1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtreyle Su Değişimini Kolaylaştıralım

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde volkantr34 tarafından 12 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Merhaba arkadaşlar

Dıy yapımlarla şu ana kadar vatozlar için yuva yapımı dışında fazla bir içli dışlılığımız olamamıştı.Gerçi buda bir dıy yapım değil ama en azından dış filtrenin işlevini aktarmak için bir yol olabilir.Ne zamandır yapmak istediğim şeyi şimdilik grafik olarak çizip anlatıcam.İlk fırsattada sizinle fotoğraflarını paylaşıcam.Bunun için ilk önce uygun vanayı bulmam lazım.

Şekil'dende anlaşılacağı üzere olay aslında çok kolay.. Mavi renkle gösterilen yani filtreden tanka su götüren boruya bir vana takılarak ekstradan bir hortum daha bağlanıcak.Su değişimi zamanında vana açılarak diğer boruya yönlendirilerek istenilen miktarda su tasfiyesi sağlandıktan sonra vana kapatılarak tank - filtre arasında ki devirdaim eski haline getirelecek. Ondan sonra kova yada damacana bekleyen su , kırmızıyla renklendirilen kısma vana ile eklenen yeşil borudan filtreye emilip ordan tanka ulaştırılacak.

Hepiniz biliyorsunuz ki tanktan su çekmekten ziyade tanka su eklemek tam bir karın ağrısı haline geliyor.Suyu illa tank seviyesinin üstünde tutucaz derken kan ter içerisinde kalıyor ve muazzam bel ağrısı çekiyoruz.Anlatımını yaptığım 2 vana ve 2 ek boru ile ne ter nede ağrı olmadan bu işi kolaylaştırabiliriz.

Ne dersiniz hoş olmaz mı :) Olumlu olumsuz tüm eleştirilerinizi bekliyorum arkadaşlar.. Eğer bu fikir daha önce bir yerde paylaşıldı ise lütfen benden önce paylaşan arkadaşı uyarın çünkü benim yeni aklıma geldi. :)))

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Volkan abi proje mantıklı, istediğin vanalardan bahçe malzemeleri satan yerlerde ve büyük yapı marketlerde var. Fakat dış filtreye gerek yok diye düşünyorum. İç filtre ile çok daha pratik olmazmı ? Ajvaryumdan banyoya-tuvalete kadar yetecek hortum işimizi görür. Metresi 50 kuru olduğunza göre 10 metre yeter. Hem akvaryumdan suyu boşaltırız. Hemde banyoki-balkondaki suyu akvaryuma basabiliriz ?

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Onuda düşündüm.. Şöyle düşünelim o zaman.. Kovamız balkonda varsayalım ve içini su doldurucaz.Evdede yalnızız.Musluğa takıp suyu kovaya doldururken kova dolmak üzere iken banyoya git musluğu kapa o arada hortumun düşüp etrafı batırması ve ek olarak hortumda kalan suyun etrafa dökülmesi olası sorunlar arasında bana göre.. Kafa motorunu balkonda yada banyoda çalıştırabilecek uzun mu elektrik kablosu ? Çünki kafa motorunun kovanın içinde olması lazım ki en iyi verimi alabilelim , diye düşünüyorum.Eğer öyle olacaksa birde elektrik uzatma kablosu alınması lazım.Banyolarda elektrik prizleri yukarılarda olur genelde.Balkonlarda ise prizin nerde olduğu değişkendir.

Benim önerimde de aynı mantığı kullanabiliriz.Hortumu uzun tutar 2 tane hortum 2 tanede vana kullanırız.Veyahutta 1 hortum kullanır ondan faydalanırız.Sök çıkar ötekine tak şeklinde.. Birde kafa motoruna para vermek zorunda kalmayız.. Bilmem yanılıyor muyum ?

