1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Parazit Şüphesi

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde The_ReligiouS tarafından 22 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Canlı Türleri Sayısı :10 Adet Frontoza Burundi
    Akvaryum Ne zaman Kuruldu:5 April 2011
    Nasıl bir Beslenme şekli uyguluyorsunuz: NLS TETRA DAINCHI Protein Ağırlıklı, Haftada bir gün bitkisel
    Akvaryumunuzda Oluşan Sorun Belirtileri : Balıklar dünden itibaren bir kaçında yılan gibi kıvrılma ve sürtünme belirtileri göstermeye başladırlar.
    Akvaryuma En Son Yapılan İşlem ve Ekler: Çarşamba 70 Lt su değişimi dip çekimi, Dün 35 Lt su değişimi. Isı 25 Dereceden 29 a Yükseltiliyor.
    Akvaryumunuzun Ölçüleri: 125*50*60H
    Akvaryumda Kullandığınız Ekipmanlar
    jebo828 dışl filtre 300 w ısıtıcı

Fotoğraflar
    Yok

Diğer Sormak İstedikleriniz
    Yunusları çıkardıktan sonra Frontozalarda yeme bir isteksizlik baş gösterdi şuan sadece gece yem alıyorlar gündüz yeme pek istekli değiller.
    Yapmam gereken başka birşey var mı?

Bu yazı Bekir YÜCEL tarafından Hastalık belirleme formu kullanılarak akvaryumportali.com adresine yazılmıştır. İzinsiz kullanılamaz.

2. methapor

methapor

İsim:
    Polat
    Cevap: Dış Parazit Şüphesi

Bekir arkadaşım balığı çıkardıktan sonra oluyo demişsin bendede oldu1 :,sebebi yemi balıklara ayarlayamamam fazla atman olabilir,1-2 gün yem verme sonra anlaşılır 1-2 gün aç bırak sonra ver yüksek ihtimal deli gibi yeme atlarlar.Küçük bir diet gibi düşün ama hiç yemek verme 1 gün boyunca! 2 sebeb:70 lt su değişimi yaparken su sıcaklıkları eşit miydi? dinlenmiş suymuydu?

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Öncelikle geçmiş olsun Bekir.

Yarım su bardağına yakın, yani çeyrekle yarım arası kaya tuzunu ayrı bir kapta eritip yavaş yavaş akvaryuma dök.Isıyı 29 dereceye yükselt,aydınlatmayı kapalı tut,dış filitreni boşaltıp güzelce dezenfekte et, ve iki günde bir %30 su değişimi yap. Düzelecekler İnşallah merak etme.

The_ReligiouS bunu beğendi.
  4. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Su değişimlerinde su sıcaklığını hep dengede tutuyorum Polat. Dinlemeden zaten su değişimi yapmıyorum. Diyet olayına gelince onu da denedim 1 gün hiç yem vermedim dün sabah attığım yemlere gelmediler ama gece attığım yemin bir kısmını yediler. Yem dozajını zaten fazla tutmuyorum.

Yine çakışmışız Olcay abi bağımlılık yapmasın sonra bu olay.

Dediklerini yapacağım zaten su ısısını yükseltmeye başlamıştım. Bugün ışığı da hiç açmadım. Akşam eve gidince tuz ve filtre olayını halledeyim. Su değişiminide halledrim. Birde aklıma takılan bir olay var. Bu haftalık su değişimlerini 3 güne bir %10 olarak yapsak bir sıkıntı teşkil edermi. Suyu dinlendirecek çok alan yok. 70-80 Lt su dinlendirmek yer açısından sıkıntıya sokuyor. Malum havalar da soğuk balkonu pek kullanmıyorum.

Teşekkür ederim.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Su değişimlerinde ısıya dikkat etmek lazım, biraz da ondan oluyor. Akvaryumunda vatoz türü, Makrakanta türü var mı? Su değişimlerini dediğin gibi yapabilirsin sorun olmaz.

6. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Temel Abi vatoz dün akşam aldım 2 tane bildiğimiz standart leopar oluyor sanırım. Ama dikkat ettim balıklarda benek falan yoktu. Hatta aklıma onlardan olabileceği de geldi ama atmış bulunduk. Sonradan geldi aklıma dedim keşke bir ufak kapta önce bir tuzlu suya sokup çıkarsaydım diye. Biraz da gözlemleyip atsaydım ama akvaryumcu minik bir poşete koyunca hemen salı verdim tanka. :(

7. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Geçmiş olsun, Bekir bence tuz bu sorunu çözer.Umarım tez zamanda balıkların eski sağlıklarına kavuşurlar.

8. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Sağol Metin Abi; Dün gece baya uğraştım. Suya tuz ilave ettim. Isıyı yükselttim sabah çıkarken 28 e kadar gelmişti akşama 29-30 olur, Dış filtreyi güzelce tuzlu su ile yıkadım malzemelerini yıkadım. Işığı kapadım ama işte sabah nasıl olcak onu bilmiyorum güneş ışığı temas ediyor :(. dinlenmesi için 70 Lt su koydum inşallah kurtaracağız.

9. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl

Geçmiş olsun Bekir abi. Bu illet çok kötü inşallah kayıpsız atlatırsın.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sorun kaynağının yeni aldığın vatoz olduğundan en küçük bir şüphen olmasın. Artık su değişimlerinde ısıya çok daha dikkat etmen gerek çünkü vatozlar hassas bu konuda ve anında etkiler ortamı. Cichildler üzerinde benek görünmez ama sürtünerek tepki verirler.

Ben olsam Frontozaların yanında vatoz beslemem, zaten ne işi vardı o da ayrı.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bol bol su değişimine devam Bekir.Isıya dikkat ederek tabi.Yer sorunun var ve suyu dinlendirecek yerin yoksa suyu bir bidon yada kova hernerde dinlendireceksen içine bir kafa motoru at ve bir kaç saat çalıştır.Bu sayede sudaki klor kısa sürede uçacaktır.Aynı kovaya ısıtıcı bağla ve su ısındıktan sonra dök akvaryuma. :ay:

12. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Temel Abi; Çok yosun olmaya başlamıştı onun için alayım dedim camları temizler diye ama kayada bol olduğundan cama çıkmaya tenezzül etmiyorlar bile olmadı çıkartırım akvaryumdan akvaryum sağlığı daha önemli.

Olcay Abi; Su ısısı ne kadar daha 29 derece civarında gitmeli. bugün kapadım ısıtıcıyı 30 olmuştu. Akşamda su değişimi yapacağım. Su değişimlerinde ısı maksimum 1 derece fark ediyor. Bu güne kadar yaptığım değişimlerde hep böyle oldu normal ısı 25 iken su değişiminde 24 e kadar düştü dahja aşağı düşmesine izin vermedim.

Zaten aldığım kararda 3-4 güne bir su değişimi yapacağım artık hem balıkların sağlığı hemde işin kolaylığı açısından düşündüm.

13. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Frontozalardan birinde sırt yüzgecinde erime gördüm dün alt yüzgecide baya bi deforme olmuş. Resim çekemedim ışık açıkken direk kayaların arkassına saklanıyor. Birde bu suyu kombiden sıcak alsak dinlenirken soğusa akvaryum derecesine olurmu. arkadaş baktopur vereyim dedi. Uygulayım mı? kaşıntıları az bir miktar devam ediyor dün 40 Lt bugün 60 Lt daha su değişimi yapacağım.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Suyu kombiden alıp kovaya dediğim gibi kafa motoru bağlayarak çalıştırdıktan bir kaç saat sonra akvaryuma ekleyebilirsin sorun yok.

Yüzgeçlerinde erime olan balığı eğer imkanın varsa ayır ve ayrı bir tankta tedaviye başla.Sera baktopur iyidir bu hastalıkla mücadelede kullanabilirsin.Ana tanktaki ısıyı 29 derecede muhafaza etmeye devam et ve aydınlatmayı kullanma. Hatta gerekirse akvaryumun üstüne çarşaf felanla ört.Balıklar bol bol uyurlar başka birşey olmaz.Son su değişiminde çeyrek su bardağı iyotsuz kaya tuzu ilave et ve filitreni tekrar dezenfekte et. Muhtemelen sürtünmeler bitecektir.Sonrasında durum normale döndüğünde periyodik bakımlarınla devam edersin.

15. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Tamam Olcay Abi; Balığı ayırmak biraz sıkıntı olacak başka tank yok :(. Ama olmadı 10 Lt bi şaşalı keserim onun içine koyarım biraz eziyet gibi olucak ama 1-2 gün idare eder sanırım. Tabi birde o kadar kayayı bozup onu yakalama durumu var :(. Bir tanka mukayyet olamadık ya. :( :(

Hiç deneyimin olmadan dalarsan deryalara vurgunu yersin :).

İnşallah sorunsuz atlatacaz.

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Sıkma canını Bekir.Bunlar olağan şeyler.Düzelecek balıkların İnşallah rahat ol. Balıkların son durumu nasıl şuan ?

17. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Abi kaşıntı baya azalmış sabah baktım. Çok güzel yeme geldiler. Diğer ufaklıkta toparlamış kendini erime kalmamış. Dün 50 Lt su değişimi yaptım. Bugün akşam duruma göre dediğin gibi tuz ilavesi yapacağım. Isı 28,5-29 aralığında. Ama vatozlar dışkı konusunda baya seri çalışıyorlarmış bunu öğrendim. Sabah bi baktım ortalık kıl kurdu gibi beyaz dışkı dolu böyle devam ederse çıkarıcağım. Varsın yosunlu olsun tank biraz :)

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Düzelmelerine sevindim Bekir.

Vatozların evet öyle bir sorunu var.Devamlı akvaryumu dışkıya boğuyorlar.:der: Büyük vatoz yerine birkaç tane cüce vatoz almak yerinde bir hareket olur bence.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş