1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy çalışmalarıma fikir alışverişi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde kartal tarafından 24 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Ordan buraya muslukmu çeksek abi hergün su değişimi yaparız.

Her eve denizden bir musluk kanpanyası yapmak lazım.

2. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Masa çalışmam bitti birtek mobilya giydirilmesi geriye kaldı.
    Kabloları sakladıktan ve sumpa eklenebilcek malzemelerin çalışması bittiminden hemen sonra mobilya giydirme işlemide bitmiş olucak ve en sonundada ışık işine geçicem.

Fotoğrafarı yarın ekliyeceğim.

Aqua macro nano ns 16 ps var yani şuanlık yeterli su değişimleriyle ama dıy ps çalışmam motor eksikliğinden beklemede bunuda motoru aldıktan ve üzerindeki çalışması bittikten sonra sistEme eklieyeceğim.
    Aslında psk 2500 tavsiyesine uymak istiyorum araştırdım ama şuanda aklımda maxi jet mh 1200 var tabi ikisini bir tutmuyorum nedeni ise kartla taksitle almak istediğimden pk 2500 göremedim taksitli satışını.

Ps motorunu kartla yani öğrenci olduğum için (paral durum malum) 12 taksit gibi bir seçeneği olan alışveriş sitesinden almak istedim ama bulamadım.
    Eğer psk 2500 veya maxi jet mh 1200 ü taksitli satış yapan bildiğiniz bir alışveriş sitesi varsa paylaşırsanız sevinirim.saygılar:gif

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Marinelife psk satıyordu ama taksit konusunu bilmiyorum.

4. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Teşekkürler.
    Baktım ama psk 2500 yoktu yada ben bulamadım.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sitede olmayabilir belki ama telefon açarsan yardımcı olurlar. Satıyorlar sanırım Murat yeni aldı.

kartal bunu beğendi.
  6. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Aquabee up 1000 sump motorunu acaba ps motoru olarak kullanan varmı veya kullnabilinirmi.
    Bu modelle sanırım yedek çırpıcılı bir pervana satılıyormuş bu doğrumudur.

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Mutlu bey foto bekliyoruz hala. Yarın dediniz 3 gün oldu. ;)

8. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Dediğimden geç süre sonra bilği aktarımı yaptığım için kusurabakmayın.

Sınavlara çalışdığım için ve acele etmediğim için hata yapmak istemediğim den herşey olduğu ğibi yerde duruyor kapak işini hallettim boyası ve montaj işi kaldı masanında mobilya giydirimi için tahtaların üsütü kaplanması bekliyor sınava çalışıyrum diye çıkamaım evden yani çok bir şey kalmadı bu görüntülede yayınlamak istemedim aslında demir masalı fotoğrafı var sitede ama o tabi ilk günkü hali yinede o fotografı bu bölümdede paylaşayım. aslında nerdese herşey bitti bir tek geriye montaj işlemleri kaldı ama cumartesi ve pazar sınavım var ve hiç elleyemiyorum.

Geriye bir tek ps işi kaldı umarım bir an önce oda biter.

Motoru bir türlü halledemiyorum imkan lar dahilinde alabileceğim en iyi motoru almak istiyorum oda zaman alıyor tabi.

Akvaryum yanlardan ve arkadan 2 cm boşluk var dikkat edildise oralardan mobilyayı giydirirken ışık için ayak yapıcam ışık ortada metal önde ve arkada 1 er tane mavi ışık olucak şeklinde yapmayı düşünüyorum.

9. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

Masamın giydirilmesi bitti resimde sanki biraz kötü gözüküyor ama çok iyi bir görünümde ses sorunundan,kötü görüntüden,kablolardan kurtulmuş oldum sonunda.

10. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel görünüyor gidişat tebrik ederim. Dolabın bacakları biraz bana çırpı bacak gibi geldi sağlamdır umarım. Akvaryumun kumu eklendiğinde çok daha güzel olacak tabi kum düşünüyorsan bilemiyorum. Protein skimmer şaşılacak kadar güzel toplamış diyebilirim. Işık anladığım kadarıyla yeterli gibi mevcut canlılara ama takviyeyle çok daha güzel olur.

Ne var şimdi sırada ? Bana ps ihtiyacın yok gibi geldi açıkcası şu anda.

12. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Evet abi bende ps ihtiyacımı bir kaç sıra ileriye attım şuanda abi ışık 4 tane t5 var 18wat 2byaz 2mavi bunları 6 t5 yapıp 4 beyaz 2 mavi düşünüyorum.

Sırada aklıma geldi bayramdan sonra yeni bir akvaryum yapmak arka camda sumpa küçük delik olmak üzere iki inişli olucak diye düşünüyorum.

Şimdki akvaryuma kapak yapsam yeni yaptığım akvaryuma bidaha kapak yapcağım için 60*50*45 bir akvaryum yapmak istiyorum tam masa boyutunda ve hemen ardından kapak işlemi daha karar vermiş değilim.

Ps içinse biriktiriyorum ya kendim yapıcam yada bm ürünlerinden birini alıcam inşallah.

Bu arada akvryumu delmek yerine arkadan dikdörtgen kesip altına bir kutu yapsamda su ordan sumpa dökülse daha mı iyi olur acaba.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tebrik ederim seni gerçekten. Düşüncelerine aynen katılıyorum, bir sonraki akvaryum hedefine göre hareket etmen bence de çok doğru. 6 adet T5 iyi bir aydınlatma olur. 3 mavi, 3 beyaz seçeneği de kullanılabilir.