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Volkan hocam, akvaryumun dibini çekerken kullandığımız hortumu uzatıp banyoya yada hernereye suyu tahliye edeceksek oraya kadar çeksek,akvaryumun dip çekimiyle beraber nekadar suyu tahliye edeceksek edipte, aynı hortumla suyu banyodan ( yada her nerdense )geri bassak daha kolay olmazmı ? Vanalar biraz uğraştırır gibime geliyor.:smiley33:

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hocam bu sistemi bir arkadaşta denedik. Bence hiç düşünmeyin akvaryum 6 ay civarı kurulu bir şekilde duruyor temizlik dış filtre 2 defa akvaryum suyula temizlenmiş. Dış filtre girişinden su verildiği andan itibaren yaklaşık 1 saat sonra 25' e yakın melek balığı 10 adet çöpçü 10 adet vatoz öldü.

Ölümlerine tahmin olarak dış filtredeki biyolojik döngüye zarar vermesi olabilir mi ? Böyle ölümler yaşanmasın sonrasında. Biz denemiştik ani nitrat artışı oluyor öyle bence en kolayı bir kafa motoru dış filtrede biyolojik döngü zedelenebilir.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Olcay hocam senin dedigin daha zor is ya.. etrafin batma olayi var.. oyle yada boyle bir sekilde o borudan su damlar eder.. ben hic sevmem oyle calismayi :)

Doguscum aslinda dediginde dogruluk payi var olabilir.Biyolojik donguye zarar verme olasiligi var evet.. Sizin denemenizde ki olumlerin sebebi ph'in ani dusmesindendir.Su degisiminde nitrat artisi olmaz aksine dusus olur.. Olumlerin ondan olmasi imkansiz.. % 99 ph'iniz alt ust olmustur sizin..

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Katılıyorum. Volkan. Ancak;

Biyolojik döngüye hiçbir zararı olmaz bu sistemin. Yerleşik yaşayan bakterileri pek etkilemez. Su değişimi ha normal ha bu şekilde yapılmış bir fark yok. Daha rahat su alınabilir veya atık borusuna direk yönlendirilebilir. Fakat dibi su değişiminde taramak isteyenler bundan mahrum kalır gibi görülüyor. Ph ise düşmez artar su değişimlerinde ama olumsuz etkisi balıklarda görülebilir türe bağlı olarak.

Mesajda yazan ölen balıklara dikkat ????

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Evet olu baliklar benimde dikkatimi cekti ama ben 2 kez ayni sorundan dolayi direkten dondugum icin ph'in onlari yerle bir ettigine eminim. Evet Temel abi sende haklisin aslinda.. Bendede ph ile ilgili bir durum yaratabilir mi acaba dicem ama soyle bir ornekte vericem..

Calistigim yerde yan atelye su tahliye ve takviye islemini aynen bu sekilde yapiyor.Baliklari chichled oldugundanmidir nedir bilmiyorum ama baliklara hicbir sey olmuyor.Aksine hemen canlaniyorlar.Zaten bu canlanma taze suyun tanka girmesinden dolayida acaba bizim hassas baliklar bundan ne derece etkilenir acaba.. Evden aldigim duyumlara gore hic bir endlers ve lepistes kalmamis bu sicaklardan :(((

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balıklarına üzüldüm Volkan. Sıcaklar berbat etkiledi soğutucusz akvaryumları hakikaten bu sene. Su değişimleri Cichlid türlerini mutlu eder zaten genelde. Alışık oldukları ph değeri çeşme suyu değerleri zaten. Fakat sözü edilen balıklar su değişimlerine hassas balıklar. Az bir ısı farkından benek olabilecek vatozlar, eski ve asidik suyu seven melek balıklarının olumsuz etkilenmesi hiç şaşırtıcı değil.

