yenileme yapmak gerekirse ise nalburdan alınacak ufak vanalar daha iyi iş görüyor. Ben mesela 1. musluğu o şekilde değiştirdim.

Ağrısız sızısız su değişimleri dilerim.. Kolay gelsin.

Heliak bunu beğendi.
  14. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Volkan abi benimde büyük sorunlarımdan biriydi :D %50 su değişimini daha bir kez yaptım canım çıktı :D
    Kısa zamanda böyle bir sistem bende kuracağım. Teşekkürler Volkan abi :)

15. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Rica ederim Anıl'cım umarım herkesin işine yarar.. Ama dediğim gibi fotoğrafta ki vanaları değilde nalburdan alabileceğiniz ufak vanaları rahatlıklar kullanabilirsiniz.. Kelepçeler falanda iyi iş görüyor.. Güncel fotoğrafları en kısa sürede eklerim..

Sayfayı Paylaş