1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy çalışmalarıma fikir alışverişi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde kartal tarafından 24 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Forum ilk kurulduğunda üye olmuştum ama giriş yapmadığım için sanırım üyeliğim iptal olmuş şimdi tekrar üyelik aldım hayırlısı olsun artık.

Herkese hayırlı ramazanlar.

Konuma gelince kurulu bi reef yolunda bir tankım var 4 aylık ama kapağı olsun dolabı olsun görünümü kötü,imkanların el verdiğince düzeltmeler yapıyorum.

Düzeltme çalışmam koku,ses,görünüm,ışık,ps,elektirrik kabloları,dekor ve soğutma adına kısacası kurulu bir sistemi en baştan düzelticem gibi düşüne biliriz.

Araştırmalarım deva ediyor en uyğun çalışmaları örnek alarak çalışmalarıma başlıyacağım tabi imkanım el verdikçe sonuçta harçlıklarla yapıyorum bu hobiyi :)

Sizlerden yardımlarınızı konunun devamında bekliyorum.

Küçük görülüpte önemsenmeyen paylaşılmayan ip uçlarınız varsa bu sorunlarım hakkında tavsiyelerinizi bekliyorum.

Görünümde sorunum çok çünkü sump akvaryumun yanında yani çapraz altında buda kötü görümüm den dolayı ses ve kokuyu ortaya çıkarıyor etrafı açık çünki.

Bir dolap yapıp bu sorunları ortadan kaldırıcam ama nemden etkilenme durumu bunu nasıl yalıtıcam araştırmalrımda çok farklı uyğulamalar örendim buyüzden hangisi benim için doru anlıyamadım yapan deneyen tecrübe eden kişilerin bilğisi daha değerli diye düşünüyorum.

Işıksa şuandA 4 tane 10000k t5 var ya 2 tane daha ekliyeceğim yada metale dönmek istiyorum kısmetse mavim si ışık olan metal sanırım 14000k olan fiyatları herkes çok fazla sölüyor yada ben fazla buluyorum.

Elektirik kabloları ben nekar toplasam o okadar çıkıyor gibi hep bir engel bana bide su kaçıyor içine çarpılmasıda cabası.

Souğutucuda fanla yapıyorum ama yeterli olmuyor açılı sumpa su girişine vermeyi düşünüyorum.Bu forum da işe yaradığı konuşulmuş.

Kouyu bir türlü durduramıyorum ps im nano bir ps dıy yaptım motor aşamasındayım çırpıcılı bir motor almayı düşünüyorum ama bütcem 50-60 tl kadar yeni bu fiyata varmı göremedim 2.elde almayı düşünüyorum birkaç kafa motorunu çırpıcılı yapmak istedim ama başarılı olamadım pervaneleri ziyan ettim bir türlü iyi köpük tuturamadım buyüzden almayı düşünsem iyi olucak.

Tankım 55*44*45 ölçülerinde.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar;

Akvaryumunuzun fotoğraflarını eklerseniz daha iyi hakim olabilir mesaj yazacak arkadaşlar. Konu tuzlu su olduğu için konuyu ' Yeni üye DIY Deniz ' bölümüne taşıyorum.

Aydınlatmanızı metal halide ile değişirken kelvin değeri olarak seçimde dikkatli olun. 14 .000 klv sarı ışık olur ve eğer yanlardan Mavi desteğini çok güçlü tutmazsanız verim almakta zorlanırsınız. 20.000 klv daha iyi.

Ps motoru konusuna akvaryumunuzun fotoğraflarını görünce değinelim ve tabi diğerlerine.

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Forumumuz vb sistemine geçti Mutlu bey. Ve yeni sistem maalesef eski şifreleri kabul etmediğinden dolayı yeni şifre almasını gerektirdi tüm üyelerimizden.Yani hiçbir üyelik iptal olmadı sadece yeni şifre almanız gerekiyordu.:ay:

Forumumuzda birkaç kez dıy ps motorları yaptık. Hiç abartısız orjinallerine taş çıkartan motorlar oldu hepside. Bunların yapım aşamaları dıy tuzlu su katagororilerimizde var ancak yeni üye olduğunuz için şimdilik göremiyorsunuz. Fikir vermesi açısından bir tanesinin videosunu ekliyorum.

[video]http://www.izlesene.com/video/amator-sonunda-basardim/964684[/video]

4. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    toplanma aşamasın da olduğum için kablolar camın önünde duruyor ama normaldede bukadar kötü görünümü var.

buda ps için bir ön çalışma eğer iyi çalışırsa bu denemem daha temiz ve özenli bir şekilde yapıcm ilk önce böle yapıyorum randımanlısa gerçeye dönüştürüyorum.

Baya kötü görünüm.

Nasıl bir ps motoru yapmalıyım yada almalıyım tankda şuanda ps güçlü değil diye boş gibi ps yi halledince frag olarak almayı düşündüğüm ilk başta softlar sonra yarı sert olarak devam etdeceğim için canlı yükünün sınırına kadar artıcanı düşünüyorum.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    sanırım tankınızı biliyorum izmaktan. Karıştırıyor da olabilirim. sump çaprazda durması gerçekten ilginç :) Yer darlığı veya malzeme sıkıntısı bile önüne geçemiyor insan azminin. Yapmaya çalıştıklarınız ile imkanlarınızı karşılaştırınca, kutlamak istedim sizi. Şİmdilik sump için öneride bulunmayacağım, çünkü tecrübem yok tuzlu su ve sump hakkında, ama emin olun, tuzlu sucu arkadaşlarımız, abilerimiz yardımlarını esirgemeyeceklerdir sizden. Sağlıklı canlılar dilerim. İzmirin neresinde oturuyorsunuz acaba? MErak ettim.

6. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Evet izmakta da üyeliğim var orda bu tankın biraz büyüdü sonra küçülttüm .Bornovadanım ben sizdemi İzmirlisiniz.

Parasal durumum pek iyi değil oyüzden çok yavaş ilerliyorum hem ekipmanda hem canlıda öğrenci olunca harçlıklarla idare ediyoruz anca ama yinede hoşuma gidiyor rahatlatıyor beni sanki süper bir tankmış gibi geliyor bana halbuki çok kötü durumda.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumun toparlanmaya hem akvaryum, hem ekipman, hem aydınlatma hem de genel yapısal olarak ihtiyacı var. Görüntüde ki DIY protein skimmer sizi hedefinize taşımaz.

Motor olarak sizin hacime uygun Sicce Extrema modifiye edebilirsiniz. Ancak enkamat bulmanız veya daha farklı fırca diş olarak yapabilirsiniz. Hazır motor da alabilirsiniz fiyat olarak arada çok fark oynamıyor. Psk 2.500 sizin işinizi görür. Çeşitli motor mofiyeleri mümkün ama orada modifiye imkanınızı bilemiyorum. Bence psk 2.500 alırsanız daha sağlıklı bir akvaryum yapısı kurabilirsiniz. Maddiyat elbette önemli ama deniz akvaryumunun da en önemli ana ekipmanlarından tasarruf demek olası gereksiz canlı kayıplarıyla çok daha pahalıya mal olması demektir.

Kısaca el taşın altına koyulacaksa yola çıkmak daha doğrudur.

8. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    psk 2.500 kendisi direk çırpıcılı değil sanırım.

psk 2.500 fiyatı nedir acaba direk çırpıcılısa aslında çırpıcılı alsam yada bu model çırpıcılı değilde modifiye edilmiş çırpıçılıya dönüştürülmüş se 2.el bulma şansım nedir 2.el almam mantıklımıdır izmirdeğim ama istediğim bir çok ürüne ulaşamıyorum.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Psk 2.500 hazır çırpıcılı bir ps motorudur. Direk kullanabilirsiniz. Sanırım sıfır fiyatları 80-90 Euro. Maddiyata göre değişir rakam ama bence fiyatı normal işlevine göre. İkinci el alabilirsiniz ama dikkat edin motor dibinden kablosu soyulmuş olmasın ve dur kalklarda sorunsuz olsun.

10. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Bu fiyat beni aşıyor 2.elide yüksek tir muhtemelen acaba venturi sistem mi yapsam jet motorla.

Acaba çırpıcılı mil satılmıyormu.