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Valla abi sorma.. Evdeki tanki kendi evime tasimam 1 gunluk bir calisma istiyor ama gel gor ki bir turlu vakit uyduramiyorum.. Copcu ve vatozlari acilen kurtarmam lazim.. Evet dedigin gibi abi o baliklarin gitme problemi gun gibi ortaya cikti ne yazik ki.. Dis filtreyi o sekilde bir calistirmayi denicem bakalim noluyor :)

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sen şimdi yeni bir tank yapıyorsun ya Volkan, ''Nasıl sorunsuz su değitiririm, hanımdan ne kadar az fırça yerim) in hesabını yapıyorsun bence.:F

Yeni tankının altına, değişim yapacağın su kapasitesinde yedek bir depo yaptır, (Bende 100 litre idi, sen değişeceğin kadar yaptır) içinede bir şamandıra bağla, dolunca suyu kessin. Üçlü bir kartuş filtre alıyorsun ve akvaryumun dolabının bir gözüne yerleştiriyorsun, bu filtreye birde su hattı bağlıyorsun, filtre çıkışınıda yedek su deposundaki şamandıranın ucuna bağlıyorsun. Yedek tankın içine bir ısıtıcı, birde kafa motoru, kafa motoruna bir anahtar, bas anahtara aynı sıcaklıktaki su dolsun akvaryuma, boşaltmayı giderin bulunduğu yere kadar olan uzunlukta bir hortum ile manuel yapıyorsun, yani akvaryum suyunu arada içmen gerekir.:)

Bundan iyisi Şam'da kayısı, fırçasız günler oluyor.:F Budama yoksa, yarım saat bilemedin 45 dakika, buda kafa motorunun su basma debisi.:)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Volkan derdin bu mu sahiden kıvırma bak doğru yaz. :F Hiç aklıma gelmemişti bu benim. Bence dsb yap tabanı su değişimlerini yenge annesine gittiği aylarda yapsan yeter, yapmasan da olur hatta 3-5 ay. :F

murer bunu beğendi.
  13. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Abi bana olan inancini kirmak istemem ama sen cidden bunlari inanarak mi yazdin. :)))) Yani butun bunlari benim yapabilecegimimi saniyorsun. :)) Abi muazzam bir usengeclik ve yeni tank kurulumunda mevcut baliklari kaybetmiyim korkusu yasiyorum.. Bugun istanbul foruma gittik hanimla , akvaryum fiyatlari gayet uygundu.Ama yok yani gene almadim.. Artik haftaya en musait gunde operasyona baslamam lazim.Milat olarakta ilk izin gunumu seciyorum.Bakalim Allah kerim . :)

Abi sen bakma siz hanimdan degil benden korkun hahahah Benim icimde meger evlenince ortaya cikmayi bekleyen bi titizlik canavari varmis o dirildi hahahah Evde o bidonu indir kaldir olayini yapmamak icin cozum ariyorum valla.. Orda pc masasinin ustune hoparlor onunda ustune damacanayi koyup su takviyesini oyle yapiyodum.. Simdi baska formuller lazim , bu arayisim ondan yani.. :)

murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sen öyle eski sistem su değişimi yap, dördüncü su değişimini görmessin evde inan, akvaryumun ile birlikte kapının önünde bulursun kendini, birde çiçeği burnundasın, eyvah eyvah.:F

Sen bize bakma 15 sene oldu, heyyyyt diyince yardım ediyor.:F

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    hahahahaha beraber okuyoruz simdide koptuk valla gece gece :))))) 15 sene kadar bana bi vakit verin o zaman.. :))) 15 sene sonra gorusuruzzzz hahahah

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Sen su değişim sistemini koyallaştıramazsan, Allah korusun, 15 sene değil 15 ay'ı göremezsin.:F:F:F

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Volkan aslında Murat abinin bahsettiği şamandıra sistemi on numara olur.Bi düşün bence.:)

Murat abi, korkutma adamı şimdiden yaa.:F

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Evden eve akvaryum tasimaya usenen ve yeni akvaryum kurmaya bir turlu baslayamayan birinden istediginiz seylere bakin :)

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Volkan abi ne adamsın :F :F :F

Bu arada senin Cabombalar nasıldı tankının başındayken sen :) Benimkiler günlük 2 cm civarı uzuyorlar...

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Çok fena adamımdır. aliye:gif Evde ki tanka dün tekrar baktımda nerdeyse red cabombalar hiç uzamamış.. :) Çünki co2'yi kesmiştim. :) Co2'yi versem gene coşarlar..

Sayfayı Paylaş