Ps için sabırlı olup ortaya iyi birşey çıkarman çok çok yerinde olacak emin olabilirsin. Akvaryumu delerek sumpa suyu indirmekte akvaryumun arka camından arka kutuya suyu taşırıp aşağı taşımanda olur. Son 3.000 litre bankaya kurulan akvaryumda yandan kutu sistemi ile su taşındı takip etmişsindir ben beğendim bu sistemi de. Tabi bir yandan da deldirme imkanı varsa yan veya arka camın üst kısmından delik deldirip boru ile suyu sumpa taşımak daha temiz olur diye düşünmüyor değilim. Çünkü arkaya yapacağın kutuya delik yine gerekecek. Farklı ama işlev olarak aynı şeyler diyebiliriz.

kartal bunu beğendi.
  14. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Akvaryumu kendim yapacağım için abi elmas uç bulursak abim delicek yan da yerim olmadığı için yan planını arkaya uygulayabilirim akvaryumun arka camı 7cm aşada olmak üzere mika izgara yaparak sadece ızgaranın arkasında bir elyaf bulundurup aşa inen su ps bölümüne indirmeyide düşünüyorum.Anlatabilmişimdir umarım abi.

Ps yidekendim yaparsam akvaryumdan dökülen suyun direk ps içine girmesi gibi bir çalışmada yapabilirim.

İmkanlar kısıtlı olduğundan dolayı olması gerekenden daha yavaş ilerliyorum ama buda bana gene artı olarak dönüyor bir çok plan çizip karar veriyorum tavsiyelerinizle.

Işık içinde abi ben daha önce 4 beyaz 3mavi kullanan görmedim aslında 3 beyaz 2 mavi 1 penbe olarak düşşündüm ama aldığım yerde silvanya ürünleri var ve bende silvanya nin öle bir ürünü olduğunu sanmıyorum sanırım fiji diye geçiyor.

Aslında istediğim ışık konbinasyonu gök mavi görünümünde olması ama buna arka fonun mavi olması etki ediyor ama bende siyaha boyuyorum sanki bana balıkların mercanların rengi daha çok ortaya çıkıyor gibi geliyor yanlışda düşünüyor olabilirim.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Siyah arka fon güzel oluyor katılıyorum. T5 3 beyaz 2 mavi 1 pembe kullanımı da olur sorun yok. Zaten canlılar belli eder kendisini zaman içinde. T5 olarak Sylvania yerine Ati'de olur. Fiyat farkı yok artık fazla arada.

Arka kısıma ızgara yaparak suyu taşımak dediğim gibi olabilir tabi ve hatta ses daha az olabilir bu sistemde. Suyun direk ps içine dökülmesi şekli bana cazip gelmiyor.

16. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Abi şöle düşünüyorum arkayı ızgarlı ve kutuda 2 delik olsun 1 ci delik direk kuleye 2.delikten gelen su muslukla yavaş ayarlanarak uv den geçip öle öle kule ye dökülsün.

Tam nasıl olmasını kararlaştırdığımda öle başlıcam yapmaya.

Akvaryumun genişliği 50 ızgara yanlardan 5 er cm pay bırakılarak başlıcak yani ızgara 40 cm kalmış olucak.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Uv için arka kutuyla bu kadar oynamaya gerek var mı bilemiyorum. Suptan su basan motor gücü ile orantılı UV kullanılıp yukarı su taşıyan borunun arasına girilebilir. Senin söz ettiğin sistemin tek avantajı var ve yabana atılacak artı değil aslında ama tercih meselesi. Kutudan Uv içine gidecek suyu elyafla süzebilir ve temiz suyu Uv içine yollayabilirsin, suyun temiz olması Uv performansını artırır. Göz ardı edersen motorun arasına girmek daha derli toplu fakat.

50 cm olan camın kenarlarında 5.er cm bırakarak seviyeyi düşürmen güzel olur.

18. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Abi ben şu mantıkla 2.ci delikği uv ye balarım dedim oda şu yavaş eçer se su uvden zararlıları daha çok yakalar hızlı geçerse daha az yakalar.
    Sump motorundan yukarı basarken suyu su akış hızını kısarsam problem olur diye oraya düşnmedim ama yukarı suyu basan motorun hortumunu uzatırsam ve uv yide en yukarı balarsam su mecburen yavaş geçicek umarım bunda sorun yaşamam şuanda su akış hızını öle ayarlıyorum hortum boyunu uzatarak ama araya uv girince nolur bilemiyorum.

İnşallah sonunda kendi kendini yaşatabilen sağlıklı bir sistemim olur hedeflerimden ilki bu çünkü.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yukarı su basan motorun debisi kısılmaz. Debiye göre Uv Watı seçilir. Yavaş geçerse UV daha iyi verim verir bu doğrudur ama dediğim gibi bu debiyle alakalıdır. Mesela 5 wat uv filtresinin bağlanacağı debi saatte 1000 litre ise 15 wat Uv filtresinin bağlanacağı motor gücü saatte 2.500 litredir gibi.

kartal bunu beğendi.
  20. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Anladım abi uv yi alırken bu hesaba dikkat ederek alıcam saolun.

Sayfayı Paylaş