Birde şunu sormak istiyorum ben pervanenin 4 tanesinden 2 sini kesiyorum damacana kagaını yuvarlak kesip motora sığcak kadar sonra bulaşık sügerinin yeşil kısmını kestiğim kapağa yapıştırıyorum,damacana kapağınıada geriye kalan 2 pervaneye tuturuyorum dorumu yapıyorum acaba.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bazı model motorlara göre satılıyor hazır çırpıcılı pervane ama her motora olmaz. Damacana kapağı esniyor ve aynı zamanda bulaşık süngerinin yeşil kısmı randıman vermez.

Venturi sistem kullanılabilir başarılı örnekler var. Ancak bu tarz ekipman gücü belli oranda canlı yükü hedeflendiğinde işe yarar. Kestiğiniz pervanenin kanatlarının hepsini kesin ve motor ne bilmiyorum ama kanatların altında bırakacağınız pervanenin kendi yuvarlak kısımına kablo tutturucular ile çırpıcı görevi görecek bir malzeme takın veya geniş saç fırçasının telli kısımını kullanarak yani yuvarlak keserek yapıştırın.

Bu sizin yöntemden daha iyi en azından.

12. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Protein skimmer bence zor değil ama biraz daha azim lazım size sanırım. Azim lazım ama elbette bulunduğunuz yerde bazı malzemeleri bulabilme imakanıda olmalı. Bulamayınca fikir üretme gibi konularda destek oluruz ama bu taktir edersiniz ki sizin kabiliyet ve yaşadığınız yerde malzeme tedarik etme imkanınıza bağlı.

Yukardaki pervaneyi yapıp direk motorun pervane kanatları kesilip altında kalan plastik parçaya monte etmeniz işe yarar. Yanlız bu işlemi hangi motorda yapacağınız tahmin edemeyeceğiniz kadar da önemli. Boşuna uğraşmayın aksi halde. Bu motorun pervane alanı nedir vs vs. Bunları yazın ve elinizdeki şişe ps gövdesine de boşuna motor yapmayın derim. Daha büyük düşünün ve kararınızı verin. Bizler bilgi ve fikir desteğini veririz ama gerisi sizde bitiyor.

Malesef ki hiç masrafsız da olmuyor ne yaparsanız yapın bir ps demek iyi bir motor demektir. Gövde tasarımı işin en kolay kısmı.

14. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Ben gövde yi sadece bu tarz gövde nasıl işe yarıcak diye yaptım sadece denem amaçlıdı iyi sonuç verirse iyi bir şekilde yapıcam.

Azmim kırılıyor açıkcası sanki piyasada maddiyat çok önemli,bir parça gerçek fiyatından satılmıyor ama buda serbest piyasa sonuçta bişi diyemiyoruz herkes ekmeğini işinden kazanıyor ama bukadar olumsuzluya ragmen ekipmanda,mutlu olan bir yanım var soytarılarım eş oldular bazen resmen dans ediyorlar herşeye rağmen yılmamam için nedenler böle de ortaya çıkıyor.

Şuanda elimde macro nano 16 var ama bu tabiki benim ilerlememi engelliyor.Artık ya taksitle komple iyi sistem bir ps alıcam yada ciddi bir motor alıp geriye gövdeği yapmak kalıcak yardımlarınız için teşekkür ederim umarım iyi sonuçlanan bir çalışma ortaya çıkarabilirim.

15. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Enkamatı nereden bulabiliriz veyahut türevlerinden enkamata en yakın olanı neydir?

Çok soru soruyorum galiba ama sorunlarım çok gördünüz resimlerden buyüzden yardım larınızı tecrüblerinizi bekliyorum.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sorularınız çok değil hatta eğer iyi bir nano hedefliyorsanız daha çok soracaksınız ve araştırıp okuyacaksınız. Çünkü tuzlu su hobisinde bizim içimize sinecek bir akvaryum kurmak için iki ana yol vardır. Biri imkan olup ekipman gücünden en iyi şekilde yararlanarak akvaryum kurmak bir diğeri ise kısıtlı imkanlara ramen ana ekipman yapısının yanına emek ve çabayı koyarak ortaya çıkarmaktır.

