1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dışkı kaybolma problemi...

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde umitdulger tarafından 26 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. umitdulger

umitdulger

İsim:
    Ümit DÜLGER
    Arkadaşlar ben akvaryum tabanında kriza'larım için silis kum kullanıyorum. Ve silis kum kullanmaya başladığımdan beri geceleri balıkların dışkıları ortadan kayboluyor ve ertesi sabah kum tertemiz oluyor. Bu arada da kumun üzerinde çok fazla sayıda ufak çukurlar oluşuyor. Kimyasal bir olay mı söz konusu acaba_? Midye kırığı kullanırken böyle birşeyle karşılaşmadım hiç...

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Dışkı kaybolma problemi...

Ümit Abi kum üstündeki oyuklar şu balıklar yem aramak için kumu didikledikleri için oluşuyor. Dışkılarda bu esnada kumun alt tabakasına karışıp kayboluyor olabilir. Çok korkulacak bir durum yok. Sağlıklı balıklar. Arayı baya açtın ama inşallah bundan sonra daha sık görüşürüz.

3. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Aynı olay bendede var ne kadar doğru olabilir bilmiyorum ama bakterilerin tükettiğini düşünüyorum yada Bekir abinin dediği gibi kumun altında kalıyor olabilir..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kaybolmasını istemek kadar kaybolmamasını istemekte mantıklı. Bu işlerin en güzel çözümü akvaryum içi sirkülasyonunu ayarlayıp tüm tortu ve dışkıların akvaryumun bir köşesine akıntı yoluyla toplanmasını sağlayıp dip çekimiyle almaktır. Tatlı su akvaryumlarında akıntı pek önemli görülen bir şey değil ama ayarlanırsa böyle bir artısı var.

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Dışkılar akvaryumda kaldıkça nitrit'e daha sonrada amonyak'a dünüşür ve akvaryumda amonyak patlamasına neden olur vede su iğrenç kokmaya başlar.. Onu önlemek içinde Haftada %20-30 su değiştirin..

Saygılar...

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Düzeltelim Yavuz ters yazdın yanlışlıkla sanırım. Önce Amonyak, sonta Nitrit ve son olarak Nitrat'a dönüşür. Süreç yani biyolojik denge çalışmazsa veya ani birikmeler olursa bir anda zararlı olan bileşikler olarak ölüm veya ağır sorunlar yaşatır.

Sayfayı Paylaş