Her iki akvaryum modeli de güzelse de ikinci olan daha anlamlı gelmiştir bana her zaman. Zaten kendi akvaryumumda da her yönü ile bunu yansıtır açıkcası.

Enkamat yurt dışından getirdi bir arkadaşımız sağolsun bize de yolladı ve motor modifiyelerinde kullandık veya bazı arkadaşların yapması için verdik. Adres var elimde sipariş için. Eğer yurt dışı sipariş yaparım derseniz veririm. Fiyat sanırım 40 lira cıvarı tutuyordu ve baya bir enkamat geliyor.

Ancak bence siz ilk önce akvaryum hedefinizi koyun ortaya. Nasıl bir akvaryum hedefiniz var imkanlarınız doğrultusunda ve hangi canlıları ilk etapta besleyeceksiniz ?

Mevcut akvaryumunuz en azından fotoğrafta görüldüğü üzere tuzlu su akvaryumunu yansıtmıyor. Işık yoktu içini ben göremedim, balık var mı yok mu bilmiyorum.

Sumpu arkasında yeni bir akvaryum yapma veya yaptırma şansınız nedir bunları bir yazın.

17. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

Görünüm bu dur tankımdan supı mı 70 litre cıvarnına çıkartıyorum.
    kum çıkmış durumdadır.
    Buğün kısmetse demir profil masam geliyor.
    Kaya dizaynını aklımdaki yapsam da ölü bölge çok kalıyor.
    Şuanki canlılarım 1dotyback,2 soytarı,1 chromis
    1 leather,1 kayada 8 kafa mushroom,bir kayada 10 kafa kahverengi polpy,1 kayada 5 kafa polyp

Hedeflenen reef tankım:taban için metalik yeşil kırmızı ve mavi mushroom,üst köşe için xenai,orta alt bölümün biraz üstü için green star poly,yanlar için yellow poly,orta üst kısım için branc hammer,tabanda sağ tarafta zoalar.

Bahsettiğiniz gibi kısklı imkn va emek le yapılan bölüm değim şuanda ama istediğim ekipmana çok kolayda ulaşmış olsam yine bu emeği veririm elin mecazi anlamda suda olması güzel.
    Ana ekipman olarak ps yi öncelikli tutuyorum,ps çalışmalrı devam ederkende diyer sorunları ortadan yavaşca kaldırıyorum.

Enkamet için yurtdışı siparişi onayını evden alıcağımı pek sanmıyorum birde izmirde arştırıcam eyer bulamazsam ki bulma zor gibi macburen sipariş vericem.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Canlılar yoğun değil şu anda ve kum alınmışsa yeni düzenlemeyi yapın. Dekor aslında güzel fotoğrafta, belki öne doğru kısa bir yayılma yapılabilir ilave birkaç kg canlı kaya ile.

Daha evvelde yazdığım gibi enkamatı hangi motorun modifiyesinde kullanacağınız önemli. Bu canlı yükünde protein skimmer acil değil, araştırmalarınızı yapın yahut gerçekten fiyatına göre uygun bir ps almanız da mantıklı olabilir. Akvaryumu kurun ve su değişimlerini 20 günde bir %10-15 yapmaya çalışın ps için zamanınız olur merak etmeyin.

19. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Enkameti maxi jet 1200 de kullanmayı düşünüyorum yada bu modele karşılık gelen bir model de.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Maxi jet motoru modifiyesi forumda var. Bir nanoyu idare edebilir ve en azindan imkanlar el verene kadar kullanilabilir. Fotograf eklerim aksam maxsi jet modifiyesinden.

Bence eger iyi tasarlanirsa pimas borudan verimi cok iyi bir ps yapilabilir. Zaten ilk DIY ps calismamiz o sekilde olmustu ve gercek manada superdi. Tabi motor onemli verimde bu bir gercek. Imkaniniz varsa sicce 2.500 multi modelini modifiye edin. Enkamat ile ise yarar.

Bu modellerin modifiyeside ilk kez platformumuzda yapilmistir ve tam not almistir.

Fiyati uygun yanilmiyorsam 90 ila 100 lira arasinda.

Sayfayı Paylaş